ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Վաշինգտոնի Աստվածաշնչի թանգարանի գլխավոր համակարգող Ջեֆֆ Քլոհանին և ցուցահանդեսների զարգացման պատասխանատու Քրիստին Վալլովերին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Վաշինգտոնի Աստվածաշնչի թանգարանում նախատեսվող «Աստծո շունչը. Հայաստանն ու Աստվածաշունչը» խորագրով ցուցահանդեսի կազմակերպչական աշխատանքներին առնչվող հարցեր:
Ողջունելով հյուրերին` նախարարն ընդգծել է 2023 թվականին նախանշված ցուցադրության կազմակերպման կարևորությունը և պատրաստակամություն հայտնել ամրապնդելու Վաշինգտոնի Աստվածաշնչի թանգարանի և Հայաստանի թանգարանների միջև համագործակցությունը՝ ի նպաստ մշակութային երկխոսության զարգացման:
Վաշինգտոնի Աստվածաշնչի թանգարանի ներկայացուցիչները հակիրճ ներկայացրել են նախատեսվող ցուցադրության ծրագիրը` նշելով, որ այն ծրագրում են 2023 թվականին իրականացնել ԱՄՆ-ում` համագործակցելով ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան Մատենադարանի, Հայոց ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանի և Էջմիածնի Մայր տաճարի թանգարանի հետ:
«Մեր նպատակն է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հասարակությանը ներկայացնել Հայաստանի և հայ ժողովրդի պատմությունը` քրիստոնեության և աստվածաշնչյան արժեքներին հավատարմության համատեքստում»,- նշել է Վաշինգտոնի Աստվածաշնչի թանգարանի գլխավոր համակարգող Ջեֆֆ Քլոհանը:
Ամերիկացի հյուրերը նշել են, որ «Աստծո շունչը. Հայաստանն ու Աստվածաշունչը» խորագրով ցուցահանդեսը կպատմի Հայաստանի՝ որպես առաջին քրիստոնյա երկրի, հայ ժողովրդի անցած ճանապարհի մասին` Նոյան տապանից սկսած մինչև քրիստոնեության ընդունում, տառերի գյուտ և Աստվածաշնչի թարգմանություն, եկեղեցական արարողակարգեր, Հայոց ցեղասպանություն և արցախյան պատերազմներ` այդ ամբողջ ուղեծրում ընդգծելով Աստվածաշնչի և քրիստոնեության արժեքները:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն առաջարկել է ցուցադրությանը զուգահեռ կազմակերպել նաև գիտաժողով, որի շրջանակում կներկայացվի հայկական մշակութային ժառանգության աստվածաշնչյան շերտը: Այս համատեքստում, ըստ նախարարի տեղակալի, կարևոր է նաև հայկական միջնադարյան մանրանկարչության ներկայացումը, որտեղ աստվածաշնչյան թեմատիկան ներկայացված է լայնորեն:
Ամփոփելով հանդիպումը` ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար կարևոր է մեր երկրի ու ժողովրդի պատմությունը ներկայացնել առաջադեմ աշխարհին` նշելով, որ առաջարկվող ցուցադրությունն այդ առումով արդյունավետ միջոց է:Հյուրերը փաստել են, որ տպավորված են հայկական պատմամշակութային ժառանգությամբ և Հայաստանում գտնվելու առիթը կօգտագործեն ավելի մոտիկից ծանոթանալու հայկական մշակույթին:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял главного координатора Вашингтонского музея Библии Джеффа Клохана и ответственную за развитие выставок Кристин Валловер.
Во встрече также принимал участие заместитель министра Ара Хзмалян.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с организационными работами выставки «Дыхание Бога. Армения и Библия», запланированной в музее Библии в Вашингтоне.
Приветствуя гостей, министр подчеркнул важность организации выставки, намеченной на 2023 год, и выразил готовность укрепить сотрудничество между вашингтонским музеем Библии и музеями Армении во благо развития культурного диалога.
Представители вашингтонского музея Библии кратко представили программу выставки, отметив, что ее планируют осуществить в США в 2023 году, в сотрудничестве с Министерством ОНКС РА, Матенадараном им. Месропа Маштоца, музеем-институтом Геноцида армян и Музеем Кафедрального собора Эчмиадзина.
«Наша цель-представить общественности Соединенных Штатов Америки историю Армении и армянского народа в контексте приверженности христианству и библейским ценностям», - отметил главный координатор Вашингтонского музея Библии Джефф Клохан.
Американские гости отметили, что выставка под назвавнием «Дыхание Бога. Армения и Библия» расскажет о пути армянского народа, пройденном Арменией как первой христианской страной, начиная с Ноева ковчега и заканчивая принятием христианства, изобретением букв и переводом Библии, церковными церемониями, Геноцидом армян и Арцахской войнами, подчеркивая на всей этой орбите ценности Библии и христианства.
Заместитель министра Ара Хзмалян предложил параллельно с выставкой организовать также научную конференцию, в рамках которой будет представлен библейский слой армянского культурного наследия. В этом контексте, по словам замминистра, важно также представление средневековой армянской миниатюры, где библейская тематика представлена широко.
Подводя итоги встречи, министр Ваграм Думанян подчеркнул, что для Армении важно представить историю нашей страны и народа передовому миру, отметив, что предлагаемая экспозиция в этом плане является эффективным средством. Гости констатировали, что впечатлены армянским историко-культурным наследием и используют возможность поближе познакомиться с армянской культурой.