«Մեծ հաղթանակի դեմքերը» լուսանկարչական ցուցահանդեսը կազմակերպել է Երևանում Ռուսական տունը (Ռոսսոտրուդնիչեստվո Հայաստանում), ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան աջակցությամբ, «Թովմասյան» հիմնադրամի հետ համատեղ, «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի ֆինանսավորմամբ: Նախագիծը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին:
«Ցուցադրությունը հարգանքի տուրք է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին, ինչպես նաև պատմական հիշողությունը պահպանելու և այդ իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը նոր սերունդներին փոխանցելու միջոց: Լուսանկարիչ Տաթև/Ազատուհի Մնացականյանը շրջել է Հայաստանի ավելի քան 50 քաղաքներում և գյուղերում՝ այցելելով ամենահեռավոր շրջանները և լուսանկարել է 110 վետերանների դեմքերը` պատմության մեջ նրանցից յուրաքանչյուրի կերպարը պահպանելու համար: Նախագիծը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմի 80-ամյակին՝ ի հիշատակ այդ պատմական իրադարձության»,- ցուցադրության հանդիսավոր արարողության ժամանակ նշել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, դիմելով վետերաններին, փաստել է, որ սերունդները հպարտանում են նրանցով, նրանց հաղթանակով:
«Սիրելի՛ վետերաններ, ես անսահման ուրախ եմ, որ դուք այստեղ եք, որ մեզ հետ միասին նշում եք մեր ընդհանուր հաղթանակը: Դուք հաղթեցիք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում՝ Հայրենական մեծ պատերազմում: Շատ կուզենայի, որ դուք դառնայիք վետերանների վերջին սերունդը, ում առջև մենք կխոնարհվեինք, որպեսզի ձեր փառահեղ պատմությունը փակեր պատերազմների էջը: Սակայն, Հայրենական մեծ պատերազմը չդարձավ վերջինը, և այժմ մենք ունենք վետերանների տարբեր սերունդներ: Վստա՛հ եղեք, որ վետերանների այս նոր սերունդը ձեր դաստիարակության արդյունքն է, նրանք մեծացել են ձեր օրինակով: Ձեր հաղթանակը Հայրենական մեծ պատերազմում դարձավ օրինակ այս երիտասարդների համար, սովորեցրեց նրանց մինչև վերջ պաշտպանել հայրենիքը: Պատերազմներն անցանկալի են, բայց եթե նրանք պարտադրված են, ապա պետք է հասնել հաղթանակի՝ հանուն հայրենիքի: Մաղթում եմ ձեզ առողջություն, երկարակեցություն, մենք սիրում ենք բոլորիդ»,- ասել է նախարարը:
Երևանում Ռուսական տան մշակութային և պատմական նախագծերի բաժնի պետ Անդրանիկ Արզումանյանն էլ տեղեկացրել է, որ Տաթև Մնացականյանի աշխատանքի արդյունքների հիման վրա, «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի ֆինանսական աջակցությամբ, հրատարակվել է նաև պատկերագիրք:
Տաթև Մնացականյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագծի իրականացման համար բոլոր կազմակերպիչներին, հատկապես՝ վետերաններին. «Որոշ հերոսներ արդեն չկան, բայց միևնույն ժամանակ նրանք մեզ հետ են` լուսանկարչական դիմանկարների շնորհիվ: Հարգելի՛ վետերաններ, դուք հրաշք եք, ձեզ հետ շփման ընթացքում ստացվում էր ոչ թե պարզապես լուսանկար, այլ ձեզ հետ անցկացրած յուրաքանչյուր պահը դարձավ իմ կյանքի մի մասը: Ցանկանում էի լուսանկարներում փոխանցել ձեր մեջ ապրող հաղթանակի ոգին: Շատ շնորհակալ եմ և խոնարհվում եմ ձեր առջև»:
Հայաստանի վետերանների միության նախագահ Սիմոն Եսայանը խորին շնորհակալություն է հայտնել լուսանկարչին և կազմակերպության անունից նրան հանձնել վկայական:

Фотовыставку «Лица Великой Победы» организовал Российский дом в Ереване (Россотрудничество в Армении) при поддержке посольства РФ в РА совместно с «Фондом Товмасян» при финансировании банка «ВТБ-Армения». Проект посвящен ветеранам Великой Отечественной войны.
«Выставка-дань уважения ветеранам Великой Отечественной войны, а также способ сохранения исторической памяти и передачи правды об этих событиях новым поколениям. Фотограф Татев/Азатуи Мнацаканян объехала более 50 городов и сел Армении, посетив самые отдаленные районы и сфотографировала лица 110 ветеранов, чтобы сохранить в истории образ каждого из них. Проект посвящен 80-летию Великой Отечественной войны в память об этом историческом событии»,-отметил на торжественной церемонии выставки Чрезвычайный и Полномочный Посол РФ в Армении Сергей Копыркин.
Министр образования, науки, культуры и спорта Республики Армения Ваграм Думанян, обращаясь к ветеранам, констатировал, что поколения гордятся ими, их победой.
«Дорогие ветераны, я бесконечно рад, что вы здесь, чтобы вместе с нами отпраздновать нашу общую победу. Вы победили во Второй мировой войне, в Великой Отечественной войне. Я бы очень хотел, чтобы вы стали последним поколением ветеранов, перед которыми мы склоняемся, и чтобы ваша славная история закрыла страницу войн. Однако Великая Отечественная война не стала последней, и сейчас у нас разные поколения ветеранов. Будьте уверены, что это новое поколение ветеранов-результат вашего воспитания, они выросли на вашем примере. Ваша победа в Великой Отечественной войне стала примером для этих молодых людей, научила их до конца защищать Родину. Войны нежелательны, но если они навязаны, то нужно добиваться победы во имя Родины. Желаю вам здоровья, долголетия, мы любим всех вас», - сказал министр.
Начальник отдела культурных и исторических проектов Российского Дома в Ереване Андраник Арзуманян сообщил, что по итогам работы Татев Мнацаканян, при финансовой поддержке банка «ВТБ -Армения», издан также альбом.
Татев Мнацаканян выразила благодарность всем организаторам проекта и особенно ветеранам:«Некоторых героев проекта уже нет, но в то же время они с нами благодаря фотографическим портретам. Дорогие ветераны, вы чудо, во время общения с вами получалось не просто фото, а каждый момент, проведенный с вами, стал частью моей жизни. Я хотела передать живущий в вас дух победы на фотографиях. Я очень благодарна и преклоняюсь перед вами».
Председатель Союза ветеранов Армении Симон Есаян выразил глубокую благодарность фотографу и от имени организации вручил ей свидетельство.