Հայաստանի նկարիչների միության դահլիճում բացվել է հայ նկարիչների «Իրանը հայ արվեստագետների աչքերով» ցուցահանդեսը:
Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանի խոսքով՝ օրը նշանակալի է, քանի որ ամփոփվում է երկար ամիսների աշխատանքը, և նոր գաղափարների և ծրագրերի հիմք է դրվում:
«Նկարիչների միությունը կարևորում է նմանօրինակ համագործակցությունները տարբեր հաստատությունների հետ, քանի որ այսպիսի գործակցության արդյունքում է, որ կարողանում ենք գտնել նոր կապեր, նոր հարթակներ երկու երկրների արվեստագետների փորձի փոխանակման, միմյանց հետ ցուցադրվելու, բարեկամանալու: Այսօրվա մեր ցուցահանդեսը դրա վառ ապացույցն է. տարբեր տարիքի հայ նկարիչներ պատկերել են Իրանն իրենց պատկերացումներով, գրականության միջոցով: Այնուհետև 7 մասնակից նկարիչներ հնարավորություն կստանան մեկնելու Թեհրան, իրենց աչքերով տեսնելու և ստացած տպավորություններով և նյութերով Հայաստանում ստեղծագործելու արդեն նոր ցուցահանդեսի համար»,- նշել է Սուրեն Սաֆարյանը և հավելել, որ բազմաթիվ հանդիպումներ և քննարկումներ է ունեցել ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակույթի կենտրոնի խորհրդական Սեյյեդ Հոսեյն Թաբաթաբայի հետ, ով պատրաստակամություն է հայտնել համատեղ ծրագրերը դարձնել շարունակական:
ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբաս Բադախշան Զոհուրին շնորհակալություն է հայտնել կողմերին նման ցուցադրություն կազմակերպելու համար և ընդգծել, որ Իրանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները գալիս են դարերի խորքից, որոնք եղել են ջերմ և բարեկամական: Դեսպանը կարևորել է երկու երկրների կողմից փոխադարձ ճանաչողության մակարդակի բարձրացումը և այդպիսի ցուցադրությունների կազմակերպումը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը նույնպես շնորհավորել է ներկաներին ցուցադրության բացման կապակցությամբ և նշել, որ ցուցադրությունը բավականին ինքնատիպ է, քանի որ հայ նկարիչները պատկերել են այն Իրանի պատկերը, որը ձևավորվել է գրականության, երաժշտության և մշակույթի այլ ոլորտների ազդեցությամբ, և առաջիկայում մեր արվեստագետներին հնարավորություն կտրվի հենց Իրանում ճանաչել Իրանը:
«Ուրախությամբ պետք է փաստեմ, որ վերջին շրջանում մեր մշակութային կապերն ակտիվանում են. տարեսկզբին Գեղագիտության ազգային կենտրոնը Մեղրիում իրականացրեց համատեղ ծրագիր, վերջերս տեղի ունեցավ իրանական ֆիլմերի ցուցադրություն՝ լեփ-լեցուն դահլիճով, և այսօր մենք բացում ենք այս հրաշալի ցուցադրությունը»,- նշել է Արա Խզմալյանը և կարևորել հասարակական կառույցների միջև երկուստեք համագործակցությունը:
Ողջունելով արվեստասերներին՝ ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության մշակույթի կենտրոնի խորհրդական Սեյյեդ Հոսեյն Թաբաթաբան շնորհակալություն է հայտնել համատեղ ցուցադրության կազմակերպման համար և հավելել, որ նկարիչները պրոֆեսիոնալ կերպով ներկայացրել են Իրանի հարուստ մշակույթը:
Նշենք, որ ցուցահանդեսի շրջանակում տեղի է ունեցել հուշագրի ստորագրում Հայաստանի նկարիչների միության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության նկարիչ արվեստագետների միության միջև:

В зале Союза художников Армении открылась выставка армянских художников «Иран глазами армянских художников».
По словам председателя Союза художников Армении Сурена Сафаряна, этот день знаменателен тем, что подводятся итоги многомесячной работы и закладывается фундамент новых идей и программ.
«Союз художников подчеркивает важность сотрудничества с различными институтами, поскольку они позволяют найти новые связи, новые платформы для обмена опытом художников двух стран, организации совместных выставок, установления дружбы. Сегодняшняя выставка является ярким доказательством этого: армянские художники разных эпох изобразили Иран своими идеями и литературой. 7 участников выставки получат возможность поехать в Тегеран, увидеть своими глазами страну и создать в Армении новую выставку со своими впечатлениями и материалами», - отметил Сурен Сафарян, добавив, что он провел многочисленные встречи и обсуждения с Сейедом Хоссейном Табатабаи, советником культурного центра Исламской Республики Иран в Армении, который выразил готовность продолжить совместные программы.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Исламской Республики Иран в Республике Армения Аббас Бадахшан Зохури поблагодарил стороны за организацию подобной выставки, подчеркнув, что отношения между Ираном и Арменией идут из глубины веков, которые всегда были теплыми и дружественными. Посол подчеркнул важность повышения уровня взаимного признания со стороны двух стран и организации подобных выставок.
Заместитель министра НОКС РА Ара Хзмалян также поздравил участников с открытием выставки и отметил, что данная выставка уникальна, поскольку армянские художники изобразили ту картину Ирана, которая сформировалась под влиянием литературы, музыки и других областей культуры. А в скором времени нашим художникам будет предоставлена новая возможность открыть Иран и посетить страну.
«Я рад констатировать, что в последнее время наши культурные связи укрепляются. В начале года Национальный центр эстетики реализовал совместную программу в Мегри, и в переполненном зале состоялся показ иранских фильмов. Сегодня мы открываем эту замечательную выставку», - отметил Ара Хзмалян и подчеркнул важность двустороннего сотрудничества между общественными структурами.
Приветствуя любителей искусства, советник культурного центра Посольства Исламской Республики Иран в РА Сейед Хоссейн Табатабаи поблагодарил за организацию совместной выставки и добавил, что художники профессионально представили богатую культуру Ирана.
Следует отметить, что в рамках выставки был подписан меморандум между Союзами художников Армении и Исламской Республики Иран.