Հայ դպրոցական Գևորգ Ավանեսյանը «Կենսաբանություն» առարկայի 32-րդ միջազգային օլիմպիադայում արժանացել է արծաթե մեդալի։
Օլիմպիադան, որի կազմակերպիչ երկիրը Պորտուգալիան էր, առցանց ձևաչափով հուլիսի 18-23-ն անցկացվել է Երևանի թիվ 118 ավագ դպրոցում։ Փորձարարական և տեսական փուլերով կազմակերպված օլիմպիադային մասնակցել են 76 երկրների 304 աշակերտներ։
Հայաստանի թիմը ներկայացրել են 4 աշակերտներ՝ Գևորգ Ավանեսյանը, Արման Հայրապետյանը, Վահե Գաբրիելյանը և Աստղիկ Հարությունյանը։
Հայաստանի թիմը ղեկավարել են․ ԵՊՀ-ից՝ Գայանե Ղուկասյանը, Սեդա Մարությանը և Եվա Սողոյանը, ՀՊՄՀ-ից՝ Սամվել Պիպոյանը, իսկ ԵՊԲՀ-ից՝ Արեն Պետրոսյանը և Մհեր Կուրղինյանը։
Օլիմպիադայի փակման առցանց արարողության ժամանակ (https://bit.ly/3ByDZPM) Պորտուգալիայի թիմի կազմկոմիտեի ղեկավար-կոորդինատոր Խոսե Անտոնիո Մաթոսը վիրտուալ գավաթը փոխանցել է 2022 թ․-ին Հայաստանում անցկացվելիք Կենսաբանության 33-րդ միջազգային օլիմպիադայի Հայաստանի թիմի կոորդինատոր Գայանե Ղուկասյանին՝ այդպիսով ազդարարելով նախապատրաստական աշխատանքների մեկնարկը։
Հիշեցնենք, որ Կենսաբանության 31-րդ միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմն արժանացել էր մեկ բրոնզե մեդալի (Մհեր Կուրղինյան, «Հերացի» ավագ դպրոց)։

Armenian schoolboy Gevorg Avanesyan was awarded a silver medal at the 32nd International Biology Olympiad.
The Olympiad, organized by Portugal, was held online on July 18-23 at Yerevan High School №118. 304 students from 76 countries participated in the experimental and theoretical stages of the Olympiad.
The Armenian team was represented by 4 students: Gevorg Avanesyan, Arman Hayrapetyan, Vahe Gabrielyan and Astghik Harutyunyan.
Gayane Ghukasyan, Seda Marutyan and Yeva Soghoyan from YSU, Samvel Pipoyan from ASPU, Aren Petrosyan and Mher Kurghinyan from YSMU coordinated the Armenian team.
During the online closing ceremony of the Olympiad (https://bit.ly/3ByDZPM) the chief coordinator of the organizing committee of the Portuguese team, Jose Antonio Matos handed the virtual Cup to Gayane Ghukasyan, the coordinator of the Armenian team for the 33rd International Biology Olympiad, which will be held in Armenia in 2022, thereby announcing the start of preparatory work.
Note that at the 31st International Biology Olympiad, the Armenian team was awarded a bronze medal (Mher Kurghinyan from Heratsi High School).