Հայաստանում և Արցախում Թումոյի կրթական ծրագրի ընդլայնմանն ուղղված «Թումո Հայաստան» նախաձեռնությունն այլևս գործարկման փուլում է: Նախաձեռնությանը միացած բարերարների նվիրատվությունների շնորհիվ Հայաստանի 3 քաղաքներում՝ Կապանում, Վայքում և Սևանում, այսօր տեղի է ունեցել Թումո-տուփերի բացման արարողություն:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը ներկա է եղել Սևան քաղաքում կենտրոնի պաշտոնական բացմանը: Տուփը բացվել է Սևանի թիվ 3 հիմնական դպրոցի հարևանությամբ: Գեղարքունիքի մարզում առաջին տուփը բացվել էր գրեթե մեկ տարի առաջ Գավառ քաղաքում. սա թվով 2-րդ տուփն է մարզում:
Նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը ողջունելի է համարել տարբեր մարզերում 3 Թումո-տուփերի միաժամանակյա բացումը և վստահություն հայտնել, որ մոտ ապագայում զգալի կլինի կենտրոնների ազդեցությունը կրթական համակարգի բարելավման վրա։ «Շատ եմ կարևորում տուփի բացումը հենց դպրոցի հարևանությամբ։ Դա նշանակում է՝ շատ ջանք պետք է գործադրենք դպրոցը և Թումոյի ծրագրերը համապատասխանեցնելու համար՝ դրանք օգտագործելու որպես ռեսուրս, միջավայր: Վստահ եմ՝ շուտով համագործակցելու լրացուցիչ ձևեր էլ կգտնենք՝ արդյունավետ օգտագործելու ստեղծված հնարավորությունները և ռեսուրսներն ու միջավայրը»,- ասել է Ժաննա Անդրեասյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով նախաձեռնողներին և բարերարներին:
Սևան համայնքի ղեկավար Սարգիս Մուրադյանը ևս ողջունել է նախաձեռնությունը և որպես համայնքի ղեկավար՝ պատրաստակամություն հայտնել աջակցելու Սևան համայնքում իրականացվող նմանատիպ ծրագրերին:
Սևանի Թումո-տուփին արդեն իսկ հերթագրվել է 300 ուսանող. նրանցից ոմանք եկել էին՝ ծանոթանալու կենտրոնին: Մարզիչ-ուսանողները ներկայացրել են «Թումո» կենտրոնի իրենց փորձառությունը, կատարած աշխատանքները, նկարչության, ծրագրավորման, երաժշտության և այլ ոլորտների նախագծերը: Փորձառու թումոցիները սևանցի պատանիներին չվախենալու և Թումոյի կրթական ծրագրերից հնարավորինս շատ գիտելիք ձեռք բերելու խորհուրդ են տվել:
Կապանի Թումո-տուփը բացվել է Լարա Արսլանեանի, Կարապետ Պարտագճեանի, Սարին Սեմերճեանի և անանուն բարերարների, Վայքինը՝ Արմինե և Արա Թավիթեանների, իսկ Սևանինը՝ անանուն բարերարների աջակցությամբ:
Նշենք, որ «Թումո Հայաստան. 5 տարի` 50 միլիոն դոլար» նախաձեռնության նպատակը Թումոյի առաջատար կրթությունը Հայաստանի ու Արցախի բոլոր պատանիներին հասանելի դարձնելն է: Առաջիկա տարիներին նախատեսվում է մարզերի խոշոր քաղաքներում ունենալ տեխնոլոգիաներով հագեցած 16 Թումո կենտրոն, իսկ փոքր համայնքներում՝ 110 Թումո-տուփ, որոնց միջոցով ծրագիրը հասանելի կդառնա 80 հազար պատանու:
Թումո կենտրոններն ունեն կրթական ծրագրի կազմակերպման բոլոր հարմարությունները՝ ինքնուսուցում, դասընթացներ, աշխատարաններ, միջազգային մասնագետների աջակցություն: Թումո-տուփերը տեխնիկապես հագեցած մինի-Թումոներ են, որոնք կարող են տեղադրվել ցանկացած փոքր բնակավայրում: Թումո-տուփերն ու Թումո կենտրոններն ապահովված են տրանսպորտային կապով, ինչի շնորհիվ տուփերի ուսանողներն ինքնուսուցման փուլն անցնում են իրենց քաղաքում, իսկ գործնական դասընթացներին մասնակցելու համար մեկնում են մոտակա Թումո կենտրոններ:

Инициатива «Тумо Армения», направленная на расширение образовательной программы «Тумо» в Армении и Арцахе, уже находится в стадии запуска. Благодаря пожертвованиям присоединившихся к инициативе благотворителей в трех городах Армении-Капане, Вайке и Севане, состоялась церемония открытия коробок «Тумо».
Заместитель министра ОНКС РА Жанна Андреасян присутствовала на официальном открытии центра в городе Севан. Коробка «Тумо» открыта рядом с основной школой N3 Севана. В Гегаркуникской области первая коробка была открыта почти год назад в городе Гавар, а это уже вторая коробка в провинции.
Заместитель министра Жанна Андреасян приветствовала одновременное открытие трех коробок «Тумо» в разных областях и выразила уверенность, что в ближайшем будущем будет ощутимо влияние центров на улучшение образовательной системы. «Считаю очень важным открытие коробки именно по соседству со школой. Это означает, что мы должны приложить много усилий для приведения школы и программы «Тумо» в соответствие с их использованием в качестве ресурсов и среды. Уверена, скоро найдем и дополнительные способы сотрудничества для эффективного использования созданных возможностей, ресурсов и среды», - сказала Жанна Андреасян, выразив благодарность инициаторам и благотворителям.
Глава общины Севан Саркис Мурадян также приветствовал инициативу и, как руководитель общины, выразил готовность содействовать подобным программам в общине Севан.
В Севанскую коробку «Тумо» уже записались 300 студентов, некоторые из них пришли, чтобы познакомиться с центром. Студенты-тренеры представили свой опыт в центре «Тумо», проделанную работу, проекты в области рисования, программирования, музыки и др. Опытные тумовцы посоветовали подросткам из Севана не бояться и приобретать как можно больше знаний из образовательных программ «Тумо».
Коробка «Тумо» в Капане открылась при содействии Лары Арсланян, Карапета Партагчяна, Сарин Семерчян и безымянных благотворителей. Содействие в открытии коробки в Вайке оказали Армине и Ара Тавитян, а в Севане-при содействии безымянных благотворителей. Отметим, что цель инициативы «Тумо Армения: 5 лет-50 миллионов долларов» - сделать ведущее образование «Тумо» доступным для всех подростков Армении и Арцаха.
В ближайшие годы в крупных городах областей Армении планируется создать 16 оснащенных технологиями центров «Тумо», а в малых общинах – 110 коробок «Тумо», посредством которых программа станет доступна 80 тысячам подростков.
Центры «Тумо» имеют все удобства для организации образовательной программы: самообучение, курсы, рабочие места, поддержка международных специалистов.
Коробки «Тумо» - это технически оснащенные мини-центры «Тумо», которые могут быть установлены в любом небольшом населенном пункте. Коробки «Тумо» и центры «Тумо» обеспечены транспортной связью, благодаря чему студенты коробок проходят этап самообучения в своем городе, а для участия в практических курсах отправляются в ближайшие центры «Тумо».