ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահ, Հնդկաստանի խորհրդարանի վերին պալատի անդամ Վինայ Սահասրաբուդհեին և Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Արա Խզմալյանը:
Ողջունելով Վինայ Սահասրաբուդհեի այցը Հայաստան՝ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է, որ հայ-հնդկական համագործակցությունը մեծ ներուժ ունի. «Ես մեծապես կարևորում եմ մեր բարեկամական երկրների համագործակցությունը և վստահ եմ, որ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության բնագավառներում համատեղ ծրագրերը կնպաստեն երկկողմ հարաբերությունների առավել ընդլայնմանը և զարգացմանը: Այս հանդիպումը և քննարկումները նպատակ ունեն ակտիվացնել և առավել արդյունավետ դարձնել երկկողմ փոխգործակցությունը»:
ԿԳՄՍ նախարարը հայ-հնդկական մշակութային կապերի ամրապնդման համար առաջարկել է դիտարկել Հայաստանում հնդկական կրթամշակութային կենտրոն հիմնելու հնարավորությունը: Վ. Դումանյանի խոսքով՝ կենտրոնը կարող է նպաստել Հայաստանում Հնդկաստանի մշակույթը լավագույնս ներկայացնելուն և գործել որպես կրթամշակութային փորձի փոխանակման հարթակ: Շարունակելով մշակույթի ոլորտում համագործակցության թեման՝ ԿԳՄՍ նախարարն առաջարկել է համագործակցել Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի հետ և Հայաստանում հնդիկ կինոարտադրողների մասնակցությամբ կինոարտադրության նախագծեր իրականացնել: Նախարարը նաև առաջարկել է դիտարկել պետական կրթաթոշակային ծրագրի ներդրումը հայ և հնդիկ ուսանողների համար:
ԿԳՄՍ նախարարը կարևորել է նաև միջբուհական, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցությունը ուսանողների և դասախոսների, մարզիկների և մարզիչների միջև, ինչպես նաև երիտասարդների շրջանում զբոսաշրջության զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը:
Վինայ Սահասրաբուդհեն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, դրական է արձագանքել հնչած առաջարկներին և ընդգծել, որ քաղաքակրթական, ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված հայ-հնդկական հարաբերությունների զարգացման համար չկա որևէ խոչընդոտ: Այս տարի լրանում է Հնդկաստանի անկախության 75-ամյակը. այդ համատեքստում Վինայ Սահասրաբուդհեն Հայաստանի 75 դպրոցի Հնդկաստանի մասին պատմող հայերեն 75 գիրք նվիրելու ցանկություն է հայտնել: Հնդկաստանի մշակութային համագործակցության խորհրդի նախագահի խոսքով՝ համատեղ կրթամշակութային ծրագրեր կարելի է կազմակերպել նաև անկախության 75-ամյակի շրջանակում: Բարեկամ երկրներում միմյանց պատմությանն առավել մանրամասն ծանոթանալու նպատակով՝ Վինայ Սահասրաբուդհեն առաջարկել է դիտարկել նաև Հնդկաստանի անկախության մասին պատմող հայերեն և հայկական կողմի նախընտրած թեմայով հնդկերեն գրքերի տպագրություն: Կողմերը դիտարկել են նաև ուսուցիչների շրջանում փոխանակման ծրագրերի, փոխադարձ այցերի հնարավորությունները:
Արձագանքելով Վինայ Սահասրաբուդհեին՝ ԿԳՄՍ նախարար Վ. Դումանյանն առաջարկել է ստեղծել աշխատանքային խմբեր նշված գաղափարները կյանքի կոչելու և առավել գործնական քայլերի անցնելու նպատակով:
Հանդիպման ընթացքում ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը գործընկերների ուշադրությունն է հրավիրել նաև Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին՝ ընդգծելով այս հարցում միջազգային հանրության արձագանքի կարևորությունը:
«Լիահույս եմ, որ մեր բարեկամական և արդյունավետ համագործակցությունը կլինի շարունակական, և մենք միասին կկարողանանք հասնել շոշափելի արդյունքների, իսկ համագործակցությունը կբարձրացնենք որակապես նոր մակարդակի»,-եզրափակել է Վահրամ Դումանյանը:

Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял председателя Совета по культурному сотрудничеству Индии, члена верхней палаты парламента Индии Виная Сахасрабудхе и Чрезвычайного и Полномочного Посла Индии в Армении Кишана Дан Деваля. На встрече присутствовали также заместители министра Артур Мартиросян и Ара Хзмалян.
Приветствуя визит Виная Сахасрабудхе в Армению, министр НОКС РА Ваграм Думанян подчеркнул, что армяно-индийское сотрудничество имеет большой потенциал: «Я придаю большое значение сотрудничеству наших дружественных стран и уверен, что совместные программы в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи будут способствовать еще большему расширению и развитию двусторонних отношений. Эта встреча и обсуждения преследуют цель активизировать и сделать более эффективным двустороннее взаимодействие».
Для укрепления армяно-индийских культурных связей министр предложил рассмотреть возможность создания в Армении индийского культурно-образовательного центра.
По словам В. Думаняна, центр может способствовать наилучшему представлению культуры Индии в Армении и действовать как платформа обмена образовательно-культурным опытом. Продолжая тему сотрудничества в сфере культуры, министр предложил сотрудничать с национальным киноцентром Армении и осуществлять проекты кинопроизводства с участием индийских кинопроизводителей в Армении. Министр также предложил рассмотреть вклад государственной стипендиальной программы для армянских и индийских студентов.
Министр также отметил важность сотрудничества между студентами и преподавателями, спортсменами и тренерами в сферах межвузовских отношений, спорта и молодежи, а также реализации программ, направленных на развитие туризма среди молодежи.
Винай Сахасрабудхе, поблагодарив за теплый прием, положительно отозвался на прозвучавшие предложения и подчеркнул, что для развития армяно-индийских отношений, основанных на цивилизационных, демократических ценностях, нет никаких препятствий. В этом году отмечается 75-летие независимости Индии, и в этом контексте Винай Сахасрабудхе изъявил желание подарить 75 армянских книг об Индии 75 школам Армении. По словам председателя совета культурного сотрудничества Индии, совместные культурно-образовательные программы можно организовать и в рамках 75-летия независимости. С целью более детального ознакомления истории обеих стран, Винай Сахасрабудхе предложил рассмотреть также печать индийских книг о независимости Индии на армянском языке и на индийском, на темы, предпочитаемые армянской стороной. Стороны также рассмотрели возможности программ по обмену среди учителей, взаимных визитов.
Откликнувшись на Виная Сахасрабудхэ, министр В. Думанян предложил создать рабочие группы для претворения в жизнь указанных идей и перехода к более практическим шагам.
В ходе встречи министр Ваграм Думанян обратил внимание коллег на проблему сохранения армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана после 44-дневной войны в Арцахе, подчеркнув важность реакции международного сообщества в этом вопросе.
«Я полон надежд, что наше дружественное и эффективное сотрудничество будет продолжительным, и мы вместе сможем достичь ощутимых результатов, а сотрудничество подниме