ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն Ուզբեկստանի մայրաքաղաք Տաշքենդ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում համագործակցության հուշագիր է ստորագրել Ուզբեկստանի տուրիզմի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ավազժոն Կարիմովի հետ:
Պայմանավորվածության համաձայն` կանցկացվեն համատեղ հավաքներ, սեմինարներ` խթանելով միջոլորտային փորձի փոխանակումը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն այցի շրջանակում հանդիպում է ունեցել նաև Ծանրամարտի միջազգային ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Ջալուդ Մոհամեդիի և Եվրոպական ֆեդերացիայի գլխավոր քարտուղար Միլան Միլոշևիչի հետ, որի ընթացքում, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկվել են Հայաստանում միջազգային խոշոր մրցաշարի անցկացման հնարավորությունները: «Քննարկել ենք ծանրամարտին վերաբերող ընդհանուր հարցեր, ինչպես նաև Հայաստանում խոշոր մրցում անցկացնելու հնարավորությունները: Առայժմ ամեն ինչ քննարկման փուլում է: Շուտով ընտրություններ կկայանան թե՛ Միջազգային, թե՛ Եվրոպական ֆեդերացիայում: Դրանից հետո պարզ կլինի՝ մենք ինչի կարող ենք հավակնել: Ամեն դեպքում նպատակը 2023 կամ 2024 թվականին Հայաստանում խոշոր մրցում անցկացնելն է»,- նշել է Կարեն Գիլոյանը:
Նշենք, որ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալն Ուզբեկստանի մայրաքաղաքում հետևում է ծանրամարտի աշխարհի առաջնությանը, որտեղ մեդալների համար պայքարում են նաև Հայաստանի ներկայացուցիչները:

Заместитель министра ОНКС РА Карен Гилоян в рамках рабочего визита в Ташкент подписал меморандум о сотрудничестве с заместителем министра туризма и спорта Узбекистана Авазжоном Каримовым.
Согласно договоренности, будут проведены совместные сборы, семинары, стимулируя обмен межсекторальным опытом.
В рамках визита заместитель министра также встретился с генеральным секретарем Международной федерации тяжелой атлетики Джалудом Мохамеди и генеральным секретарем Европейской федерации Миланом Милошевичем, в ходе которой, в числе других вопросов, были обсуждены возможности проведения в Армении крупного международного турнира.
«Мы обсудили общие вопросы, касающиеся тяжелой атлетики, а также возможности проведения крупного турнира в Армении. Пока все на стадии обсуждения. Скоро выборы пройдут как в Международной, так и в Европейской федерации. После этого станет ясно, на что мы можем претендовать. В любом случае, есть цель провести крупный турнир в Армении в 2023 или 2024 годах», - отметил Карен Гилоян.
Отметим, что заместитель министра в столице Узбекистана наблюдает за чемпионатом мира по тяжелой атлетике, где за медали борются также представители Армении.