Մարզաշխարհում գրանցվող յուրաքանչյուր հաղթանակ չափազանց կարևոր է հայ հասարակությանը դրական լիցքեր հաղորդելու և վստահություն ներշնչելու տեսանկյունից:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը և նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն այսօր գերատեսչությունում հանդիպել են շախմատի Եվրոպայի կանանց անհատական առաջնության նորընծա չեմպիոն Էլինա Դանիելյանի, Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի նախագահի առաջին տեղակալ Սմբատ Լպուտյանի և ՀՇՖ գլխավոր քարտուղար Միքայել Անդրիասյանի հետ:
ԿԳՄՍ նախարարը շնորհավորել և շնորհակալություն է հայտնել Էլինա Դանիելյանին պատմական հաղթանակի և հայ ժողովրդին հպարտություն պարգևելու համար. «Պատիվ ունեմ Ձեզ ընդունելու: Շնորհակալ եմ և հպարտ բոլորիս պարգևած հաղթական զգացողությունների համար: Հայ հասարակությունն ունի դրական լիցքերի, սեփական ուժերի նկատմամբ վստահությունը վերականգնելու կարիք: Այս տեսանկյունից Ձեր բացառիկ հաղթանակի դերն անգնահատելի է: Վստահ եմ, որ դրա հաղորդած լիցքերը կփոխանցվեն մյուս ոլորտներ ևս: Շնորհակալ եմ բոլորին, ովքեր իրենց ներդրումն ունեն: Իհարկե, վերջին խոսքն անհատինն է, և հաղթանակն անձնավորվում է, բայց այն նաև թիմային տևական աշխատանքի վերջնարդյունք է»:
Էլինա Դանիելյանի խոսքով՝ հաղթական ճանապարհին մշտապես զգացել է հայրենակիցների աջակցությունը: Եվրոպայի չեմպիոնը հույս է հայտնել, որ իր հաղթանակն ազդակ կլինի այլ հաջողությունների համար. «Երկրպագուներն իրենց աջակցությամբ, ամենօրյա նամակներով ինձ մեծ ուժ են տվել: Ինձ բոլորն են օգնել, այդ թվում՝ Հայաստանի կանանց հավաքականի գլխավոր մարզիչ Զավեն Անդրիասյանը: Շնորհակալ եմ բոլորին իրենց ներդրման համար: Դժվար օրեր ենք ապրում, և կարծում եմ՝ մեզ պետք էր նման ուրախություն: Հույս ունեմ, որ այս հաղթանակը կնպաստի ավելի մեծ հաղթանակների կերտմանը»:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն ընդգծել է, որ Էլինա Դանիելյանը մեծ ներուժ ունի նաև աշխարհի առաջնությունում նմանօրինակ հաղթանակ գրանցելու համար. «Հիանալի առաջնություն էր, բայց ամենակարևորը՝ այս հաղթանակը ցույց է տալիս, որ հնարավորությունները թույլ են տալիս մտածելու նաև աշխարհի առաջնությունում տիտղոսի մասին: Ցանկանում եմ նույն կենտրոնացվածությունը և ոգևորությունը տեսնել նաև աշխարհի առաջնությունում: Վստահ եմ՝ կարող եք»:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչներից հետաքրքրվել է առաջիկա ծրագրերից, քննարկել մեր երկրում մարզաձևի հետագա զարգացման հեռանկարները: ՀՇՖ նախագահի առաջին տեղակալ Սմբատ Լպուտյանն ընդգծել է, որ և՛ տղամարդկանց, և՛ կանանց շախմատում կան մեծ ներուժով երիտասարդներ, որոնք ապագայում կարող են հաջողությունների հասնել:
Սմբատ Լպուտյանը նաև նշել է, որ ժամանակակից աշխարհում շախմատի դերը և շախմատային մտածողության կարևորությունն առավել է ընդգծվում, և պատահական չէ, որ շատ երկրներ հետաքրքրված են Հայաստանի՝ շախմատը կրթական ծրագրերում ներառելու փորձով:
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը վստահեցրել է, որ նախարարությունը պատրաստ է աջակցել ՀՇՖ-ի՝ մարզաձևի առավել մասսայականացմանն ու զարգացմանն ուղղված ծրագրերին և համատեղ ուժերով լուծել առկա խնդիրները:

Every victory in the sports world is extremely important in terms of giving a positive spirit to the Armenian society and instilling confidence.
Minister of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia Vahram Dumanyan and Deputy Minister Karen Giloyan hosted today the newly crowned champion of the European Women's Individual Chess Championship Elina Danielyan, First Deputy Chairman of the Chess Federation of Armenia Smbat Lputyan and Secretary-General of the Armenian Chess Federation Mikael Andriasyan.
The ESCS Minister congratulated and expressed his gratitude to Elina Danielyan for the historic victory and for giving the feeling of pride to the Armenian people. “I am deeply honored to host you. I am grateful and proud of the victorious feelings you presented to all of us. The Armenian society needs positive energy and restoration of self-confidence. In this regard the role of your exceptional victory is invaluable. I am sure the vibes of this victory will be transferred to other fields as well. I thank everyone who had their contribution. Of course, the last move belongs to the individual, and the victory is personified, but it is also the result of long-lasting teamwork.
Elina Danielyan told that she has always felt the support of her compatriots on the winning path. The European champion expressed hope that her victory will be an impetus for other success. “The fans have given me great strength with their support and daily letters. Everyone helped me, including the head coach of the Armenian women's national team, Zaven Andriasyan. I want to thank everyone for their contribution. We are going through difficult days, and I think we needed such joy. I hope that this victory will contribute to greater victories.”
Deputy ESCS Minister Karen Giloyan emphasized that Elina Danielyan has great potential to win such a victory at the World Cup: “It was a great championship, but the most important thing is that this victory shows that the opportunities allow us to think about the title at the World Cup. It was a great championship, but most importantly, this victory enables us to think about the title at the World Cup. I want to see the same concentration and enthusiasm at the World Cup. I'm confident that you can.”
During the meeting ESCS Minister Vahram Dumanyan inquired from the representatives of the Chess Federation of Armenia about the upcoming programs, discussed further development perspectives of the sport in our country. Smbat Lputyan, first Deputy Chairman of the CHFA stressed that there are young people with great potential in both men's and women's chess, who can achieve success in the future.
Smbat Lputyan also noted that the role of chess in the modern world and the importance of chess thinking is emphasized, and it is no coincidence that many countries are interested in Armenia's experience of including chess in the educational curriculum.
ESCS Minister Vahram Dumanyan assured that the Ministry is ready to promote programs of the Chess Federation of Armenia, aimed at advancement and development of Armenian sports, and jointly solve the existing issues.