ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի է ունեցել հոբելյանական համերգ, որին ներկա էր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Բացման խոսքում Վահրամ Դումանյանը կարևորել է հայ ազգի մեծանուն զավակ Անրի Վերնոյի նշանակալից վաստակն ու ժառանգությունը ֆրանսիական կինոյի պատմության մեջ, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության հանրահռչակմանն ու դատապարտմանն ուղղված նրա անգնահատելի ջանքերը: Ողջունելով հայ և ֆրանսիացի բարձրաստիճան հյուրերին՝ Վահրամ Դումանյանը գոհունակություն է հայտնել Անրի Վերնոյի ընտանիքի անդամներին՝ հյուրընկալելու հնարավորության համար:
Համերգին ներկա էին Վերնոյի որդին՝ կինոռեժիսոր, սցենարիստ, դերասան Պատրիկ Մալաքյանը, և «Մայրիկ» ֆիլմում Աբգարի դերակատար Ժակի Ներսիսյանը:
Համերգի ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ հնչել է Անրի Վերնոյի ֆիլմերի երաժշտությունը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Էդուարդ Թոփչյան): Հնչել է ‹‹Դլե յաման›› երգը, որի մենանվագով հանդես է եկել մարսելաբնակ դուդուկահար Լևոն Մինասյանը: Նրա կատարմամբ այդ ստեղծագործությունը հնչել է Վերնոյի հայտնի ‹‹Մայրիկ›› ֆիլմում:
Սիրված երգիչներ Իլոնա Սագևայի, Ջուլիանա Գրիգորյանի և Հայկ Պետրոսյանի կատարմամբ հնչել են նաև Վերնոյի ժամանակակիցների՝ Շառլ Ազնավուրի և Միշել Լեգրանի ստեղծագործություններից:
Միջոցառման նպատակն էր հարգանքի տուրք մատուցել ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսորի հիշատակին, ներկայացնել Վերնոյի ստեղծագործական ժառանգությունը, արժևորել նրա տեղն ու դերը համաշխարհային կինոարվեստում և բացահայտել ազգային ինքնության առանձնահատկությունը:
Միջոցառման կազմակերպիչներն են Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը:
Նշենք, որ ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի 100-ամյակն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թթ. օրացույցում:

RA ESCS Minister Vahram Dumanyan attended a jubilee concert at Aram Khachatryan Concert Hall, organized within the framework of the events dedicated to the 100th anniversary of the famous French-Armenian film director Henri Verneuil.
In his opening remarks, Vahram Dumanyan highlighted the significant contribution and the heritage of the great son of the Armenian nation, Henri Verneuil in the history of French cinema, as well as his invaluable efforts to popularize and condemn the Armenian Genocide. Welcoming the high-ranking Armenian and French guests, Vahram Dumanyan expressed satisfaction with the opportunity to host Henri Verneuil's family members.
Verneuil's son, film director, screenwriter, actor Patrick Malakian, and the actor for the role of Abgar in the film " Mayrig" Jackie Nersisyan were present at the concert.
During the concert, the Armenian National Philharmonic Orchestra performed the music of films by Henri Verneuil (Artistic Director and Chief conductor - Eduard Topchyan). The song "Dle Yaman" was performed, with a solo performance by the duduk player Levon Minasyan, who lives in Marseille. He performed this song in Verneuil's famous film "Mayrig".
The works of Verneuil's contemporaries Charles Aznavour and Michel Legrand were also performed by favorite singers Ilona Sageva, Juliana Grigoryan, and Hayk Petrosyan.
The event aims to pay tribute to the memory of the famous French-Armenian filmmaker, to present Verneuil’s creative heritage, to assess his place and role in the world of film art, and to identify the peculiarities of his national identity.
It should be noted that the 100th anniversary of the renowned French filmmaker and playwright of Armenian origin Henri Verneuil is included in the UNESCO calendar of anniversaries of eminent personalities and important events for 2020-2021.
The organizers of the event are the National Cinema Center of Armenia and the Armenian National Philharmonic Orchestra.