ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Ուզբեկստանի տուրիզմի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ավազժոն Կարիմովի հետ:
Պայմանավորվածության համաձայն` կանցկացվեն համատեղ հավաքներ, սեմինարներ` խթանելով միջոլորտային փորձի փոխանակումը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել նաև Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ջալուդ Մոհամեդիի և Եվրոպական ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Միլան Միլոշևիչի հետ, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են Հայաստանում միջազգային խոշոր մրցաշարի անցկացման հնարավորությունները: «Քննարկել ենք ծանրամարտին վերաբերող ընդհանուր հարցեր, ինչպես նաև Հայաստանում խոշոր մրցում անցկացնելու հնարավորությունները: Առայժմ ամեն ինչ քննարկման փուլում է: Շուտով ընտրություններ կկայանան թե՛ Միջազգային, թե՛ Եվրոպական ֆեդերացիայում: Դրանից հետո պարզ կլինի՝ մենք ինչի կարող ենք հավակնել: Ամեն դեպքում նպատակը 2023 կամ 2024 թվականին Հայաստանում խոշոր մրցում անցկացնելն է»,- նշել է Կարեն Գիլոյանը:
Նշենք, որ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն Ուզբեկստանի մայրաքաղաքում հետևում է ծանրամարտի աշխարհի առաջնությանը, որտեղ մեդալների համար պայքարում են նաև Հայաստանի ներկայացուցիչները:

Within the framework of the working visit to Tashkent, Uzbekistan, ESCS Deputy Minister Karen Giloyan signed a memorandum of cooperation with Deputy Minister of Tourism and Sports of Uzbekistan Avazjon Karimov.
Based on the agreement, joint meetings and seminars will be held, promoting the exchange of intersectoral experience.
In the frame of the visit, the ESCS Deputy Minister also had a meeting with the General Secretary of the International Weightlifting Federation Jalood Mohammed, and the General Secretary of the European Weightlifting Federation, Milan Mihajlovic. During the meeting, among other issues, the possibility of holding a major international tournament in Armenia was discussed
“We discussed general weightlifting issues, as well as the possibility of holding a major tournament in Armenia. The details are now under consideration. Elections are scheduled to be held soon in both the International and the European Federations. At all events, the objective is holding a major sports tournament in Armenia in 2023 or 2024,” noted Karen Giloyan.
Note that the ESCS Deputy Minister is following the World Weightlifting Championship, where the representatives of Armenia are also competing for medals in the capital city of Uzbekistan.