Տեղի է ունեցել Բոլոնիայի գործընթացին հետամուտ խմբի (ԲԳՀԽ) հերթական նիստը, որը հյուրընկալել և համակարգել է Սլովենիայի Հանրապետությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ համանախագահությամբ:
Քովիդ-19 համավարակով պայմանավորված՝ նիստն անցկացվել է առցանց ձևաչափով: Այն համանախագահել են Սլովենիայի Հանրապետությունը՝ որպես հյուրընկալող երկիր, և Հայաստանի Հանրապետությունը: Վերոնշյալ երկու երկրները համատեղ ստանձնել են Բոլոնիայի գործընթացին հետամուտ խմբի համանախագահությունը 2021 թվականի հուլիսի 1-ից դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածի համար։ Համաձայն ԲԳՀԽ կանոնակարգի՝ Բոլոնիայի գործընթացը յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ համանախագահում են ԵԲԿՏ անդամ հանդիսացող երկու երկրներ։
Նիստին մասնակցել են Բոլոնիայի գործընթացին հետամուտ խմբի ՀՀ ներկայացուցիչ անդամները: Հանդիպման մեկնարկին Սլովենիայի Հանրապետության կրթության, գիտության և սպորտի պետքարտուղար Միտյա Սլավինեչը և Հայաստանի Հանրապետության ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը՝ որպես ԲԳՀԽ-ի համանախագահող երկրների ներկայացուցիչներ, հանդես են եկել ողջույնի խոսքով։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանի խոսքով՝ Հայաստանը կարևորում է իր անդամակցությունը Եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքին՝ հանդիսանալով Բոլոնիայի գործընթացի հետամուտ խմբի ակտիվ և լիիրավ անդամ։ Նա ներկայացրել է բարձրագույն կրթության և հետազոտության ոլորտում նախարարության ռազմավարական ուղղություններն ու հետագա ծրագրերը՝ կարևորելով ԵԲԿՏ-ի բարձրագույն կրթության, հետազոտության և նորարարության միջև կապերի ամրապնդմանն ուղղված ծրագրերը, և նշել, որ ներկայում Հայաստանը աշխատում է հետազոտական տարածքին լիարժեք ինտեգրվելու ուղղությամբ։
Նիստի ընթացքում ԲԳՀԽ-ի աշխատանքային կառուցվածքի խմբերը և խորհրդատվական անդամները ներկայացրել են ընթացքի մեջ գտնվող աշխատանքների վերաբերյալ տեղեկատվություն, իսկ Բոլոնիայի քարտուղարությունը՝ գործընթացի ներկայիս իրավիճակը։

Состоялось очередное заседание группы Болонского процесса, которое принимала и координировала Республика Словения при сопредседательстве с Республикой Армения.
Заседание проводилось в режиме онлайн в связи с эпидемией ковид-19. Его сопредседательствовали Республика Словения как принимающая страна, и Республика Армения. Эти две страны совместно взяли на себя сопредседательство группы, последовавшей за Болонским процессом, в период с 1 июля по 31 декабря 2021 года. Согласно регламенту Болонский процесс каждые шесть месяцев сопредседательствуют две страны, являющиеся членами ЕПВО.
В заседании приняли участие представители группы последователей Болонского процесса в РА. В начале встречи госсекретарь по образованию, науке и спорту Республики Словения Митя Славинеч и заместитель министра НОКС Республики Армения Карен Трчунян выступили с приветственным словом.
По словам заместителя министра Карена Трчуняна, Армения придает важность своему членству в европейском пространстве высшего образования, являясь активным и полноправным членом группы последователей Болонского процесса. Он представил стратегические направления и дальнейшие программы министерства в сфере высшего образования и исследований, отметив важность программ, направленных на укрепление связей между высшим образованием, исследованием и инновациями ЕПВО, и отметил, что в настоящее время Армения работает в направлении полноценной интеграции в исследовательское пространство.
В ходе заседания группы рабочих структур и консультативные члены совета представили информацию о проделанной работе, а Секретариат Болонского совета-нынешнюю ситуацию в процессе.