ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր՝ հունվարի 21-ին, հյուրընկալել է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանին և փոխնախագահ Արմեն Նիկողոսյանին:
Այս տարի Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան նշում է հիմնադրման 30-ամյակը, ինչի կապակցությամբ ՀՖՖ-ն պատրաստվում է անցկացնել բազմաբնույթ միջոցառումներ: ՀՖՖ նախագահը Վահրամ Դումանյանին պաշտոնապես հրավիրել է ներկա գտնվելու անցկացվելիք միջոցառումներին և առաջարկել է նաև համատեղ ծրագրեր մշակել՝ ի նպաստ սպորտի, մասնավորապես ֆուտբոլի զարգացման:
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն այցի համար շնորհակալություն է հայտնել ՀՖՖ ներկայացուցիչներին՝ ընդգծելով, որ նախարարությունը պատրաստ է համատեղ համագործակցության համար. «Եկե՛ք ամրագրենք, որ մենք միասին ենք ու պետք է ամեն ինչ անենք միասին: Պատրաստ ենք աջակցել և մեր ուժերի ներածին չափով օժանդակել՝ ի շահ հայկական ֆուտբոլի: Ամբողջ ազգն է ապրում ֆուտբոլով, ուրախանում մեր ֆուտբոլիստների հաջողություններով և ցավում անհաջողությունների համար»:
Ներկայացնելով Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի իրականացրած աշխատանքները՝ Արմեն Մելիքբեկյանը նշել է, որ վերջին 1.5 տարում ՀՖՖ-ն Հայաստանի շուրջ 90 գյուղում փոքր դաշտեր է կառուցել. «Այսինքն՝ 90 համայնք ունի ֆուտբոլ խաղալու տեղ: Հատկապես գեղեցիկ է Ծովագյուղի դաշտը, որտեղից անմիջապես երևում է Սևանա լիճը»:
ՀՖՖ նախագահի խոսքով՝ ֆուտբոլի ֆեդերացիան մեծ տեղ է հատկացնում նաև կրթական ծրագրերին, մասնավորապես՝ սպորտային բժշկությանը. «Ընտրվել են մի քանի բժիշկներ, որոնք փետրվարին կմեկնեն Իսպանիա և վերապատրաստում կանցնեն հենց սպորտային բժշկություն մասնագիտացմամբ: Հայաստան վերադառնալուց հետո ՀՖՖ-ն իրենց հետ պայմանագիր կկնքի: Սպորտային բժշկության ճյուղը շատ արագ է զարգանում, սակայն Հայաստանում սպորտային բժիշկները շատ քիչ են»:
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է քննարկել նաև օտարերկրյա մասնագետներին Հայաստան հրավիրելու և վերապատրաստումը հենց մեր երկրում իրականացնելու տարբերակը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն արծարծել են նաև ֆուտբոլի մասսայականացմանը, ազգային մարզադաշտի կառուցմանը, Հայաստանում առաջին անգամ ֆուտբոլի սիրողական առաջնության անցկացմանն առնչվող և մի շարք այլ հարցեր:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян 21 января принял президента Федерации футбола Армении Армена Меликбекяна и вице-президента Армена Никогосяна.
В этом году Федерация футбола Армении отмечает 30-летие, в связи с чем ФФА готовится провести различные мероприятия. Президент ФФА официально пригласил Ваграма Думаняна присутствовать на предстоящих мероприятиях и предложил разработать совместные программы во благо спорта, и в частности, развития футбола.
Министр Ваграм Думанян поблагодарил представителей ФФА за визит, подчеркнув, что министерство готово к совместному сотрудничеству:«Давайте зафиксируем, что мы вместе и будем делать все вместе. Мы готовы содействовать в меру наших сил во благо армянского футбола. Вся нация живет футболом, радуется успехам наших футболистов и сожалеет о неудачах».
Представляя проделанную Федерацией футбола Армении работу, Армен Меликбекян отметил, что за последние 1.5 года ФФА построила малые поля в 90 селах Армении. «То есть 90 общин имеют место, где можно играть в футбол. Особенно красиво поле в селе Цовагюх, откуда сразу видно озеро Севан».
По словам президента ФФА, Федерация футбола уделяет большое место также образовательным программам, в частности, спортивной медицине: «Были выбраны несколько врачей, которые в феврале отправятся в Испанию и пройдут переподготовку по специальности спортивная медицина. После возвращения в Армению ФФА подпишет с ними контракт. Сфера спортивной медицины развивается очень быстро, однако в Армении спортивных врачей очень мало».
Министр Ваграм Думанян предложил также обсудить вариант приглашения в Армению иностранных специалистов и проведения переподготовки именно в нашей стране.
В ходе встречи стороны также коснулись популяризации футбола, строительства Национального стадиона, проведения первого в Армении любительского чемпионата по футболу и ряда других вопросов.