ԿԳՄՍ նախարարությունը «Մեդիա» նախաձեռնությունների կենտրոնի հետ համատեղ նոյեմբերի 8-14-ը հայտարարում է Մեդիագրագիտության շաբաթ՝ #դիմակայումենք խորագրով:
Մեդիագրագիտության շաբաթվա ծրագրերին կարող են միանալ դպրոցները, բուհերը, նախադպրոցական և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունները, նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարանները, գրադարանները և կրթական այլ կենտրոններ՝ կազմակերպելով հանդիպումներ, դասեր, քննարկումներ, խաղեր և այլն:
Շաբաթվա ընթացքում առաջարկվում է ստեղծել ու առցանց տարածել կրթական և տեղեկատվական նյութեր, հաղորդումներ՝ հանրահռչակելով մեդիագրագիտության ուղերձներն ու տեղեկատվական հիգիենայի կանոնները, համացանցում կիրառել #ԴԻՄԱԿայումենք, #մեդիագրագիտությանշաբաթ2021 հեշթեգերը։ Բացի դրանից՝ օգտակար կլինեն ԿԳՄՍՆ և ՄՆԿ ֆեյսբուքյան էջերին հետևելը, միանալը #Դիմայակումենք արշավին, մասնակցելն առցանց միջոցառումներին, տարբեր օֆլայն կամ օնլայն նախաձեռնություններով հանդես գալը:
Արդեն 4-րդ տարին անցկացվող միջոցառման նպատակն է օգնել մարդկանց ավելի լավ կողմնորոշվել տեղեկատվական հոսքերում, գրագետ լինել մեդիա հարթակներում ու սոցցանցերում։ Անցկացվելիք միջոցառումն ուղղված է ինչպես երեխաներին, այնպես էլ ուսուցիչներին ու ծնողներին: Միջոցառումներն իրականացնելու համար նյութեր կարելի է ներբեռնել Media.am կայքի «Մեդիագրագիտություն» բաժնից: Առաջարկվում է նաև անցկացնել մեդիագրագիտության դաս՝ օգտվելով ձեռնարկներից, սովորել ստուգել փաստերը և աղբյուրները, հրավիրել ծնողական ժողով և քննարկել երեխաների մեդիա սպառումը, դիտել հոլովակներ, ֆիլմեր, տեսադասեր ու քննարկել դրանք, խաղալ մեդիագրագիտության էլեկտրոնային խաղեր, հրավիրել լրագրողի կամ այցելել որևէ լրատվամիջոց:
Անցկացված միջոցառումների մասին հղումները, լուսանկարներն ու նյութերը կարող եք ուղարկել mic@mediainitiatives.am էլեկտրոնային փոստին, իսկ հարցերի դեպքում՝ զանգահարել 010 58 36 20:

The ESCS Ministry, in collaboration with the “Media” Initiatives Center, announces a Media Literacy Week on November 8-14 on the theme #Resistance.
Schools, higher educational institutions, pre-school and secondary vocational educational institutions, museums, libraries and other educational centers operating under the Ministry can join the programs of the media literacy week by organizing meetings, lessons, discussions, games, etc.
During the week, it is proposed to create and release on the Internet educational and informational materials, broadcasts, popularizing the messages of media literacy and the rules of information hygiene, using the hashtags #Resistance, #Medialiteracy-2021. In addition, it will be useful to follow the Facebook pages of MESCS and MIC, join the campaign #Resistance, participate in online events, and come up with various offline or online initiatives.
The objective of the event, held for already four years, is to help people better navigate information flows, be literate on media platforms and social networks. The event targets both children, teachers, and parents. Materials for the events can be downloaded from the site Media.am in the "Media Literacy " section. It is also suggested to conduct a media literacy class using manuals, learn to check facts and sources, convene a parent meeting and discuss children's media consumption, watch and discuss videos, movies, video games, play media literacy games, invite a journalist or visit any media.
Links, photos and materials about the events can be sent to the e-mail mic@mediainitiatives.am. For questions contact 010 58 36 20.