Երևանի պետական համալսարանի կենտրոնական մասնաշենքի բակում տեղի է ունեցել 15 տարի շարունակ ավանդաբար կազմակերպվող ԵՊՀ մեծարման և առաջինկուրսեցիների երդման հանդիսավոր արարողությունը: Այս տարի միջոցառումը նվիրված էր ՀՀ անկախության 30-ամյակին։
Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը, նախարարի տեղակալ Կարեն Թռչունյանը, Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանը, համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմը, ուսանողներ։
Նախարար Վահրամ Դումանյանը շնորհավորել է առաջինկուրսեցիներին՝ հատկապես առանձնացնելով զորակոչված ուսանողներին, ողջունել համալսարանականներին՝ ընդգծելով. «Այսօր հաճախ ենք խոսում անվտանգության կարևորությունից։ Ուզում եմ փաստել, որ անվտանգության հզոր միջոցը կրթությունն է, որը ձևավորում է ճիշտ մտածողություն՝ ճիշտ որոշումներով»։ Վահրամ Դումանյանը կոչ է արել ուսանողներին շարունակել կրթությամբ զարգացնել անվտանգությունը։ «Մաղթում եմ, որ ձեր մասնաբաժինն ունենաք համալսարանի պատմության մեջ»,- եզրափակել է նախարարը:
Երևանի պետական համալսարանի ռեկտորի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Հովհաննիսյանը ևս շնորհավորել է առաջինկուրսեցիներին համալսարանական դառնալու կապակցությամբ: Հովհաննես Հովհաննիսյանն ընդգծել է համալսարանականների հաջողության նախապայմանները՝ քննական միտք, վերլուծական կարողություններ ու նախաձեռնողականություն, և հորդորել է ուսանողներին պահպանել այդ սկզբունքները, տեր լինել իրավունքներին և կատարել համալսարանականի պարտականությունները:
Երեկոն ամբողջացել է առաջինկուրսեցիների երդման արարողությամբ և երաժշտական, պարային խմբերի համերգային կատարումներով։ Առաջինկուրսեցիները երդվել են սիրել մայր բուհը և արժանի լինել «Երևանի պետական համալսարանի ուսանող» բարձր կոչմանը, ծառայել և հնարավորինս նպաստել երկրի առաջընթացին:

Во дворе центрального корпуса Ереванского государственного университета состоялась торжественная церемония чествования и клятвы первокурсников ЕГУ. В этом году мероприятие было посвящено 30-летию независимости Армении.
На мероприятии присутствовали министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян, заместитель министра Карен Трчунян, временно исполняющий обязанности ректора Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян, профессорско-преподавательский состав университета, студенты.
Министр Ваграм Думанян поздравил первокурсников, особо выделив призванных студентов, поприветствовал универсантов, подчеркнув: «Сегодня мы часто говорим о важности безопасности. Хочу констатировать, что мощным средством безопасности является образование, которое формирует правильное мышление с правильными решениями». Ваграм Думанян призвал студентов продолжать развивать безопасность посредством образования. «Желаю, чтобы вы имели свой вклад в истории университета», - заключил министр.
Временно исполняющий обязанности ректора Ереванского государственного университета Ованнес Ованнисян также поздравил первокурсников с поступлением в университет. Ованнес Ованнисян подчеркнул предусловия успеха универсантов-экзаменационная мысль, аналитические способности и инициативность, и призвал студентов соблюдать эти принципы, быть хозяевами прав и выполнять обязанности универсанта.
Вечер завершился церемонией присяги первокурсников и концертными выступлениями музыкальных, танцевальных групп. Первокурсники поклялись любить альма-матер и быть достойными высокого звания «Студент Ереванского государственного университета», служить и по возможности способствовать прогрессу страны.