ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության միջև այսօր Մուշեղ Գալշոյանի անվան թիվ 148 ավագ դպրոցում ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության դպրոցական հաստատություններում ֆրանսերենի դասավանդման զարգացման վերաբերյալ գործընկերության համաձայնագիր»: Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը շնորհավորել է ներկաներին գործընկերության համաձայնագրի ստորագրման առիթով և նշել, որ հայ-ֆրանսիական կապերն ունեն դարավոր պատմություն ու ամուր հիմքեր, և այս նախաձեռնությունն իրապես խորհրդանշական է նաև հայ-ֆրանսիական բարեկամության և համագործակցության ամրապնդման առումով:
Վահրամ Դումանյանի համոզմամբ՝ Հայաստանում տարեցտարի ավելանում է ֆրանսերենի նկատմամբ հետաքրքրությունը, ինչի զարգացման ուղղությամբ Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից մշտապես տարվում են լայնածավալ աշխատանքներ:
«Ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ծրագիրն իրականացվում է 2012 թվականից և ընդգրկում է 10 հանրակրթական դպրոցներ: 2021-2022 թթ. ուսումնական տարվանից՝ ծրագրի ընդլայնման արդյունքում, ֆրանսերենի խորացված ուսուցումը կազմակերպվելու է ևս 6 հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում և մեկ վարժարանում: Ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ծրագրի յուրահատկությունն այն է, որ իրագործվում է Երևանի, Գյումրու, Իջևանի, Հրազդանի, Գորիսի, Եղեգնաձորի, Սպիտակի, Վանաձորի և Էջմիածնի ուսումնական հաստատություններում: Սա վկայում է, որ ֆրանսերենի նկատմամբ հետաքրքրությունը բարձրանում է նաև Հայաստանի Հանրապետության մարզերում»,- ասել է նախարարը և վստահություն հայտնել, որ Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում ֆրանսերենի խորացված ուսուցման ծրագիրը լավագույնս կնպաստի Հայաստանում ֆրանսերենի տարածմանն ու դպրոցներում դասավանդման որակի և արդյունավետության բարձրացմանը:
Անդրադառնալով ֆրանսերենի ուսուցման առանձնահատկություններին՝ Վահրամ Դումանյանը հույս է հայտնել, որ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ հատվածում կիրականացվեն նաև ծրագրային նոր նախաձեռնություններ՝ ուղղված Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում ֆրանսերեն դասավանդող ուսուցիչների կարողությունների շարունակական զարգացմանը:
«Համոզված եմ, որ մեր համագործակցությունը կլինի շարունակական և արդյունավետ՝ ի նպաստ մեր երկու պետությունների զարգացմանը, և այսօր ստորագրված գործընկերության համաձայնագիրը նույնպես հիմք կհանդիսանա համատեղ նոր ծրագրերի իրականացման համար»,- եզրափակել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆրանսիայի Հանրապետության դեսպանությանը՝ ի դեմս արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի:
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտն էլ շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ ի դեմս նախարար Վահրամ Դումանյանի՝ համաձայնագրի ստորագրման նախաձեռնության համար և շեշտել, որ այդ փաստաթղթով կնշանավորվի ֆրանսերենով խորացված ուսուցմամբ ծրագրի ընդլայնումը:
«Սա ընդլայնում է ոչ միայն քանակական, այլև որակական առումով, քանի որ առաջին անգամ է, որ ծրագրին միանալու են ավագ դպրոցները: Այն աշակերտներին, որոնք դպրոցում սովորել են ֆրանսերեն, ծրագիրը հնարավորություն կընձեռի շարունակելու ֆրանսերեն ուսումնառությունն ավագ դպրոցում: 148 ավագ դպրոցն էլ հնարավորություն կտա այս համայնքում գործող 4 դպրոցների աշակերտներին ավագ դպրոցում ևս շարունակելու ֆրանսերենի ուսումը»,- շեշտել է դեսպանը և ուրախությամբ հավելել, որ այս ծրագրին միացել են նաև մայրաքաղաքից դուրս գտնվող դպրոցները: Դեսպանը տեղեկացրել է, որ այցելել է ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցներ, որտեղ հանդիպել է մոտիվացված ուսուցիչների և աշակերտների:
Ներկայացնելով հուշագրից բխող համագործակցության շրջանակը՝ Ժոնաթան Լաքոտն ընդգծել է, որ ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցները կարող են կապ հաստատել Ֆրանսիայի կամ ֆրանկոֆոն երկրների դպրոցների հետ, կազմակերպել փոխանակումներ և այլն:
«Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ է, վերջերս էլ ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը, և ֆրանսերեն խորացմամբ ուսուցմամբ ծրագիրը ֆրանկոֆոնիայի համար կարող է հանդիսանալ Հայաստանի հանձնառության վկայություն»,- ասել է դեսպան Լաքոտը՝ վերահաստատելով հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների առանձնահատկությունը և ընդգծելով այդ հարաբերությունների տիրույթում միմյանց լեզուները սովորելու կարևորությունը:
Նշենք, որ ըստ համաձայնագրի՝ ֆրանսերենի խորացված ծրագիր իրականացնող դպրոցները կհամալրվեն ուսումնական նյութերով, դասավանդողները կանցնեն վերապատրաստում: 2021-2022 թթ. ուսումնական տարվանից չորս դպրոցներում կբացվեն ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ 2-րդից 9-րդ դասարաններ, իսկ երեք ավագ դպրոցներում՝ ֆրանսերենի խորացված ուսուցմամբ 10-ից 12-րդ դասարաններ:

Между Министерством образования, науки, культуры и спорта РА и посольством Франции в РА в старшей школе № 148 имени Мушега Галшояна было подписано «Соглашение о партнерстве по развитию преподавания французского языка в школьных учреждениях Республики Армения». Документ подписали министр НОКС Армении Ваграм Думанян и посол Франции в РА Джонатан Лакот.
Министр Ваграм Думанян поздравил присутствующих с подписанием соглашения о партнерстве и отметил, что армяно-французские связи имеют вековую историю и прочную основу, и эта инициатива действительно символична также в плане укрепления армяно-французской дружбы и сотрудничества. По убеждению В. Думаняна, в Армении из года в год растет интерес к французскому языку, в направлении развития которого Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении постоянно проводит широкомасштабные работы.
«Программа углубленного обучения французскому языку осуществляется с 2012 года и включает 10 общеобразовательных школ. С 2021-2022 учебного года в результате расширения программы углубленное изучение французского языка будет организовано еще в 6 общеобразовательных учебных заведениях и в одной гимназии. Уникальность программы углубленного обучения французскому языку заключается в том, что она реализуется в учебных заведениях Еревана, Гюмри, Иджевана, Раздана, Гориса, Ехегнадзора, Спитака, Ванадзора и Эчмиадзина. Это свидетельствует о том, что интерес к французскому языку повышается и в областях республики Армения»,- сказал министр и выразил уверенность, что программа углубленного обучения французскому языку в общеобразовательных школах Армении наилучшим образом будет способствовать распространению французского языка в Армении и повышению качества и эффективности преподавания в школах.
Говоря об особенностях обучения французскому языку, В. Думанян выразил надежду, что в среднесрочном и долгосрочном периоде будут реализованы также новые программные инициативы, направленные на продолжительное развитие возможностей преподавателей французского языка в общеобразовательных школах Армении. «Уверен, что наше сотрудничество будет продолжительным и эффективным во благо развития двух наших государств, и подписанное сегодня соглашение о партнерстве также станет основой для реализации новых совместных программ», - заключил министр и выразил благодарность посольству Французской Республики в Республике Армения в лице Чрезвычайного и Полномочного Посла Жонатана Лакота.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Франции в Армении Джонатан Лакот выразил благодарность Министерству образования и науки Армении в лице министра Ваграма Думаняна за инициативу подписания соглашения и подчеркнул, что этим документом ознаменуется расширение программы углубленного обучения на французском языке. «Программа расширяется не только в количественном, но и качественном плане, поскольку впервые к ней присоединятся старшие школы. Тем ученикам, которые изучали в школе французский, программа даст возможность продолжить обучение и в старшей школе. 148 старшая школа даст возможность учащимся 4 школ, действующих в этой общине, продолжить обучение французскому языку в старшей школе», - подчеркнул посол и с радостью добавил, что к этой программе присоединились также школы, находящиеся за пределами столицы. Посол сообщил, что посетил школы с углубленным изучением французского языка, где встретился с мотивированными учителями и учениками.
Представляя рамки сотрудничества, вытекающего из меморандума, Джонатан Лакот подчеркнул, что школы с углубленным изучением французского языка могут установить связь со школами Франции или стран Франкофонии, организовать обмены и т. д. «Армения является членом Международной организации Франкофонии, недавно приняла саммит Франкофонии, и программа с углубленным изучением французского языка может стать свидетельством приверженности Армении Франкофонии», - сказал посол Лакот, подтвердив специфику армяно-французских отношений и подчеркнув важность изучения языков друг друга в сфере этих отношений.
Отметим, что согласно соглашению, школы, осуществляющие углубленную программу французского языка, будут дополнены учебными материалами, преподаватели пройдут переподготовку. С 2021-2022 учебного года в четырех школах будут открыты со 2-го по 9-й классы с углубленным изучением французского языка, а в трех старших школах-10-12 классы с углубленным изучением французского языка.