Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանը և հունական «Արատոս գրուպ» ընկերությունն այսօր համագործակցության հուշագիր են ստորագրել, որի համաձայն՝ ՀԱԱՀ-ում կներդրվի ճշգրիտ գյուղատնտեսության մեկամյա մագիստրոսական ծրագիր, և կմշակվեն համատեղ հետազոտական նախագծերի հայտեր ԵՄ-ից համաֆինանսավորվող հետազոտական ծրագրերի համար:
Հուշագիրը ստորագրել են Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանը և «Արատոս գրուպ» ընկերության նախագահ Նիկոս Բոգոնիկոլոսը:
Փաստաթղթի կնքման արարողությունը, որը տեղի է ունեցել ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունում, ներկա են եղել Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, ԲՏԱ նախարարի խորհրդական Հայկ Ասլանյանը և «Արատոս գրուպի» նախագահի խորհրդական Կոստաս Պլատիկոստասը:
Շնորհավորելով ներկաներին հուշագրի կնքման կապակցությամբ՝ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը կարևորել է երկու երկրների միջև տարիներ շարունակ ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները և վստահություն հայտնել, որ պետք է ավելի սերտացնել այդ համագործակցությունը: Փոխնախարարի խոսքով՝ Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հերթական նախաձեռնությունը կարևոր է Կառավարության կրթական քաղաքականության իրականացման տեսանկյունից:
«Համալսարանը մեծ աշխատանքներ է իրականացնում այնպիսի նոր որակավորումներ և մասնագիտություններ ներդնելու ուղղությամբ, որոնք լավագույնս կնպաստեն աշխատաշուկայի պահանջների բավարարմանն ու Կառավարության ռազմավարական ծրագրերի իրականացմանը»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը՝ հույս հայտնելով, որ հետագայում նմանօրինակ համագործակցություն կլինի նաև ՀՀ մյուս բուհերի հետ:
«Արատոս գրուպի» նախագահ Նիկոս Բոգոնիկոլոսն իր հերթին նշել է, որ ճշգրիտ գյուղատնտեսության մագիստրոսական ծրագրից բացի՝ գործակցությունը նաև կնպաստի համալսարանի կարողությունների զարգացմանը: Նա շեշտադրել է Հունաստանի հայկական համայնքի կարևոր դերը՝ Հայաստանի հետ համագործակցության և ՀՀ բուհերի՝ եվրոպական կրթագիտական միջավայրում ինտեգրելու գործում:
ՀԱԱՀ ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանի խոսքով՝ «Արատոս գրուպի» գործընկերների մասնագիտական ներուժն ու միջազգային պատկառելի փորձը մեծապես օգտակար կլինեն բուհի համար, որն ագրոտեխնոլոգիական գերազանցության կենտրոն դառնալու ճանապարհին է: Նա վստահություն է հայտնել, որ ընկերության հետ գործակցությունը բուհին ավելի մրցունակ կդարձնի ազգային և եվրոպական կրթական միջավայրում:
«Արատոս գրուպ» ընկերության ներկայացուցիչներն այցելել են նաև Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարան, որտեղ ծանոթացել են Ջրային և հողային ռեսուրսների կառավարման հետազոտական կենտրոնի, Ագրոտեխնոլոգիաների ինկուբատորի և նորարարական ուսումնական ջերմատան աշխատանքներին:

Национальный аграрный университет Армении и греческая компания «Аратос Груп» подписали меморандум о сотрудничестве, согласно которому в НАУА будет внедрена магистерская программа точного сельского хозяйства, и будут разработаны заявки на совместные исследовательские проекты для софинансируемых из ЕС исследовательских программ.
Меморандум подписали ректор Национального аграрного университета Армении Вардан Урутян и президент компании «Аратос Груп» Никос Богониколос. На церемонии подписания документа, которая состоялась в министерстве высокотехнологичной промышленности РА, присутствовали заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Артур Мартиросян, советник министра ВПА Айк Асланян и советник президента компании «Аратос Груп» Костас Платикостас.
Поздравив присутствующих в связи с подписанием меморандума, заместитель министра Артур Мартиросян отметил важность сформировавшихся на протяжении многих лет дружественных отношений между двумя странами и выразил уверенность, что необходимо еще более укрепить это сотрудничество. По словам замминистра, очередная инициатива Национального аграрного университета Армении важна с точки зрения реализации образовательной политики правительства.
«Университет проводит большую работу по внедрению таких новых квалификаций и специальностей, которые наилучшим образом будут способствовать удовлетворению требований рынка труда и реализации стратегических программ правительства», - отметил Артур Мартиросян, выразив надежду, что в дальнейшем подобное сотрудничество будет и с другими вузами Армении.
Президент компании «Аратос Груп» Никос Богониколос в свою очередь отметил, что кроме магистерской программы точного сельского хозяйства сотрудничество будет способствовать развитию возможностей университета. Он подчеркнул важную роль армянской общины Греции в сотрудничестве с Арменией и интеграции вузов Армении в европейскую образовательную среду.
По словам ректора НАУА Вардана Урутяна, профессиональный потенциал партнеров «Аратос Груп» и солидный международный опыт будут очень полезны вузу, который находится на пути к превращению в центр агротехнологического преимущества. Он выразил уверенность, что сотрудничество с компанией сделает вуз более конкурентоспособным в национальной и европейской образовательной среде.
Представители компании «Аратос Груп» также посетили национальный аграрный университет Армении, где ознакомились с работами исследовательского центра по управлению водными и земельными ресурсами, инкубатора агротехнологий и инновационной учебной теплицы.