ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Գալլագերին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը և Հայաստանում «Բրիտանական խորհուրդ» կազմակերպության տնօրեն Արևիկ Սարիբեկյանը:
Դեսպանը շնորհավորել է նախարարին նոր կառավարության ձևավորման համար` նշելով, որ կարևորում է համագործակցության շարունակությունը կրթության, գիտության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում:
ԿԳՄՍ նախարարն իր հերթին արդյունավետ աշխատանք է մաղթել դեսպանին` ի շահ երկու պետությունների բարեկամական կապերի զարգացման:
Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը` Վահրամ Դումանյանը առանձնակի կարևորել է ԿԳՄՍ նախարարության արդյունավետ համագործակցությունը Բրիտանական խորհրդի հետ, որն այս տարի նշում է Հայաստանում գործունեության 20 ամյակը: Որպես համագործակցության հաջողված օրինակ` նախարարը նշել է Հայաստանի մարզերում անգլերենի 16 ակումբների բացումը, ինչը անգլերենի ուսուցիչների կարողությունների հզորացման նոր հնարավորություն է, և դիտարկվում է որպես աջակցություն ոլորտի բարեփոխումներին: «Նմանօրինակ ծրագրերը մեծապես նպաստում են ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացների արդյունավետության բարձրացմանը»,- նշել է Վահրամ Դումանյանը:
Միջբուհական համագործակցության համատեքստում նախարարը խոսել է 2018 թվականին մեկնարկած «Ստեղծարար միտք» (Creative Spark) ծրագրի մասին, որը նպատակ ունի խթանել բարձրագույն կրթության ոլորտի բարեփոխումները և նպաստել ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացմանը: Հաշվի առնելով «Ստեղծարար միտք» ծրագրի առանձնահատկությունը և հնարավորությունները` նախարարն առաջարկել է ընդլայնել միջբուհական համագործակցությունը` դիտարկելով նաև փորձի փոխանակման հնարավորությունները: Հայկական կողմը մասնավորապես հետաքրքրված է բարձրագույն կրթության ոլորտում բրիտանական փորձով՝ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների համար սահմանված կատարողականի արդյունքային ցուցիչների (KPI) լավագույն մոդելներ, բյուջետային ծախսերի արդյունավետության մեթոդական մոտեցումներ և վերապատրաստման դասընթացների կազմակերպում:
ԿԳՄՍ նախարարը նաև կարևորել է գիտակրթական համատեղ ծրագրերի իրականացումը և գիտնականների միջև ուղիղ կապերի հաստատումը, որոնք կարող են նպաստել գիտության ոլորտում համագործակցության նոր հնարավորությունների ստեղծմանը:
Հայաստանում Բրիտանական խորհրդն աջակցություն է ցուցաբերել նաև մշակույթի ոլորտի ռազմավարության մշակման աշխատանքներին՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով մշակույթի ներառականության խնդիրներին: Նախարար Վահրամ Դումանյանը, բարձր գնահատելով կատարված աշխատանքը, առաջարկել է ընդլայնել ծրագրերը` կազմակերպելով հայ-բրիտանական մշակույթի օրեր, արվեստի փառատոններ և ցուցահանդեսներ: Համագործակցության ընդլայնման մյուս ուղղությունները, նախարարի առաջարկությամբ, կարող են լինել մարզիչների և մարզիկների փոխանակման, սպորտային բժշկության, երիտասարդների զբոսաշրջության զարգացման համատեղ ծրագրերը: Համագործակցության նոր ծրագրերն համակարգված իրականացնելու նպատակով` ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է մշակել փոխըմբռնման հուշագիր:
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը Մեծ Բրիտանիայի դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է 2020 թվականի պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանության խնդրի վրա: Նա հույս է հայտնել, որ գործընկեր երկրների, այդ թվում` նաև Միացյալ Թագավորության կողմից իրավիճակի արձանագրումների արդյունքում Ադրբեջանը զերծ կմնա իրենց հսկողության ներքո հայտնված շուրջ 4000 հայկական պատմական մշակութային հուշարձանները ոչնչացնելուց և դրանց ծագումը աղավաղելուց:
Դեսպան Ջոն Գալլագերին այս առնչությամբ նշել է, որ հայ մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրը Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը պահում է ուշադրության կենտրոնում` հարցը քննարկելով ադրբեջանական կողմի հետ, ինչպես նաև կարևերով կայուն և տևական խաղաղության հաստատումը տրածաշրջանում:
Հանդիպման ընթացքում ծավալված երկխոսության ընթացքում ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է ՀՀ-ում ընթացքող կրթական բարեփոխումներին` նշելով, որ դրանք ընդգկում են կրթության բոլոր աստիճանները` նախադպրոցական համակարգից մինչև բարձրագույն կրթության և գիտություն: Կողմերը քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին առնչվող հարցեր, անդրադարձ է եղել Համաշխարհային կրթական ֆորումին Հայաստանի ներկայացուցիչների մասնակցությանը:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял чрезвычайного и полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Армении Джона Галлагера. На встрече присутствовали заместитель министра Артур Мартиросян и директор организации «Британский совет» в Армении Аревик Сарибекян. Посол поздравил министра с формированием нового правительства, отметив, что придает важность продолжению сотрудничества в сферах образования, науки, культуры, молодежи и спорта.
В свою очередь, министр пожелал послу плодотворной работы во благо развития дружественных связей между двумя странами.
Коснувшись отраслевого сотрудничества, Ваграм Думанян особо отметил важность эффективного сотрудничества министерства НОКС РА с Британским советом, который в этом году отмечает 20-летие деятельности в Армении. В качестве успешного примера сотрудничества министр отметил открытие 16 английских клубов в областях Армении, что является новой возможностью для усиления возможностей учителей английского языка и рассматривается как поддержка реформ в сфере. «Подобные программы во многом способствуют повышению эффективности курсов переподготовки учителей», - отметил Ваграм Думанян.
В контексте межвузовского сотрудничества министр говорил о стартовавшей в 2018 году программе «Креативная искра» (Creative Spark), которая направлена на стимулирование реформ в сфере высшего образования и содействие развитию предпринимательских навыков. Учитывая особенности и возможности программы «Креативная искра», министр предложил расширить межвузовское сотрудничество, рассматривая также возможности обмена опытом. Армянская сторона, в частности, заинтересована в британском опыте в сфере высшего образования: лучшие модели показателей производительности для высших учебных заведений (KPI), методические подходы эффективности бюджетных расходов и организация курсов переподготовки.
Министр также отметил важность реализации совместных научно-образовательных программ и установления прямых связей между учеными, которые могут способствовать созданию новых возможностей сотрудничества в сфере науки. Британский совет в Армении также оказал содействие работам по разработке стратегии в сфере культуры, уделяя особое внимание вопросам инклюзивности культуры.
Министр Ваграм Думанян, высоко оценив проделанную работу, предложил расширить программы, организовав дни армяно-британской культуры, фестивали искусства и выставки. Другими направлениями расширения сотрудничества, по предложению министра, могут быть совместные программы по обмену тренерами и спортсменами, спортивной медицине, развитию туризма молодежи. С целью скоординированной реализации новых программ сотрудничества министр предложил разработать меморандум о взаимопонимании.
Министр МСФО Ваграм Думанян обратил внимание посла Великобритании на проблему сохранения армянского историко-культурного наследия, перешедшего под контроль Азербайджана в результате войны 2020 года. Он выразил надежду, что в результате констатации ситуации странами-партнерами, в том числе Соединенным Королевством, Азербайджан воздержится от уничтожения около 4000 армянских исторических памятников, оказавшихся под их контролем, и искажения их происхождения. Посол Джон Галлагер в этой связи отметил, что вопрос сохранения армянского культурного наследия правительство Великобритании держит в центре внимания, обсуждая вопрос с азербайджанской стороной, а также установление прочного и долгосрочного мира в регионе.
В ходе развернувшегося диалога министр образования и науки коснулся образовательных реформ в Армении, отметив, что они охватывают все степени образования-от дошкольного до высшего образования и науки. Стороны обсудили возможности расширения сотрудничества, коснулись участия представителей Армении в Всемирном образовательном форуме.