Երևանի մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի գործունեության զարգացմանն աջակցելու նպատակով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Ազնավուր» հիմնադրամի միջև այսօր կնքվել է համագործակցության հուշագիր:
Փաստաթուղթը ստորագրել են ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և «Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրը: Միջոցառմանը ներկա է գտնվել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ նախարար Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ Երևանի մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջը նախատեսվում է անվանակոչել հայ ժողովրդի հպարտություն հանդիսացող աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի անվամբ:
«Սա շատ հիանալի գաղափար է, որը նաև պարտավորեցնող է բոլորիս և հատկապես Երևանի մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի համար: Համայն հայությունը պետք է վստահ լինի, որ մեծ վարպետի անունը կրող քոլեջն իր ձևով և բովանդակությամբ համապատասխանում է իր բարձր անվանը»,- նշել է նախարարը՝ ընդգծելով, որ ԿԳՄՍՆ-ն և «Ազնավուր» հիմնադրամը համատեղ աջակցելու են դրա հաջող իրականացմանը:
«Ազնավուր» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Քրիստինա Ազնավուրն իր հերթին նշել է, որ Շառլ Ազնավուրը միշտ աջակցել և մեծ կարևորություն է տվել երիտասարդ սերնդի հետ շփմանը. «Ես կարծում եմ, որ նրա համար հաճելի կլիներ այս անվանակոչումը: Սա շատ կարևոր է ոչ միայն Շառլ Ազնավուրի՝ որպես մարդու և արտիստի անունը պահելու, այլև նրա կարևոր արժեքները կիսելու տեսանկյունից: Հիմնադրամի կողմից կանենք հնարավորը, որպեսզի քոլեջն արժանի լինի իր անվանը: Մենք կհրավիրենք հայտնի մարդկանց, որոնք կներշնչեն երիտասարդներին, և գուցե մի օր ապագա սերունդը մեր ժողովրդին նվիրի տաղանդավոր երիտասարդների, որոնք կստիպեն մեզ հպարտանալ և Հայաստանի անունը բարձր պահել»:
Նշենք, որ հուշագրի ստորագրումը նպատակ ունի ընդլայնելու մշակույթի ոլորտում միջին մասնագիտական կրթություն ստացող երիտասարդների հնարավորությունները և նպաստելու նրանց հետագա մասնագիտական գործունեությանը: Կողմերի նպատակն է աջակցել Երևանի մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի զարգացման ռազմավարական ծրագրերի իրականացմանը և դրա առաջխաղացմանը՝ ձգտելով այն դարձնել տարածաշրջանում տվյալ բնագավառում առաջատար ուսումնական հաստատություններից մեկը:
Հուշագրով ԿԳՄՍ նախարարությունը պարտավորվում է աջակցել Երևանի մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջը Շառլ Ազնավուրի անվամբ կոչելու գործընթացի կազմակերպմանը, մշակել և կատարելագործել մշակույթի ու արվեստի ոլորտում միջին մասնագիտական կրթության առկա պետական կրթական չափորոշիչները, համապատասխան ուսումնական և մոդուլային ծրագրերը: Համաձայն փաստաթղթի՝ նախարարությունը կաջակցի մշակույթի և արվեստի բնագավառի մասնագիտական կադրերի վերապատրաստման նպատակով համատեղ սեմինարների, հանդիպումների և խորհրդատվությունների կազմակերպմանը:
«Ազնավուր» հիմնադրամը պարտավորվում է աջակցել քոլեջի դասախոսների վերապատրաստման և մասնագիտական կատարելագործման ծրագրերի իրականացմանը, ինչպես նաև քոլեջի ուսանողների կրթական ու մասնագիտական առաջընթացին՝ աջակցելով վարպետության դասերի, սեմինարների և այլ ձևաչափի դասընթացների կազմակերպմանը: Հիմնադրամը նաև հանձնառություն է ստանձնում աջակցել քոլեջի առարկայացանկում ներդրվելիք՝ Շառլ Ազնավուրի արվեստին վերաբերող միջառարկայական ծրագրի մշակմանը:
Կողմերը պարտավորվում են աջակցել քոլեջի նյութատեխնիկական բազայի համալրմանը և շենքային պայմանների բարելավմանը, ինչպես նաև սովորողների մասնագիտական կողմնորոշման և կարիերայի ուղղորդման աշխատանքների կազմակերպմանը: Հուշագիրը կգործի 3 տարի ժամկետով:

С целью содействия развитию деятельности Ереванского государственного колледжа культуры и искусства сегодня между Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и Фондом «Азнавур» был подписан меморандум о сотрудничестве.
Документ подписали министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян и исполнительный директор Фонда «Азнавур» Кристина Азнавур. На мероприятии присутствовала также заместитель министра Жанна Андреасян.
Приветствуя присутствующих, министр Ваграм Думанян отметил, что Ереванский государственный колледж культуры и искусства будет назван именем всемирно известного шансонье Шарля Азнавура, являющегося гордостью армянского народа.
«Это отличная идея, которая также обязывает всех нас и особенно Ереванский государственный колледж культуры и искусства. Все армянство должно быть уверено, что колледж, носящий имя великого мастера, по своей форме и содержанию соответствует его высокому названию», - отметил министр, подчеркнув, что министерство и Фонд «Азнавур» будут содействовать его успешной реализации.
В свою очередь, исполнительный директор Фонда «Азнавур» Кристина Азнавур отметила, что Шарль Азнавур всегда поддерживал и придавал большое значение общению с молодым поколением: «Это очень важно не только с точки зрения сохранения имени Шарля Азнавура как человека и артиста, но и с точки зрения разделения его важных ценностей. Со стороны фонда мы сделаем все возможное, чтобы колледж был достоин своего имени. Мы пригласим известных людей, которые будут вдохновлять молодежь, и, возможно, в один прекрасный день будущее поколение подарит нашему народу талантливых молодых людей, которые заставят нас гордиться и высоко держать имя Армении».
Отметим, что подписание меморандума нацелено на расширение возможностей молодых людей, получающих среднее специальное образование в сфере культуры и содействие их дальнейшей профессиональной деятельности. Цель сторон-содействовать реализации стратегических программ развития Ереванского государственного колледжа культуры и искусства и его продвижению, стремясь сделать его одним из ведущих учебных заведений в данной сфере в регионе.
Согласно меморандуму, министерство обязуется содействовать организации процесса присвоения имени Шарля Азнавура Ереванскому государственному колледжу культуры и искусства, разработать и усовершенствовать существующие государственные образовательные стандарты среднего профессионального образования в сфере культуры и искусства, соответствующие учебные и модульные программы. Согласно документу, министерство окажет содействие в организации совместных семинаров, встреч и консультаций с целью переподготовки профессиональных кадров в области культуры и искусства.
Фонд «Азнавур» обязуется содействовать осуществлению программ переподготовки и профессионального совершенствования преподавателей колледжа, а также образовательному и профессиональному прогрессу студентов колледжа, содействуя организации курсов мастер-классов, семинаров и других форм обучения. Фонд также берет на себя обязательство содействовать в разработке международной программы, связанной с творчеством Шарля Азнавура, которая будет внедрена в программу колледжа.
Стороны обязуются содействовать оснащению материально-технической базы колледжа и улучшению условий помещения, а также организации работ по профессиональной ориентации и направлению карьеры учащихся. Меморандум будет действовать 3 года.