Նոյեմբերի 17-ին Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր համաժողովի 41-րդ նստաշրջանի ընթացքում կայացած ընտրությունների արդյունքում Հայաստանն առաջին անգամ ընտրվեց ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի (ԳԽ) անդամ՝ 2021-2025 թթ. ժամանակահատվածի համար։
Արևելաեվրոպական երկրների տարածաշրջանային խմբին Գործադիր խորհրդի ընտրություններում հատկացված երեք թափուր տեղերի համար ներկայացված էին չորս երկրների՝ Հայաստան, Լիտվա, Ուկրաինա և Ադրբեջան, թեկնածությունները:
Փակ գաղտնի քվեարկության արդյունքում Հայաստանը, ստանալով առավելագույն 146 ձայն, առաջին տեղով ընտրվեց Գործադիր խորհրդի կազմում։
Հայաստանը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհրդի անդամ է ընտրվել առաջին անգամ` 1992 թ.-ից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին իր անդամակցությունից ի վեր։ ԳԽ-ին իր անդամակցության շրջանակում Հայաստանը ջանքեր է գործադրելու իր հանձնառությունները և առաջնահերթություններն իրականացնելու ուղղությամբ, մասնավորապես՝ աջակցելու ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ծրագրերի իրագործմանը, բոլորի համար որակյալ կրթության հասանելիության ապահովմանն ու մշակութային ժառանգության պաշտպանությանն ու պահպանմանը։
Տեղեկանք: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գործադիր խորհուրդը բաղկացած է 58 անդամ երկրներից և իր նշանակությամբ կազմակերպության երկրորդ կարևորագույն մարմինն է Գլխավոր համաժողովից հետո։ Գործադիր խորհրդի նիստերը գումարվում են տարին երկու անգամ, և վերջինիս հիմնական գործառույթն է Գլխավոր համաժողովի կողմից ընդունված որոշումների պատշաճ իրականացման ապահովումը։

По итогам выборов, состоявшихся 17 ноября в ходе 41-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО в Париже, Армения впервые была избрана членом Исполнительного совета ЮНЕСКО на период с 2021 по 2025 годы.
На три вакантных места, выделенных региональной группе восточноевропейских стран на выборах Исполнительного совета, были представлены кандидатуры четырех стран-Армении, Литвы, Украины и Азербайджана.
В результате закрытого тайного голосования Армения, получив максимум 146 голосов, на первом месте была избрана в состав Исполнительного совета.
С момента своего членства в ЮНЕСКО Армения впервые была избрана членом Исполнительного совета ЮНЕСКО в 1992 году.
В рамках своего членства в ВС Армения приложит усилия для реализации своих обязательств и приоритетов, в частности, содействовать реализации программ ЮНЕСКО, обеспечению доступности качественного образования для всех, защите и сохранению культурного наследия.
Справка: Исполнительный совет ЮНЕСКО состоит из 58 стран-членов и по своему значению является вторым важнейшим органом организации после генеральной конференции. Заседания Исполнительного совета созываются два раза в год, и его основной функцией является обеспечение надлежащего исполнения решений, принятых Генеральной конференцией.