ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահ, Հնդկաստանի խորհրդարանի վերին պալատի անդամ Վինայ Սահասրաբուդհեին և Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արա Խզմալյանը:
Ողջունելով Վինայ Սահասրաբուդհեի այցը Հայաստան՝ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է, որ հայ-հնդկական համագործակցությունը մեծ ներուժ ունի. «Ես մեծապես կարևորում եմ մեր բարեկամական երկրների համագործակցությունը և վստահ եմ, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում համատեղ ծրագրերը կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների առավել ընդլայնմանը և զարգացմանը: Այս հանդիպումը և քննարկումները նպատակ ունեն ակտիվացնել և առավել արդյունավետ դարձնել երկկողմ փոխգործակցությունը»:
ԿԳՄՍ նախարարը հայ-հնդկական մշակութային կապերի ամրապնդման համար առաջարկել է դիտարկել Հայաստանում հնդկական կրթամշակութային կենտրոն հիմնելու հնարավորությունը: Վ. Դումանյանի խոսքով՝ կենտրոնը կարող է նպաստել Հայաստանում Հնդկաստանի մշակույթը լավագույնս ներկայացնելուն և գործել որպես կրթամշակութային փորձի փոխանակման հարթակ: Շարունակելով մշակույթի ոլորտում համագործակցության թեման՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է համագործակցել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հետ և Հայաստանում հնդիկ կինոարտադրողների մասնակցությամբ կինոարտադրության նախագծեր իրականացնել: Նախարարը նաև առաջարկել է դիտարկել պետական կրթաթոշակային ծրագրի ներդրումը հայ և հնդիկ ուսանողների համար:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև միջբուհական, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցությունը ուսանողների և դասախոսների, մարզիկների և մարզիչների միջև, ինչպես նաև երիտասարդների շրջանում զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը:
Վինայ Սահասրաբուդհեն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, դրական է արձագանքել հնչած առաջարկներին և ընդգծել, որ քաղաքակրթական, ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման համար չկա որևէ խոչընդոտ: Այս տարի լրանում է Հնդկաստանի անկախության 75-ամյակը. այդ համատեքստում Վինայ Սահասրաբուդհեն Հայաստանի 75 դպրոցի Հնդկաստանի մասին պատմող հայերեն 75 գիրք նվիրելու ցանկություն է հայտնել: Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահի խոսքով՝ համատեղ կրթամշակութային ծրագրեր կարելի է կազմակերպել նաև անկախության 75-ամյակի շրջանակում: Բարեկամ երկրներում միմյանց պատմությանն առավել մանրամասն ծանոթանալու նպատակով՝ Վինայ Սահասրաբուդհեն առաջարկել է դիտարկել նաև Հնդկաստանի անկախության մասին պատմող հայերեն և հայկական կողմի նախընտրած թեմայով հնդկերեն գրքերի տպագրություն: Կողմերը դիտարկել են նաև ուսուցիչների շրջանում փոխանակման ծրագրերի, փոխադարձ այցերի հնարավորությունները:
Արձագանքելով Վինայ Սահասրաբուդհեին՝ ԿԳՄՍ նախարար Վ. Դումանյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խմբեր նշված գաղափարները կյանքի կոչելու և առավել գործնական քայլերի անցնելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը գործընկերների ուշադրությունն է հրավիրել նաև Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին՝ ընդգծելով այս հարցում միջազգային հանրության արձագանքի կարևորությունը:
«Լիահույս եմ, որ մեր բարեկամական և արդյունավետ համագործակցությունը կլինի շարունակական, և մենք միասին կկարողանանք հասնել շոշափելի արդյունքների, իսկ համագործակցությունը կբարձրացնենք որակապես նոր մակարդակի»,-եզրափակել է Վահրամ Դումանյանը:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today Chairman of the Council for Cultural Cooperation of India, Member of the Upper House of the Parliament of India Vihai Sahasrabuddhe, and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Armenia Kishan Dan Deval. The meeting was also attended by ESCS Deputy Ministers Arthur Martirosyan and Ara Khzmalyan.
Welcoming Vinay Sahasrabuddhe's visit to Armenia, ESCS Minister Vahram Dumanyan emphasized that the Armenian-Indian cooperation has great potential: “I attach great importance to the cooperation with our friendly countries and I am sure that joint programs in the fields of education, science, culture, sports and youth will contribute to the further expansion and development of bilateral relations. This meeting and discussions are aimed at enhancing and advancing the bilateral cooperation.”
To strengthen the Armenian-Indian cultural ties, the Minister suggested considering the possibility of creating an Indian cultural and educational center in Armenia. According to V. Dumanyan, the center can contribute to the best representation of Indian culture in Armenia and serve as a platform for the exchange of educational and cultural experience. Continuing the topic of cooperation in the field of culture, the Minister proposed to cooperate with the National Film Center of Armenia and implement film production projects with the participation of Indian film producers in Armenia. The Minister also suggested considering the contribution of the state scholarship program for Armenian and Indian students.
The ESCS Minister also highlighted the importance of cooperation between students and lecturers, athletes and coaches in the fields of inter-university, sports and youth, as well as the implementation of programs aimed at developing tourism among the youth.
Thankful for the warm welcome, Vihay Sahasrabuddhe positively responded to the proposals made and stressed that there are no obstacles to the development of Armenian-Indian relations based on civilizational, democratic values. This year marks the 75th anniversary of India's independence. In this context, Vinay Sahasrabuddhe expressed a desire to donate 75 Armenian books about India to 75 Armenian schools. According to the Chairman of the Council for Cultural Cooperation of India, joint cultural and educational programs can be organized within the framework of the 75th anniversary of independence. To have detailed information about the friendly countries, Vinay Sahasrabuddhe also suggested considering printing books in Indian and Armenian languages. The parties also considered the possibility of exchange programs and mutual visits among teachers.
Responding to Vihay Sahasrabuddhe, ESCS Minister V. Dumanyan suggested to create working groups to implement these ideas and foster practical steps.
During the meeting ESCS Minister Vahram Dumanyan drew the attention of his colleagues to the issue of preserving the Armenian cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan after the 44-day war in Artsakh, underlining the importance of the international community’s interference in this matter.
“I am hopeful that our friendly and efficient collaboration will be long-standing, and we will be able to jointly achieve tangible results, and raise our cooperation to a qualitatively new level,” concluded Vahram Dumanyan.