ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանն այսօր ներկա է գտնվել «Ընտրական համակարգերի միջազգային հաստատության» հայաստանյան գրասենյակի («ԱՅ ԷՖ Ի ԷՍ») և ՀՀ մի շարք բուհերի միջև «Ներգրավված քաղաքացի» ուսումնական դասընթացի ներդրման վերաբերյալ հուշագրի ստորագրման միջոցառմանը:
Դասընթացը, որը 2021 թվականին մեկնարկել էր հայաստանյան հինգ համալսարաններում, այս տարի կներառվի ևս վեց բուհերում` Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանում, Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտում, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանում, Գորիսի պետական համալսարանում, ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայում և Երևանի ‹‹Հայբուսակ›› համալսարանում:
Ըստ փոխնախարարի՝ դժվար է գերագնահատել քաղաքացիական կրթության դերը ժողովրդավարական զարգացման ուղիով ընթացող երկրի համար, երբ պետական ինստիտուտների, ժողովրդավարական մեխանիզմների շարունակական զարգացումը, պետության և հասարակության առջև ծառացած մարտահրավերների լուծումը ենթադրում է ակտիվ քաղաքացիական դիրքորոշում և ներգրավվածություն:
«Այս գիտակցումն է դրված կրթության համակարգի հիմքում՝ անկախ դրա ձևաչափից: Ֆորմալ կրթության համակարգում ներկայում ներդրվող հանրակրթական պետական չափորոշչի և առարկայական չափորոշիչների հիմքում դրված է քաղաքացիական ու ժողովրդավարական կարողունակությունների զարգացումը: Որպես վերջնարդյունք՝ ակնկալում ենք, որ սովորողը ոչ միայն իրազեկ կլինի մասնակցության ֆորմալ գործընթացներին, այլև պատրաստ կլինի իրական կյանքում իրացնելու իր իրավունքներն ու պարտականությունները, ստանձնելու պատասխանատվություն և դառնալու տարբեր մակարդակներում որոշումների կայացման գործընթացի ակտիվ մասնակիցը: Բարձրագույն կրթության համակարգում ևս կարևոր է կարողունակությունների զարգացումն առանձին դասընթացների միջոցով, և ուրախ ենք, որ «Ներգրավված քաղաքացի» ծրագիրը հաջողությամբ անցավ փորձնական փուլը, որի արդյունքում 6 բուհ ևս միանում է նախագծին»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը՝ ուրախությամբ փաստելով, որ ծրագիրն ուղղված է ոչ թե առանձին մասնագիտություններով սովորողներին, այլ ողջ ուսանողական հանրությանը:
«Ուրախ եմ, որ ԿԳՄՍ նախարարության հետ սերտ համագործակցությամբ այս ծրագիրը մշակվել է ակադեմիական մոտեցումների վրա հիմնված մեթոդաբանությամբ և իր բնույթով, այդ թվում՝ ինտերակտիվ ուսուցմամբ, համահունչ է ուսանողակենտրոն կրթության կազմակերպման մոտեցումներին և քաղաքականությանը»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը: Նա հույս է հայտնել, որ հետագայում ծրագիրը կընդլայնվի և զարգացում կապրի ողջ բուհական համակարգում:
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել են նաև «ԱՅ ԷՖ Ի ԷՍ» հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ժերոմ Լեյրոն, ԱՄՆ ՄԶԳ ժողովրդավարության և կառավարման գրասենյակի տնօրենի պաշտոնակատար Ջուլի Պեկովսկին և ՀՀ պետական կառավարման ակադեմիայի ռեկտոր Խաչատուր Ղազեյանը:
Դասընթացը, որն արդեն գործում է 5 բուհում՝ Երևանի, Շիրակի, Վանաձորի պետական համալսարաններում, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանում և Վ. Բրյուսովի անվան պետական համալսարանում, հնարավորություն կտա դասավանդման նորարարական մոտեցման միջոցով ուսանողներին ներկայացնելու ժողովրդավարական կառավարման, քաղաքացիական հասարակության և մասնակցության, մարդու իրավունքների հիմնարար սկզբունքները՝ կիրառելով ժամանակակից ինտերակտիվ ուսուցման մեթոդներ։ Այն ուսանողներին հասանելի կլինի որպես ընտրովի դասընթաց կամ, ըստ բուհի որոշման, ընտրովի կրեդիտային դասընթաց և բաղկացած կլինի ՀՀ իրականությանը հարմարեցված քաղաքացիական կրթության թեմաներից: Կկիրառվեն ուսուցման լսարանային ինտերակտիվ մեթոդներ՝ որպես ընտրողների կրթության և քաղաքացիական իրազեկման ժամանակակից մոտեցումներ: Սոցիալական հիմնահարցերի վերաբերյալ իրազեկման մակարդակի բարձրացման նպատակով ուսանողները կներգրավվեն նաև արտաուսումնական գործունեության, ինչպես նաև հանրային ծառայության մեջ, ինչը համայնքներում կարևոր նշանակություն ունի: Արդյունքում՝ դասընթացի շրջանակում ուսանողները կզինվեն այնպիսի գիտելիքներով և հմտություններով, որոնք անհրաժեշտ են արդյունավետ ներգրավվման, ինչպես նաև ժողովրդավարական սկզբունքների ամրապնդման համար։

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян сегодня присутствовал на церемонии подписания меморандума о внедрении учебного курса «Вовлеченный гражданин» между армянским офисом международного Института избирательных систем («АЙ ЭФ И ЭС») и рядом вузов РА.
Курс, который в 2021 году стартовал в пяти армянских университетах, в этом году будет включен в еще шесть вузов: в национальном аграрном университете Армении, в Государственном институте физической культуры и спорта Армении, в Армянском Государственном педагогическом университете им. Абовяна, Горисском Государственном Университете, академии Государственного управления РА и Ереванском университете «Айбусак».
По словам замминистра, трудно переоценить роль гражданского образования для страны, идущей по пути демократического развития, когда последовательное развитие государственных институтов, демократических механизмов, решение вызовов, стоящих перед государством и обществом, предполагает активную гражданскую позицию и вовлеченность.
«Это осознание заложено в основе системы образования, независимо от ее формата. В основе государственных общеобразовательных и предметных критериев, которые в настоящее время внедряются в систему формального образования, лежит развитие гражданских и демократических способностей. В качестве конечного результата ожидаем, что учащийся не только будет осведомлен об участии в формальных процессах, но и будет готов реализовать свои права и обязанности в реальной жизни, взять на себя ответственность и стать активным участником процесса принятия решений на разных уровнях. В системе высшего образования также важно развитие способностей посредством отдельных курсов, и мы рады, что программа «Вовлеченный гражданин» успешно прошла экспериментальный этап, в результате которого 6 вузов также присоединяются к проекту», - отметил Артур Мартиросян, с радостью констатировав, что программа направлена не только на учащихся по отдельным специальностям, а на все студенческое сообщество.
«Я рад, что эта программа, разработанная в тесном сотрудничестве с министерством ОНКС, основана методологией с академическими подходами и по своему характеру, в том числе интерактивным обучением, созвучна подходам и политике организации студенческого центра образования», - отметил Артур Мартиросян. Он также выразил надежду, что в дальнейшем программа будет расширена и развиваться по всей вузовской системе.
Участников мероприятия приветствовали также директор армянского офиса «АЙ ЭФ И ЭС» Жером Лейро, и.о. директора офиса демократии и управления USAID Джули Пековски и ректор Академии государственного управления РА Хачатур Казеян.
Курс, который уже действует в 5 вузах - в Ереванском, Ширакском, Ванадзорском государственных университетах, в Армянском государственном экономическом университете и в государственном университете им. В. Брюсова даст возможность посредством инновационного подхода преподавания представить студентам основополагающие принципы демократического управления, гражданского общества и участия, прав человека, применяя современные методы интерактивного обучения.
Курс будет доступен студентам в качестве выборочного, или, согласно решению вуза, выборочный кредитный курс и будет состоять из адаптированных к действительности РА тем гражданского образования. Будут применены аудиторные интерактивные методы обучения как современные подходы к образованию избирателей и гражданскому информированию. С целью повышения уровня информированности о социальных проблемах студенты будут вовлечены во внеучебную деятельность, а также в общественную службу, что имеет важное значение в общинах. В результате, в рамках курса студенты будут обучаться таким знаниям и навыкам, которые необходимы для эффективного вовлечения, а также укрепления демократических принципов.