Տեղի է ունեցել Բոլոնիայի գործընթացի հետամուտ խմբի (ԲԳՀԽ) LXXVII խորհրդի հերթական նիստը, որը հյուրընկալել և համակարգել է Հայաստանի Հանրապետությունը:
Քովիդ-19 համավարակով պայմանավորված՝ նիստն անցկացվել է առցանց ձևաչափով, որը համանախագահել են Հայաստանի Հանրապետությունը՝ որպես հյուրընկալող երկիր, և Սլովենիայի Հանրապետությունը: Վերոնշյալ երկու երկրները համատեղ ստանձնել են Բոլոնիայի գործընթացի հետամուտ խմբի համանախագահությունը 2021 թվականի հուլիսի 1-ից դեկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածի համար։ Համաձայն ԲԳՀԽ կանոնակարգի՝ Բոլոնիայի գործընթացը յուրաքանչյուր վեց ամիսը մեկ համանախագահում են ԵԲԿՏ անդամ հանդիսացող երկու երկրներ։
Նիստին մասնակցել են Բոլոնիայի գործընթացի հետամուտ խմբի ՀՀ ներկայացուցիչ անդամները:
Հանդիպման մեկնարկին Հայաստանի և Սլովենիայի՝ որպես ԲԳՀԽ-ի համանախագահող երկրների ներկայացուցիչները և նախարարական համաժողովն ընդունող հաջորդ երկրի՝ Ալբանիայի ԲԳՀԽ-ի փոխնախագահը հանդես են եկել ողջույնի խոսքով։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանի խոսքով՝ Հայաստանը կարևորում է իր անդամակցությունը Եվրոպական բարձրագույն կրթության տարածքին՝ հանդիսանալով Բոլոնիայի գործընթացի հետամուտ խմբի ակտիվ և լիիրավ անդամ։ Ներկայում Հայաստանն աշխատում է հետազոտական տարածքին լիարժեք ինտեգրվելու ուղղությամբ։ Օրինակ՝ Եվրոպական հանձնաժողովի Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ARMDOCT ծրագրի շրջանակում ԿԳՄՍ նախարարությունը, ծրագրի կոնսորցիումի անդամ հանդիսացող բուհերի և կառույցների հետ համատեղ, բարեփոխում է ՀՀ բարձրագույն կրթության 3-րդ աստիճանի օրենսդրական կարգավորումները և հիմքերը՝ հետազոտությունը Հայաստանում բարելավելու հեռանկարով։
Առցանց նիստի ընթացքում ԲԳՀԽ-ի նախորդ համանախագահող երկրների ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց նախագահության ժամանակահատվածում իրականացված գործընթացները, իսկ Բոլոնիայի քարտուղարությունը՝ գործընթացի ներկայիս իրավիճակը։ Առաջարկություններով հանդես են եկել Ուսանողների եվրոպական միությունը (ESU), Որակի ապահովման եվրոպական գրանցամատյանի (EQAR) տնօրենը և Եվրաուսանող (Eurostudent) ծրագրի ներկայացուցիչը:
Հանդիպմանը մասնակցել են անդամ երկրների (49 անդամ երկրներ և Եվրոպական հանձնաժողովը) 32 ներկայացուցիչներ և խորհրդատվական անդամներ (Եվրոպական խորհուրդը (CoE), ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, Եվրոպական համալսարանների ասոցիացիան, (EUA), Բարձրագույն կրթության հաստատությունների եվրոպական ասոցիացիան (EURASHE), Ուսանողների եվրոպական միությունը (ESU), Բարձրագույն կրթության որակի ապահովման եվրոպական ասոցիացիան (ENQA) և այլ)։
Նշենք, որ ԲԳՀԽ-ի խորհուրդը խորհրդատվական հանձնաժողով է, որը ստեղծվել է՝ ԲԳՀԽ-ին աջակցելու և ԵԲԿՏ-ի կառավարման արդյունավետության ապահովման նպատակով՝ միաժամանակ երաշխավորելով դրա շարունակականությունը: Խորհրդի պարտականությունների մեջ ներառված են աշխատանքային ծրագրի արդյունավետ իրականացման, համակարգման և վերահսկման գործընթացները:

Состоялось очередное заседание LXXVII совета последовательной группы Болонского процесса, которое принимала и координировала Республика Армения.
В связи с пандемией ковид-19 заседание было проведено в онлайн формате, на котором сопредседательствовали Республика Армения как принимающая страна, и Республика Словения. Эти две страны совместно взяли на себя сопредседательство группы последователей Болонского процесса в период с 1 июля по 31 декабря 2021 года. Согласно регламенту, Болонский процесс каждые шесть месяцев сопредседательствуют две страны, являющиеся членами ГПБП.
В заседании приняли участие члены последовательной группы Болонского процесса. В начале встречи выступили с приветственным словом представители Армении и Словении, а затем вице-президент Болонского процесса Албании, следующей страны, которая примет министерский форум.
По словам заместителя министра образования, науки, культуры и спорта РА Карена Трчуняна, Армения придает важность своему членству в европейском пространстве высшего образования, являясь активным и полноправным членом группы последователей Болонского процесса. В настоящее время Армения работает над полноценной интеграцией в исследовательское пространство. Например, в рамках программы развития возможностей Erasmus+ ARMDOCT Европейской комиссии министерство образования, науки, культуры и спорта РА совместно с вузами и структурами, являющимися членами консорциума программы, реформирует законодательные регулирования и основы 3-й степени высшего образования РА с перспективой улучшения исследования в Армении.
В ходе онлайн-заседания представители предыдущих стран-сопредседателей представили процессы, осуществленные в период своего председательства, а Секретариат Болонского процесса-нынешнюю ситуацию в процессе. С предложениями выступили Европейский Союз студентов (ESU), директор Европейского реестра обеспечения качества (EQAR) и представитель программы Евростудент (Eurostudent).
Во встрече приняли участие (49 стран - членов и Европейская комиссия) 32 представителя и консультативные члены (Европейский Совет (CoE), ЮНЕСКО, Ассоциация европейских университетов (EUA), Европейская ассоциация высших учебных заведений (EURASHE), Европейский Союз студентов (ESU), Европейская ассоциация обеспечения качества высшего образования (ENQA) и другие.
Отметим, что совет Болонского процесса – консультативная комиссия, созданная с целью содействия и обеспечения эффективности управления, в то же время гарантируя его преемственность. В обязанности совета включены процессы эффективной реализации, координации и контроля рабочей программы.