ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել նախարարության Զարգացման ծրագրերի և մոնիթորինգի, Արտաքին կապերի և սփյուռքի, Երիտասարդական քաղաքականության, լրացուցիչ և շարունակական կրթության, Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության վարչությունների աշխատակիցների հետ:
Հանդիպումներին ներկա էին նաև նշյալ ոլորտները համակարգող նախարարի տեղակալներ Արթուր Մարտիրոսյանը և Կարեն Թռչունյանը:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են աշխատանքային գործընթացի արդյունավետ կազմակերպմանը, կադրային քաղաքականությանը, ոլորտային առանձնահատկություններին վերաբերող հարցեր:
«Պետք է աշխատել լիարժեք նվիրումով և ըստ հնարավորինս արդյունավետ՝ նոր մոտեցումներով ու գաղափարներով»,- ընդգծել է Վահրամ Դումանյանը:
Նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը ներկայացրել է ոլորտների ընթացիկ ծրագրերն ու առաջիկա անելիքները: Որպես առաջնահերթություն՝ նշվել է ՀՀ երիտասարդական պետական քաղաքականության 2021-2025 թթ. ռազմավարության նախագծի՝ առաջիկայում Կառավարության հաստատմանը ներկայացնելը:
Անդրադառնալով ռազմավարական ծրագրերին՝ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը շեշտել է, որ դրանցում պետք է դնել իրատեսական խնդիրներ և հետամուտ լինել դրանց լուծմանը:
Ա. Մարտիրոսյանը տեղեկացրել է հուլիսի 22-ից սփյուռքի մանկավարժների վերապատրաստման ծրագրերի մեկնարկի մասին: Վերապատրաստման դասընթացները կանցկացվեն հեռավար ձևաչափով մինչև օգոստոսի 31-ը՝ 7 ծրագրով: Նախանշվել են նաև Երիտասարդության միջազգային օրը (օգոստոսի 12) Հայաստանի 2021 թ. երիտասարդական մայրաքաղաք Կապանում միջոցառումներ անցկացնելու նախապատրաստական աշխատանքները:
Բարձրագույն և հետբուհական մասնագիտական կրթության վարչության աշխատակիցների հետ աշխատանքային խորհրդակցությանը Վահրամ Դումանյանն ասել է. «Բուհական ոլորտը հասարակության համար ամենակարևոր և բարդ ոլորտներից է, որտեղ աշխատանքային կարգապահությունը առաջնահերթ է. խնդիրներին պետք է արձագանքել արագ և արդյունավետ»:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել բուհական ոլորտի ընթացիկ խնդիրներին ու նախատեսվող բարեփոխումներին: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ՝ աշխատանքները ժամանակին, արդյունավետ ու նպատակային կազմակերպելու և իրականացնելու համար:

Исполняющий обязанности министра образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян провел рабочее совещание с сотрудниками Управлений программ развития и мониторинга Министерства, внешних связей и диаспоры, молодежной политики, дополнительного и непрерывного образования, высшего и послевузовского профессионального образования.
На встрече присутствовали также заместители министра по координации указанных сфер Артур Мартиросян и Карен Трчунян. В ходе совещания были обсуждены вопросы, касающиеся эффективной организации рабочего процесса, кадровой политики, отраслевых особенностей.
«Нужно работать с полной отдачей и по возможности эффективно, с новыми подходами и идеями», - подчеркнул Ваграм Думанян.
Заместитель министра Артур Мартиросян представил текущие программы сфер и предстоящие задачи. В качестве приоритета была отмечена программа государственной молодежной политики РА на 2021-2025 годы и представление проекта стратегии правительству РА на утверждение в ближайшее время.
Касаясь стратегических программ, и. о. министра Ваграм Думанян подчеркнул, что в них нужно ставить реалистичные задачи и быть последовательным в их решении.
А. Мартиросян проинформировал о старте с 22 июля программ переподготовки педагогов диаспоры. Курсы переподготовки будут проводиться в дистанционном формате до 31 августа по 7 программам.
Намечены также подготовительные работы по проведению мероприятий в Молодежной столице Армении 2021-ого года Капане, посвященных Международному Дню молодежи (12 августа) 2021 года.
На рабочем совещании с сотрудниками управления высшего и поствузовского профессионального образования Ваграм Думанян сказал: «Вузовская сфера является одной из самых важных и сложных сфер для общества, где трудовая дисциплина является приоритетной, на проблемы нужно реагировать быстро и эффективно».
В ходе обсуждения были затронуты текущие проблемы вузовской сферы и намеченные реформы. Исполняющий обязанности министра Ваграм Думанян дал соответствующие поручения по своевременной, эффективной и целевой организации работ.