Երևանի «Գյոթե» կենտրոնում տեղի է ունեցել Եվրոպական միության աջակցությամբ կազմակերպվող «ԵՄ-ն՝ հանուն մշակույթի» (EU4Culture) ծրագրի շրջանակում համայնքային մշակութային ռազմավարության մշակման համար Հայաստանից ընտրված 3 քաղաքների պաշտոնական ազդարարման և մրցանակների հանձնման արարողությունը:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես են եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
EU4Culture-ը քառամյա ծրագիր է, որը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից, աջակցում է մշակույթի ոլորտին՝ կենտրոնանալով Արևելյան գործընկերության երկրների մարզային քաղաքների վրա: Դրամաշնորհային հայտերի մրցույթը մեկնարկել է 2021 թվականի մայիսին և կգործի մինչև 2024 թվականի դեկտեմբերը: Ընտրված երեք քաղաքները՝ Սևանը, Չարենցավանը և Իջևանը, կստանան 30.000 եվրո դրամաշնորհ՝ մշակույթի զարգացման ռազմավարություն մշակելու համար, այնուհետև կընտրվի լավագույն ՏԻՄ մշակութային ռազմավարությունը՝ 300.000 եվրո գումարով տվյալ համայնքում այն իրականացնելու համար:
EU4Culture-ի նպատակն է նպաստել մշակույթի դերի՝ որպես տարածաշրջանում աճի և սոցիալական զարգացման շարժիչ ուժի բարձրացմանը, օգնել մարզային քաղաքներին՝ մշակույթի միջոցով խթանելու տնտեսությունը, հզորացնել մշակութային և ստեղծագործական կապերը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ողջունել է ներկաներին՝ կարևորելով Հայաստանում Eu4Culture ծրագրի իրականացումը տարածքային համաչափ զարգացման շրջանակում մարզերում մշակութային կյանքի և մշակութաստեղծ գործունեության ակտիվացման, մշակութային արտադրանքը համայնքների բնակիչներին մատուցելու և նրանց՝ մշակութային արտադրանքի ստեղծման մեջ ներգրավման տեսանկյունից՝ այդ առումով ընդգծելով ՏԻՄ դերակատարությունը. «Ես ուզում եմ կարևորել «ԵՄ-ն՝ հանուն մշակույթի» ծրագիրը. այն առանձնանում է նրանով, որ շեշտադրում է ՏԻՄ-երի հատուկ դերակատարությունը՝ իրենց համայնքներում և հարակից բնակավայրերում մշակութային կյանքի աշխուժացման առումով»:
Փոխնախարարը որպես առանձնահատկություն է ընդգծել ծրագրի մրցակցային բնույթը. «Վստահ եմ, որ առողջ մրցակցության պայմաններում մենք, բացի երեք քաղաքներում մշակութային ռազմավարություն ունենալուց, կապահովենք ՏԻՄ մշակութային ռազմավարության օրինակ, որը կարող է նախատիպային լինել ՀՀ այլ համայնքների համար: Մշակույթի զարգացման ռազմավարության առկայությունը կնպաստի տվյալ համայնքի ստեղծագործական կարողությունների լիարժեք արտահայտման և իրացման համար բարենպաստ միջավայրի, մշակութային կյանքին հանրային լայն մասնակցության ապահովմանը, մշակույթի և կրթության կապի խթանմանը, մշակույթի մոնետիզացիային, որը, ի թիվս այլ հարցերի, կբարձրացնի տվյալ համայնքների զբոսաշրջային գրավչությունը»:
Փոխնախարարի խոսքով՝ Արևելյան գործընկերության առնվազն 5 երկրներում ծրագրի ընդգրկվածությունը ճանաչողական այցերի, փորձի փոխանակման, միջազգային համագործակցության և մշակութային երկխոսության աշխուժացման հնարավորություն կտա:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել գործընկերներին ծրագրին աջակցելու համար, շնորհավորել է ընտրված համայնքներին և ԿԳՄՍ-ի անունից վերահաստատել է ՏԻՄ-ների կողմից իրականացվող մշակութային ռազմավարության մշակմանը և իրականացմանը շարունակական աջակցություն ցուցաբերելու պատրաստակամությունը:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը շնորհավորել է մասնակիցներին և ընդգծել, որ հենց մշակույթն է տնտեսության զարգացման շարժիչ ուժը, և պետք է համադրել մշակույթը ստեղծարար արդյունաբերության հետ: Ա. Վիկտորինը հաջողություն է մաղթել ընտրված քաղաքներին. «Դո՛ւք պետք է որոշեք, թե ինչ տեսլականով եք ուզում զարգացնել ձեր մշակույթը: Այս ծրագիրը կխթանի ամբողջ երկրի մշակութային ռազմավարության զարգացումը»:
«ԵՄ-ն՝ հանուն մշակույթի» ծրագրի ընդհանուր համակարգող Անատոլի Բայֆերթը, ծրագրային կոնսորցիումում Հայաստանի մասով աշխատանքները համակարգող, Երևանում ‹‹Գյոթե›› կենտրոնի ղեկավար Նաթիա Միքելաձե-Բախսոլիանին, Հայաստանում ծրագրի ազգային համակարգող Մարինե Կարոյանը ևս իրենց խոսքում կարևորել են ծրագիրը՝ ներկայացնելով դրա ընդհանուր նկարագիրը, ընտրության գործընթացն ու հետագա քայլերը:
Ընտրված քաղաքների ներկայացուցիչները նշել են իրենց ոգևորվածության մասին և վստահեցրել, որ համագործակցաբար, մշակութային ծրագրերի միջոցով զգալի արդյունքի կհասնեն տնտեսական զարգացման խթանման գործում:

В ереванском центре «Гете» состоялась церемония официального оповещения и вручения наград трех городов Армении, отобранных в рамках программы «ЕС во имя культуры» (EU4Culture) для разработки культурной стратегии общины.
На мероприятии с приветственными речами выступили заместитель министра НОКС РА Артур Мартиросян и посол делегации ЕС в Армении Андреа Викторин.
EU4Culture-четырехлетняя программа, финансируемая Европейским союзом, содействует сфере культуры, концентрируясь на региональных городах стран Восточного партнерства. Конкурс грантовых заявок стартовал в мае 2021 года и будет действовать до декабря 2024 года. Выбранные три города-Севан, Чаренцаван и Иджеван-получат грант в размере 30.000 евро для разработки стратегии развития культуры, затем будет выбрана лучшая культурная стратегия на сумму 300.000 евро для ее реализации в данной общине.
Цель EU4Culture-способствовать повышению роли культуры как движущей силы роста и социального развития в регионе, помочь областным городам посредством культуры стимулировать экономику, усилить культурные и творческие связи.
Заместитель министра Артур Мартиросян приветствовал присутствующих, отметив важность реализации программы Eu4Culture в Армении в рамках пропорционального территориального развития с точки зрения активизации культурной жизни и культурологической деятельности в областях, предоставления культурной продукции жителям общин и вовлечения их в создание культурной продукции, подчеркнув в этом плане роль ОМС: «Я хочу подчеркнуть важность программы» ЕС во имя культуры, она отличается тем, что акцентирует особую роль ОМС в плане активизации культурной жизни в своих общинах и прилегающих населенных пунктах».
По словам замминистра, вовлеченность программы как минимум в 5 странах Восточного партнерства даст возможность познавательных визитов, обмена опытом, активизации международного сотрудничества и культурного диалога. Заместитель министра Артур Мартиросян выразил благодарность коллегам за поддержку программы, поздравил избранные общины и от имени НОКС РА подтвердил готовность оказать продолжительное содействие разработке и реализации культурной стратегии, осуществляемой ОМС.
Посол делегации ЕС в Армении Андреа Викторин поздравила участников и подчеркнула, что именно культура является движущей силой развития экономики, и нужно сочетать культуру с креативной промышленностью.
А. Викторин пожелала удачи выбранным городам: «Вы должны решить, с каким видением вы хотите развивать свою культуру. Эта программа будет стимулировать развитие культурной стратегии всей страны».
Координатор программы «ЕС во имя культуры» Анатолий Байферт, координатор работ по части Армении в программном консорциуме, руководитель центра ‹‹Гете›› в Ереване Натия Микеладзе-Бахсолиани, национальный координатор программы в Армении Марине Кароян также отметили важность программы, представив ее общий облик, процесс выборов и дальнейшие шаги.
Представители отобранных городов отметили свое воодушевление и заверили, что благодаря сотрудничеству и посредством культурных программ достигнут ощутимых результатов в деле стимулирования экономического развития.