Նոյեմբերի 17-ին Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի 41-րդ նստաշրջանի ընթացքում կայացած ընտրությունների արդյունքում Հայաստանն առաջին անգամ ընտրվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի (ԳԽ) անդամ՝ 2021-2025 թթ. ժամանակահատվածի համար։
Արևելաեվրոպական երկրների տարածաշրջանային խմբին Գործադիր խորհրդի ընտրություններում հատկացված երեք թափուր տեղերի համար ներկայացված էին չորս երկրների՝ Հայաստան, Լիտվա, Ուկրաինա և Ադրբեջան, թեկնածությունները:
Փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքում Հայաստանը, ստանալով առավելագույն 146 ձայն, առաջին տեղով ընտրվեց Գործադիր խորհրդի կազմում։
Հայաստանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի անդամ է ընտրվել առաջին անգամ` 1992 թ.-ից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին իր անդամակցությունից ի վեր։ ԳԽ-ին իր անդամակցության շրջանակում Հայաստանը ջանքեր է գործադրելու իր հանձնառությունները և առաջնահերթություններն իրականացնելու ուղղությամբ, մասնավորապես՝ աջակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ծրագրերի իրագործմանը, բոլորի համար որակյալ կրթության հասանելիության ապահովմանն ու մշակութային ժառանգության պաշտպանությանն ու պահպանմանը։
Տեղեկանք: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհուրդը բաղկացած է 58 անդամ երկրներից և իր նշանակությամբ կազմակերպության երկրորդ կարևորագույն մարմինն է Գլխավոր համաժողովից հետո։ Գործադիր խորհրդի նիստերը գումարվում են տարին երկու անգամ, և վերջինիս հիմնական գործառույթն է Գլխավոր համաժողովի կողմից ընդունված որոշումների պատշաճ իրականացման ապահովումը։

Following the results of the 41st session of the UNESCO General Conference held in Paris on November 17, for the first time, Armenia has been elected a member of the UNESCO Executive Board (EB) for the period 2021-2025. Four countries - Armenia, Lithuania, Ukraine, and Azerbaijan - were nominated for the three vacancies allocated to the regional group of Eastern European countries in the elections of the Executive Board.
As a result of a closed secret ballot, Armenia, having received a maximum of 146 votes, was elected to the Executive Board in the first place.
Armenia has been elected a member of the UNESCO Executive Board for the first time since its membership in 1992. Within the framework of its membership in the Executive Board, Armenia will make efforts to implement its commitments and priorities, in particular, to promote the implementation of UNESCO programs, ensure access to quality education for all, and the protection and preservation of cultural heritage.
Reference. The UNESCO Executive Board consists of 58 member states and is the second most important body of the organization after the General Conference. Meetings of the Executive Board are convened twice a year, and its main function is to ensure the proper implementation of decisions taken by the General Conference.
The material and photos are from the official website of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.