Հայաստանում և Արցախում Թումոյի կրթական ծրագրի ընդլայնմանն ուղղված «Թումո Հայաստան» նախաձեռնությունն այլևս գործարկման փուլում է: Նախաձեռնությանը միացած բարերարների նվիրատվությունների շնորհիվ Հայաստանի 3 քաղաքներում՝ Կապանում, Վայքում և Սևանում, այսօր տեղի է ունեցել Թումո-տուփերի բացման արարողություն:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը ներկա է եղել Սևան քաղաքում կենտրոնի պաշտոնական բացմանը: Տուփը բացվել է Սևանի թիվ 3 հիմնական դպրոցի հարևանությամբ: Գեղարքունիքի մարզում առաջին տուփը բացվել էր գրեթե մեկ տարի առաջ Գավառ քաղաքում. սա թվով 2-րդ տուփն է մարզում:
Նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը ողջունելի է համարել տարբեր մարզերում 3 Թումո-տուփերի միաժամանակյա բացումը և վստահություն հայտնել, որ մոտ ապագայում զգալի կլինի կենտրոնների ազդեցությունը կրթական համակարգի բարելավման վրա։ «Շատ եմ կարևորում տուփի բացումը հենց դպրոցի հարևանությամբ։ Դա նշանակում է՝ շատ ջանք պետք է գործադրենք դպրոցը և Թումոյի ծրագրերը համապատասխանեցնելու համար՝ դրանք օգտագործելու որպես ռեսուրս, միջավայր: Վստահ եմ՝ շուտով համագործակցելու լրացուցիչ ձևեր էլ կգտնենք՝ արդյունավետ օգտագործելու ստեղծված հնարավորությունները և ռեսուրսներն ու միջավայրը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնողներին և բարերարներին:
Սևան համայնքի ղեկավար Սարգիս Մուրադյանը ևս ողջունել է նախաձեռնությունը և որպես համայնքի ղեկավար՝ պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու Սևան համայնքում իրականացվող նմանատիպ ծրագրերին:
Սևանի Թումո-տուփին արդեն իսկ հերթագրվել է 300 ուսանող. նրանցից ոմանք եկել էին՝ ծանոթանալու կենտրոնին: Մարզիչ-ուսանողները ներկայացրել են «Թումո» կենտրոնի իրենց փորձառությունը, կատարած աշխատանքները, նկարչության, ծրագրավորման, երաժշտության և այլ ոլորտների նախագծերը: Փորձառու թումոցիները սևանցի պատանիներին չվախենալու և Թումոյի կրթական ծրագրերից հնարավորինս շատ գիտելիք ձեռք բերելու խորհուրդ են տվել:
Կապանի Թումո-տուփը բացվել է Լարա Արսլանեանի, Կարապետ Պարտագճեանի, Սարին Սեմերճեանի և անանուն բարերարների, Վայքինը՝ Արմինե և Արա Թավիթեանների, իսկ Սևանինը՝ անանուն բարերարների աջակցությամբ:
Նշենք, որ «Թումո Հայաստան. 5 տարի` 50 միլիոն դոլար» նախաձեռնության նպատակը Թումոյի առաջատար կրթությունը Հայաստանի ու Արցախի բոլոր պատանիներին հասանելի դարձնելն է: Առաջիկա տարիներին նախատեսվում է մարզերի խոշոր քաղաքներում ունենալ տեխնոլոգիաներով հագեցած 16 Թումո կենտրոն, իսկ փոքր համայնքներում՝ 110 Թումո-տուփ, որոնց միջոցով ծրագիրը հասանելի կդառնա 80 հազար պատանու:
Թումո կենտրոններն ունեն կրթական ծրագրի կազմակերպման բոլոր հարմարությունները՝ ինքնուսուցում, դասընթացներ, աշխատարաններ, միջազգային մասնագետների աջակցություն: Թումո-տուփերը տեխնիկապես հագեցած մինի-Թումոներ են, որոնք կարող են տեղադրվել ցանկացած փոքր բնակավայրում: Թումո-տուփերն ու Թումո կենտրոններն ապահովված են տրանսպորտային կապով, ինչի շնորհիվ տուփերի ուսանողներն ինքնուսուցման փուլն անցնում են իրենց քաղաքում, իսկ գործնական դասընթացներին մասնակցելու համար մեկնում են մոտակա Թումո կենտրոններ:

The “Tumo Armenia” initiative, aimed at expanding the Tumo educational program in Armenia and Artsakh, has already been launched. Owing to the donations of the benefactors who joined the initiative, the opening ceremony of Tumo Boxes was held today in 3 cities of Armenia: Kapan, Vayk and Sevan.
RA ESCS Deputy Minister Zhanna Andreasyan was present at the official opening of the Box in Sevan. The Box was placed in the neighborhood of Sevan Basic School №3. In Gegharkunik region, the first box was opened almost a year ago in the city of Gavar, this being the second box in the region.
Deputy Minister Zhanna Andreasyan welcomed the simultaneous opening of three Tumo Boxes in different sites and expressed confidence that soon the impact of the Centers on the advancement of the educational system will be significant. “I consider it very important to open the box in the neighborhood of the school. This means that we have to make every effort to bring the school and the Tumo curriculum in line with their usage as resources and learning environments. I am sure we will soon find additional ways of collaboration, to effectively implement the created opportunities, resources, and the environment," stated Zhanna Andreasyan, expressing gratitude to the initiators and the benefactors.
The head of the Sevan community, Sargis Muradyan also welcomed the initiative and, as the head of the community, expressed willingness to promote such programs in the community of Sevan.
300 students have already enrolled in the Sevan Tumo Box: some of them came to get acquainted with the Center. The student coaches presented their experience of the Tumo Center, the work done, projects implemented in the fields of drawing, programming, music, etc. The experienced Tumo students advised the youth of Sevan not to be afraid and to acquire as much knowledge as possible from the Tumo educational programs.
The Tumo Boxes in the cities of Kapan, Vayk, and Svean were opened with the assistance of Lara Arslanian, Karapet Partagchyan, Sarin Semerchyan, and unnamed benefactors; Armine and Ara Tavityanov, and anonymous benefactors respectively.
Note that the objective of the “Tumo Armenia - a five-year, $50 million” initiative is to offer its leading-edge educational programs to all teens throughout Armenia and Artsakh. For the coming years, it is planned to have 16 equipped Tumo Centers in large cities of the regions, and 110 Tumo Boxes in small communities, which will enable the program to serve 80 thousand students.
Tumo Centers have all the facilities for organizing an educational program: self-learning activities, courses, workshops, support of international specialists. Tumo Boxes are technically equipped Mini Tumo easily deployed at any small community. Students living near a TUMO Box will go through the self-learning phase at their closest TUMO Box before being transferred to the nearest TUMO center for in-person training.