«Մեծ հաղթանակի դեմքերը» լուսանկարչական ցուցահանդեսը կազմակերպել է Երևանում Ռուսական տունը (Ռոսսոտրուդնիչեստվո Հայաստանում), ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանատան աջակցությամբ, «Թովմասյան» հիմնադրամի հետ համատեղ, «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի ֆինանսավորմամբ: Նախագիծը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին:
«Ցուցադրությունը հարգանքի տուրք է Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններին, ինչպես նաև պատմական հիշողությունը պահպանելու և այդ իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը նոր սերունդներին փոխանցելու միջոց: Լուսանկարիչ Տաթև/Ազատուհի Մնացականյանը շրջել է Հայաստանի ավելի քան 50 քաղաքներում և գյուղերում՝ այցելելով ամենահեռավոր շրջանները և լուսանկարել է 110 վետերանների դեմքերը` պատմության մեջ նրանցից յուրաքանչյուրի կերպարը պահպանելու համար: Նախագիծը նվիրված է Հայրենական մեծ պատերազմի 80-ամյակին՝ ի հիշատակ այդ պատմական իրադարձության»,- ցուցադրության հանդիսավոր արարողության ժամանակ նշել է ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, դիմելով վետերաններին, փաստել է, որ սերունդները հպարտանում են նրանցով, նրանց հաղթանակով:
«Սիրելի՛ վետերաններ, ես անսահման ուրախ եմ, որ դուք այստեղ եք, որ մեզ հետ միասին նշում եք մեր ընդհանուր հաղթանակը: Դուք հաղթեցիք Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում՝ Հայրենական մեծ պատերազմում: Շատ կուզենայի, որ դուք դառնայիք վետերանների վերջին սերունդը, ում առջև մենք կխոնարհվեինք, որպեսզի ձեր փառահեղ պատմությունը փակեր պատերազմների էջը: Սակայն, Հայրենական մեծ պատերազմը չդարձավ վերջինը, և այժմ մենք ունենք վետերանների տարբեր սերունդներ: Վստա՛հ եղեք, որ վետերանների այս նոր սերունդը ձեր դաստիարակության արդյունքն է, նրանք մեծացել են ձեր օրինակով: Ձեր հաղթանակը Հայրենական մեծ պատերազմում դարձավ օրինակ այս երիտասարդների համար, սովորեցրեց նրանց մինչև վերջ պաշտպանել հայրենիքը: Պատերազմներն անցանկալի են, բայց եթե նրանք պարտադրված են, ապա պետք է հասնել հաղթանակի՝ հանուն հայրենիքի: Մաղթում եմ ձեզ առողջություն, երկարակեցություն, մենք սիրում ենք բոլորիդ»,- ասել է նախարարը:
Երևանում Ռուսական տան մշակութային և պատմական նախագծերի բաժնի պետ Անդրանիկ Արզումանյանն էլ տեղեկացրել է, որ Տաթև Մնացականյանի աշխատանքի արդյունքների հիման վրա, «ՎՏԲ-Հայաստան» բանկի ֆինանսական աջակցությամբ, հրատարակվել է նաև պատկերագիրք:
Տաթև Մնացականյանը շնորհակալություն է հայտնել նախագծի իրականացման համար բոլոր կազմակերպիչներին, հատկապես՝ վետերաններին. «Որոշ հերոսներ արդեն չկան, բայց միևնույն ժամանակ նրանք մեզ հետ են` լուսանկարչական դիմանկարների շնորհիվ: Հարգելի՛ վետերաններ, դուք հրաշք եք, ձեզ հետ շփման ընթացքում ստացվում էր ոչ թե պարզապես լուսանկար, այլ ձեզ հետ անցկացրած յուրաքանչյուր պահը դարձավ իմ կյանքի մի մասը: Ցանկանում էի լուսանկարներում փոխանցել ձեր մեջ ապրող հաղթանակի ոգին: Շատ շնորհակալ եմ և խոնարհվում եմ ձեր առջև»:
Հայաստանի վետերանների միության նախագահ Սիմոն Եսայանը խորին շնորհակալություն է հայտնել լուսանկարչին և կազմակերպության անունից նրան հանձնել վկայական:

The photo exhibition "Faces of the Great Victory" was organized by the “Dom Moskvy” in Yerevan (Russotrudnichestvo in Armenia) with the support of the Russian Embassy in Armenia together with the “Tovmasyan” Foundation, funded by “VTB Bank” Armenia. The project is dedicated to the veterans of the Great Patriotic War.
“The exhibition is a tribute to the veterans of the Great Patriotic War, as well as means to preserve the historical memory and transmit the truth about these events to further generations. Photographer Tatev/Azatui Mnatsakanyan traveled to more than 50 cities and villages in Armenia, visiting the most remote regions and photographed the faces of 110 veterans in order to preserve the image of each of them in history. The project is dedicated to the 80th anniversary of the Great Patriotic War in memory of this historical event,” stated Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia Sergey Kopyrkin during the official ceremony of the exhibition.
Addressing to the veterans, RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan stated that generations are proud of them, their victory.
“Dear veterans, I am thrilled to see you here to celebrate our victory together. You won World War II, the Great Patriotic War. I wish you became the last generation of veterans before whom we would bow down so that your glorious history would close the page of wars. However, the Great Patriotic War was not the last one, and now we have different generations of veterans. Be sure that this new generation of veterans is the result of your upbringing, they have grown up following your example. Your victory in the Great Patriotic War became an example for these young people, taught them to defend their homeland to the end. Wars are never welcome, but in case they are imposed, it is necessary to achieve victory in the name of the Motherland. I wish you health, longevity, we love you all," said the Minister.
Head of the Department for Cultural and Historical Projects of the Russian House in Yerevan Andranik Arzumanyan noted that based on the results of Tatev Mnatsakanyan's work, an album has also been published with the financial support of VTB Bank Armenia.
Tatev Mnatsakanyan expressed gratitude to all the organizers of the project, especially to the veterans: “Some of the heroes are no longer alive, but they remain with us thanks to the photos. Dear veterans, you are a miracle, while communicating with you it turned out not just a photo shoot, but every moment spent with you became a part of my life. In the photos I wanted to convey the spirit of victory that you bear in you. I am very grateful and bow to you.”
Deeply grateful for the event, the Chairman of the Union of Veterans of Armenia Simon Yesayan handed a certificate to the photographer on behalf of the organization.