ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տեղի է ունեցել հոբելյանական համերգ, որին ներկա էր ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Բացման խոսքում Վահրամ Դումանյանը կարևորել է հայ ազգի մեծանուն զավակ Անրի Վերնոյի նշանակալից վաստակն ու ժառանգությունը ֆրանսիական կինոյի պատմության մեջ, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության հանրահռչակմանն ու դատապարտմանն ուղղված նրա անգնահատելի ջանքերը: Ողջունելով հայ և ֆրանսիացի բարձրաստիճան հյուրերին՝ Վահրամ Դումանյանը գոհունակություն է հայտնել Անրի Վերնոյի ընտանիքի անդամներին՝ հյուրընկալելու հնարավորության համար:
Համերգին ներկա էին Վերնոյի որդին՝ կինոռեժիսոր, սցենարիստ, դերասան Պատրիկ Մալաքյանը, և «Մայրիկ» ֆիլմում Աբգարի դերակատար Ժակի Ներսիսյանը:
Համերգի ընթացքում Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ հնչել է Անրի Վերնոյի ֆիլմերի երաժշտությունը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Էդուարդ Թոփչյան): Հնչել է ‹‹Դլե յաման›› երգը, որի մենանվագով հանդես է եկել մարսելաբնակ դուդուկահար Լևոն Մինասյանը: Նրա կատարմամբ այդ ստեղծագործությունը հնչել է Վերնոյի հայտնի ‹‹Մայրիկ›› ֆիլմում:
Սիրված երգիչներ Իլոնա Սագևայի, Ջուլիանա Գրիգորյանի և Հայկ Պետրոսյանի կատարմամբ հնչել են նաև Վերնոյի ժամանակակիցների՝ Շառլ Ազնավուրի և Միշել Լեգրանի ստեղծագործություններից:
Միջոցառման նպատակն էր հարգանքի տուրք մատուցել ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսորի հիշատակին, ներկայացնել Վերնոյի ստեղծագործական ժառանգությունը, արժևորել նրա տեղն ու դերը համաշխարհային կինոարվեստում և բացահայտել ազգային ինքնության առանձնահատկությունը:
Միջոցառման կազմակերպիչներն են Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնը և Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը:
Նշենք, որ ֆրանսահայ հայտնի կինոռեժիսոր Անրի Վերնոյի 100-ամյակն ընդգրկված է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի՝ Հռչակավոր մարդկանց և կարևոր իրադարձությունների 2020-2021 թթ. օրացույցում:

В рамках мероприятий, проходящих при содействии министерства науки, образования, культуры и спорта РА и посвященных 100-летию известного французского кинорежиссера армянского происхождения Анри Верноя в концертном зале «Арам Хачатурян», состоялся юбилейный концерт, на котором присутствовал министр НОКС РА Ваграм Думанян.
В своей вступительной речи Ваграм Думанян отметил важность значительных заслуг и наследия великого сына армянского народа Анри Верноя в истории французского кино, а также его неоценимых усилий, направленных на информирование и осуждение Геноцида армян. Приветствуя высокопоставленных армянских и французских гостей, Ваграм Думанян выразил удовлетворение в связи с возможностью принять членов семьи Анри Верноя.
На концерте присутствовали сын Верноя, кинорежиссер, сценарист, актер Патрик Малакян и исполнитель роли Абгара в фильме «Майрик» Жаки Нерсисян.
В ходе концерта в исполнении Национального филармонического оркестра Армении прозвучала музыка к фильмам Анри Верноя (художественный руководитель и главный дирижер Эдуард Топчян).
Прозвучала песня «Дле яман», с сольным исполнением которой выступил проживающий в Марселе дудукист Левон Минасян. В его исполнении это произведение звучало в известном фильме А. Верноя «Майрик».
Также в исполнении популярных певцов Илоны Сагеевой, Джулианы Григорян и Айка Петросяна прозвучали произведения современников Верноя-Шарля Азнавура и Мишеля Леграна. Цель мероприятия-воздать дань уважения памяти известного французского кинорежиссера армянского происхождения, представить творческое наследие А. Верноя, оценить его место и роль в мировом киноискусстве и выявить особенности национальной идентичности.
Организаторы мероприятия - Национальный киноцентр Армении и Национальный филармонический оркестр Армении.
Отметим, что 100 - летие известного французского кинорежиссера армянского происхождения Анри Верноя включено в календарь знаменитых людей и важных событий ЮНЕСКО в 2020-2021 гг.