Հայաստանի ըմբշամարտի բոլոր տարիքային հավաքականները փայլուն մրցաշրջան են անցկացնում. միջազգային մրցաշարերում նրանք արդեն իսկ նվաճել են 4 տասնյակից ավելի մեդալ:
Այսօր ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Հայաստանի հունահռոմեական և ազատ ոճի ըմբշամարտի պատանեկան ու երիտասարդական հավաքականների մարզիկներին, նրանց մարզիչներին և Հայաստանի ըմբշամարտի ֆեդերացիայի ղեկավարությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը շնորհավորել և շնորհակալություն է հայտնել ըմբիշներին ու նրանց մարզիչներին՝ ընդգծելով, որ նվաճած մեդալների թիվն արդեն իսկ վկայում է փայլուն աշխատանքի մասին. «Շնորհակալ եմ բոլորիդ մեզ հաղթական և հուզումնալից էմոցիաներ պարգևելու համար: Ցանկանում եմ, որ մեր բոլոր զգացողությունները կապված լինեն միայն նմանօրինակ հաղթանակների հետ: Դրանք հիմք են ավելի մեծ՝ ազգային հաղթանակների համար: Դուք մեր հարստությունն ու ապագան եք: Վստահ եմ՝ մեզ բոլորիս հպարտանալու դեռ շատ առիթներ եք պարգևելու: Առանձնահատուկ երախտագիտությունս եմ հայտնում մարզիչներին, որոնց լավ աշխատանքի արդյունքը տեսնում ենք գործնականում՝ այսքան մեդալների տեսքով»:
Ներկաները շնորհակալություն են հայտնել ընդունելության համար և վստահեցրել՝ շարունակելու են բարձր պահել Հայաստանի մարզական պատիվը: Հանդիպման ընթացքում մարզաշխարհի ներկայացուցիչները նաև բարձրացրել են իրենց հուզող հարցերը։ Վահրամ Դումանյանը վստահեցրել է, որ ԿԳՄՍ նախարարությունն անելու է հնարավորը՝ պետական աջակցության ծավալներն ավելացնելու համար:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն էլ տեղեկացրել է, որ գործուն քայլեր են ձեռնարկվում ոլորտն առավել համակարգված դարձնելու ուղղությամբ. «Ցանկությունները և հնարավորությունները երբեմն չեն համընկնում, բայց վստահեցնում եմ, որ մարզիկների և մարզիչների նկատմամբ վերաբերմունքը արմատապես փոխվելու է դեպի լավը: Հատկապես անձնական մարզիչները չպետք է իրենց անտեսված զգան: Այժմ տարվում են համապատասխան աշխատանքներ, որպեսզի ոչ միայն ըմբշամարտի, այլև մյուս մարզաձևերի բոլոր տարիքային խմբերի լավագույն մարզիկները և նրանց անձնական մարզիչներն իրենց առավել գնահատված զգան: Հավաստիացնում եմ, որ բոլոր կարգավորումները լինելու են հօգուտ մարզիչների և մարզիկների»:

The wrestling teams of Armenia of all age groups are holding a brilliant season։ they have already won more than 4 dozen medals at international tournaments.
RA Acting Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today the athletes of the Armenian Greco-Roman and Freestyle Wrestling teams, their coaches, and the chairmen of the Armenian Wrestling Federation. The meeting was also attended by Deputy Minister Karen Giloyan.
The ESCS Acting Minister Vahram Dumanyan congratulated and thanked the wrestlers and their coaches, emphasizing that the number of medals won already testifies to the excellent work: “I want to thank you all for giving us triumphant and thrilling emotions and I wish that all our feelings were connected only with such victories. They are the basis for great national victories. You are our treasure and future. I am sure you will give us further opportunities to feel proud. I want to express my special gratitude to the coaches whose practical good work we see in the form of so many medals.”
The participants of the meeting thanked for the reception and assured that they will continue to keep high Armenia's sports honor. During the meeting, the sports world representatives also raised their concerns, to which Vahram Dumanyan assured that the ESCS Ministry will do everything possible to increase the volume of state support.
Deputy ESCS Minister Karen Giloyan noted that practical steps are being taken to make the field more coordinated: “Sometimes desires and opportunities do not coincide, but I assure you that the attitude towards athletes and coaches will radically change for the better. Especially personal trainers should not feel neglected. At present relevant work is being carried out so that not only the wrestlers but also other sports best athletes of all age groups, and their personal coaches feel more appreciated. I assure you that all the settings will serve to the benefit of coaches and athletes.”