ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությամբ դեկտեմբերի 6-8-ը նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում է Վրաստանում:
Աշխատանքային խմբի անդամներն են՝ ԿԳՄՍՆ մշակութային ժառանգության և ժողովրդական արհեստների վարչության պետ Աստղիկ Մարաբյանը, «Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիա» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արտյոմ Նաղդյանը, Գեղագիտության ազգային կենտրոնի տնօրեն Վահան Բադալյանը, «Սոս Սարգսյանի անվան համազգային թատրոն» ՊՈԱԿ-ի դերասան, բեմադրիչ Նարինե Գրիգորյանը:
Այցի նպատակն է հայ-վրացական մշակութային կապերի խթանումը, ժամանակակից արվեստի, մշակութային ժառանգության պահպանության ոլորտներում համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող և հետագա համագործակցությանն առնչվող հարցերի քննարկումը:
Աշխատանքային այցի շրջանակում նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Վրաստանի մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության նախարարի առաջին տեղակալ Կախա Սիխարուլիձեի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մշակույթի ոլորտին վերաբերող մի շարք հարցեր, և ձեռք են բերվել նախնական պայմանավորվածություններ հնագիտության, կինոարտադրության, թանգարանային գործի, թատրոնի և մշակութային կրթության ոլորտներում համագործակցության ուղղությամբ:
Արա Խզմալյանի խոսքով՝ շատ կարևոր է հանդես գալ համատեղ նախաձեռնություններով, ինչը հնարավորություն կտա ավելի լավ ծանոթանալու հարևան պետության մշակույթի հետ:
«Փոփոխվել են համաշխարհային մարտահրավերները, աշխարհաքաղաքական պայմանները, մշակութային առաջնահերթությունները, և մենք իսկապես կարիք ունենք փոխհամագործակցությամբ լավագույնս ծանոթանալու մեր երկու պետությունների մշակույթին, մշակելու մեխանիզմներ, որոնցով կարող ենք համադրել մեր երկու պետությունների մշակութային քաղաքականությունները»,- նշել է Արա Խզմալյանը և հավելել, որ որպես համագործակցության մեկնարկ՝ առաջարկվել է համատեղ ջանքերով մասնագիտական, փորձագիտական խմբերի ընդգրկմամբ բարեկարգել, նորոգել Գանձայում գտնվող Վահան Տերյանի տուն-թանգարանը, խթանել հնագետների միջև համագործակցությունը, կազմակերպել երկու երկրների մշակութային հարուստ ժառանգությանը վերաբերող համատեղ ցուցադրություններ:
Նշենք, որ այցի շրջանակում հայկական պատվիրակությունն այցելել է Թբիլիսիի հայ գրողների և հասարակական գործիչների «Խոջիվանք» պանթեոն, այնուհետև Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ եկեղեցում հանդիպել են Վիրահայոց թեմի առաջնորդ հոգեշնորհ Տեր Կիրակոս վարդապետ Դավթյանի հետ:

По инициативе Министерства образования, науки, культуры и спорта РА 6-8 декабря делегация во главе с заместителем министра Ара Хзмаляном находится с рабочим визитом в Грузии.
Члены рабочей группы: начальник управления культурного наследия и народных ремесел министерства образования, науки, культуры и спорта АР Астхик Марабян, директор ГНКО «Государственная филармония Армении» Артем Нагдалян, директор «Национального Центра Эстетики» Ваан Бадалян, актриса, постановщик ГНКО «Общенациональный театр имени Соса Саргсяна» Нарине Григорян.
Цель визита-стимулирование армяно-грузинских культурных связей, обсуждение вопросов, представляющих взаимный интерес в сферах современного искусства, сохранения культурного наследия.
В рамках рабочего визита делегация во главе с заместителем министра Ара Хзмаляном встретилась с первым заместителем министра культуры, спорта и по делам молодежи Грузии Кахой Сихарулидзе. В ходе встречи был обсужден ряд вопросов, касающихся сферы культуры, были достигнуты предварительные договоренности по сотрудничеству в сферах археологии, киноиндустрии, музейного дела, театра и культурного образования.
По словам Ара Хзмаляна, очень важно выступить с совместными инициативами, что даст возможность лучше ознакомиться с культурой соседнего государства.
«Изменились мировые вызовы, геополитические условия, культурные приоритеты, и мы действительно нуждаемся в наилучшем ознакомлении с культурой двух наших государств, разработке механизмов, которыми мы можем сопоставить культурную политику двух наших государств», - отметил Ара Хзмалян и добавил, что в качестве старта сотрудничества было предложено совместными усилиями с вовлечением профессиональных экспертных групп благоустроить, отремонтировать дом-музей Ваана Терьяна в Гандзе, стимулировать сотрудничество между археологами, организовать совместные выставки, посвященные богатому культурному наследию двух стран.
Отметим, что в рамках визита армянская делегация посетила пантеон армянских писателей и общественных деятелей «Ходживанк» в Тбилиси, затем в кафедральной церкви Сурб Геворг встретилась с предводителем епархии ААЦ в Грузии вардапетом Киракосом Давтяном.