ԿԳՄՍ նախարարությունը «Մեդիա» նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ համատեղ նոյեմբերի 8-14-ը հայտարարում է Մեդիագրագիտության շաբաթ՝ #դիմակայումենք խորագրով:
Մեդիագրագիտության շաբաթվա ծրագրերին կարող են միանալ դպրոցները, բուհերը, նախադպրոցական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունները, նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարանները, գրադարանները և կրթական այլ կենտրոններ՝ կազմակերպելով հանդիպումներ, դասեր, քննարկումներ, խաղեր և այլն:
Շաբաթվա ընթացքում առաջարկվում է ստեղծել ու առցանց տարածել կրթական և տեղեկատվական նյութեր, հաղորդումներ՝ հանրահռչակելով մեդիագրագիտության ուղերձներն ու տեղեկատվական հիգիենայի կանոնները, համացանցում կիրառել #ԴԻՄԱԿայումենք, #մեդիագրագիտությանշաբաթ2021 հեշթեգերը։ Բացի դրանից՝ օգտակար կլինեն ԿԳՄՍՆ և ՄՆԿ ֆեյսբուքյան էջերին հետևելը, միանալը #Դիմայակումենք արշավին, մասնակցելն առցանց միջոցառումներին, տարբեր օֆլայն կամ օնլայն նախաձեռնություններով հանդես գալը:
Արդեն 4-րդ տարին անցկացվող միջոցառման նպատակն է օգնել մարդկանց ավելի լավ կողմնորոշվել տեղեկատվական հոսքերում, գրագետ լինել մեդիա հարթակներում ու սոցցանցերում։ Անցկացվելիք միջոցառումն ուղղված է ինչպես երեխաներին, այնպես էլ ուսուցիչներին ու ծնողներին: Միջոցառումներն իրականացնելու համար նյութեր կարելի է ներբեռնել Media.am կայքի «Մեդիագրագիտություն» բաժնից: Առաջարկվում է նաև անցկացնել մեդիագրագիտության դաս՝ օգտվելով ձեռնարկներից, սովորել ստուգել փաստերը և աղբյուրները, հրավիրել ծնողական ժողով և քննարկել երեխաների մեդիա սպառումը, դիտել հոլովակներ, ֆիլմեր, տեսադասեր ու քննարկել դրանք, խաղալ մեդիագրագիտության էլեկտրոնային խաղեր, հրավիրել լրագրողի կամ այցելել որևէ լրատվամիջոց:
Անցկացված միջոցառումների մասին հղումները, լուսանկարներն ու նյութերը կարող եք ուղարկել mic@mediainitiatives.am էլեկտրոնային փոստին, իսկ հարցերի դեպքում՝ զանգահարել 010 58 36 20:

Министерство НОКС РА совместно с центром инициатив «Медиа» 8-14 ноября объявляет Неделю медиаграмотности под названием #Противостояние.
К программам недели медиаграмотности могут присоединиться школы, вузы, дошкольные и средние профессиональные учебные заведения, действующие под ведомством министерства музеи, библиотеки и другие образовательные центры, организовывая встречи, уроки, обсуждения, игры и т. д.
В течение недели предлагается создавать и распространять в интернете образовательные и информационные материалы, передачи, популяризируя послания медиаграмотности и правила информационной гигиены, применять в интернете хештеги #Противостояние, #Медиаграмотность-2021.
Кроме того, будет полезно следить за страницами в Facebook, присоединяться к кампании#, участвовать в онлайн-мероприятиях, выступать с различными оффлайн или онлайн инициативами.
Цель мероприятия, проводимого уже четвертый год, - помочь людям лучше ориентироваться в информационных потоках, быть грамотными на медиа-платформах и соцсетях. Мероприятие направлено как детям, так и учителям и родителям. Материалы для проведения мероприятий можно скачать на сайте Media.am в разделе медиаграмотность. Предлагается также проводить уроки медиаграмотности, пользуясь пособиями, научиться проверять факты и источники, приглашать на родительское собрание и обсуждать медиа используемые детьми, смотреть ролики, фильмы, видеоигры и обсуждать их, играть в электронные игры по медиаграмотности, приглашать журналистов или посещать какие-либо СМИ.
Ссылки, фотографии и материалы о проведенных мероприятиях можно отправить на электронную почту mic@mediainitiatives.am, а по различным вопросам звонить по телефону 010 58 36 20.