ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալլագերին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հայաստանում «Բրիտանական խորհուրդ» կազմակերպության տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Դեսպանը շնորհավորել է նախարարին նոր կառավարության ձևավորման համար` նշելով, որ կարևորում է համագործակցության շարունակությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում:
ԿԳՄՍ նախարարն իր հերթին արդյունավետ աշխատանք է մաղթել դեսպանին` ի շահ երկու պետությունների բարեկամական կապերի զարգացման:
Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը` Վահրամ Դումանյանը առանձնակի կարևորել է ԿԳՄՍ նախարարության արդյունավետ համագործակցությունը Բրիտանական խորհրդի հետ, որն այս տարի նշում է Հայաստանում գործունեության 20 ամյակը: Որպես համագործակցության հաջողված օրինակ` նախարարը նշել է Հայաստանի մարզերում անգլերենի 16 ակումբների բացումը, ինչը անգլերենի ուսուցիչների կարողությունների հզորացման նոր հնարավորություն է, և դիտարկվում է որպես աջակցություն ոլորտի բարեփոխումներին: «Նմանօրինակ ծրագրերը մեծապես նպաստում են ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացների արդյունավետության բարձրացմանը»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը:
Միջբուհական համագործակցության համատեքստում նախարարը խոսել է 2018 թվականին մեկնարկած «Ստեղծարար միտք» (Creative Spark) ծրագրի մասին, որը նպատակ ունի խթանել բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումները և նպաստել ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացմանը: Հաշվի առնելով «Ստեղծարար միտք» ծրագրի առանձնահատկությունը և հնարավորությունները` նախարարն առաջարկել է ընդլայնել միջբուհական համագործակցությունը` դիտարկելով նաև փորձի փոխանակման հնարավորությունները: Հայկական կողմը մասնավորապես հետաքրքրված է բարձրագույն կրթության ոլորտում բրիտանական փորձով՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների համար սահմանված կատարողականի արդյունքային ցուցիչների (KPI) լավագույն մոդելներ, բյուջետային ծախսերի արդյունավետության մեթոդական մոտեցումներ և վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպում:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև կարևորել է գիտակրթական համատեղ ծրագրերի իրականացումը և գիտնականների միջև ուղիղ կապերի հաստատումը, որոնք կարող են նպաստել գիտության ոլորտում համագործակցության նոր հնարավորությունների ստեղծմանը:
Հայաստանում Բրիտանական խորհրդն աջակցություն է ցուցաբերել նաև մշակույթի ոլորտի ռազմավարության մշակման աշխատանքներին՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով մշակույթի ներառականության խնդիրներին: Նախարար Վահրամ Դումանյանը, բարձր գնահատելով կատարված աշխատանքը, առաջարկել է ընդլայնել ծրագրերը` կազմակերպելով հայ-բրիտանական մշակույթի օրեր, արվեստի փառատոններ և ցուցահանդեսներ: Համագործակցության ընդլայնման մյուս ուղղությունները, նախարարի առաջարկությամբ, կարող են լինել մարզիչների և մարզիկների փոխանակման, սպորտային բժշկության, երիտասարդների զբոսաշրջության զարգացման համատեղ ծրագրերը: Համագործակցության նոր ծրագրերն համակարգված իրականացնելու նպատակով` ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է մշակել փոխըմբռնման հուշագիր:
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության խնդրի վրա: Նա հույս է հայտնել, որ գործընկեր երկրների, այդ թվում` նաև Միացյալ Թագավորության կողմից իրավիճակի արձանագրումների արդյունքում Ադրբեջանը զերծ կմնա իրենց հսկողության ներքո հայտնված շուրջ 4000 հայկական պատմական մշակութային հուշարձանները ոչնչացնելուց և դրանց ծագումը աղավաղելուց:
Դեսպան Ջոն Գալլագերին այս առնչությամբ նշել է, որ հայ մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրը Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը պահում է ուշադրության կենտրոնում` հարցը քննարկելով ադրբեջանական կողմի հետ, ինչպես նաև կարևերով կայուն և տևական խաղաղության հաստատումը տրածաշրջանում:
Հանդիպման ընթացքում ծավալված երկխոսության ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է ՀՀ-ում ընթացքող կրթական բարեփոխումներին` նշելով, որ դրանք ընդգկում են կրթության բոլոր աստիճանները` նախադպրոցական համակարգից մինչև բարձրագույն կրթության և գիտություն: Կողմերը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին առնչվող հարցեր, անդրադարձ է եղել Համաշխարհային կրթական ֆորումին Հայաստանի ներկայացուցիչների մասնակցությանը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Armenia John Gallagher The meeting was attended by Deputy Minister Artհur Martirosyan and Director of the British CouncilArmenia Arevik Saribekyan.
The Ambassador congratulated the Minister on the formation of the new government, noting that he attaches importance to the continuation of cooperation in the fields of education, science, culture, youth and sports.
In turn, the Minister wished the Ambassador fruitful work for the benefit of the development of friendly relations between the two countries.
Regarding the sectoral cooperation, Vahram Dumanyan highlighted the importance of effective cooperation between the ESCS Ministry and the British Council, which is celebrating the 20th anniversary of its activities in Armenia this year. As an example of successful cooperation, the Minister noted the opening of 16 English clubs in the regions of Armenia, which is a new opportunity to strengthen the capabilities of English teachers and is considered as a support for reforms in the field. “Such programs greatly contribute to increasing the efficiency of teacher training courses,” said Vahram Dumanyan.
In the context of inter-university cooperation, the Minister spoke about the “Creative Spark” program launched in 2018, which is aimed at stimulating reforms in the field of higher education and promoting the development of entrepreneurial skills. Given the features and opportunities of the "Creative Spark" program, the Minister proposed to expand the inter-university cooperation, considering also the opportunities for the exchange of experience. The Armenian side, in particular, is interested in the British experience in the field of higher education: the best models of Key Performance Indicators for higher education institutions (KPI), methodological approaches to the effectiveness of budget expenditures and the organization of training courses.
The ESCS Minister also highlighted the importance of implementing joint scientific-educational programs and establishing direct links between scientists, which can contribute to the creation of new opportunities for cooperation in the field of science.
The British Council in Armenia also supported the activities on the development of a strategy in the field of culture, with a special focus on cultural inclusion issues. Highly appreciating the activities carried out, Minister Vahram Dumanyan proposed to expand the programs by organizing Armenian-British culture days, art festivals and exhibitions. Other directions of expanding cooperation at the suggestion of the Minister, may include joint programs for the exchange of coaches and athletes, sports medicine, and the development of youth tourism. To coordinate the implementation of new cooperation programs, the ESCS Minister proposed to develop a memorandum of understanding.
ESCS Minister Vahram Dumanyan drew the attention of the British Ambassador to the issue of preserving the Armenian historical and cultural heritage, which came under the control of Azerbaijan as a result of the 2020 war. He is hopeful that Azerbaijan will refrain from destroying and distorting about 4,000 Armenian historical monuments under their control based on the record of the situation by the partner countries, including the United Kingdom.
In this regard, Ambassador John Gallagher noted that the issue of preserving the Armenian cultural heritage is under the attention of the British Government, discussing the issue with the Azerbaijani side, as well as underlined the importance of the establishment of long-lasting peace in the region.
During the meeting the ESCS Minister touched upon the ongoing educational reforms in Armenia, noting that they cover all degrees of education - from preschool to higher education and science. The parties discussed issues related to the possibilities of expanding cooperation, touched upon the participation of Armenian representatives in the World Education Forum.