Եվրոպայի խորհրդի եվրոպական երիտասարդական հիմնադրամի աջակցությամբ «Ապագայի մանդատ» երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունը ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի հետ իրականացնում է «Երիտասարդական ներառման խթանում՝ զբաղվածության և մասնակցության միջոցով» խորագրով ծրագիրը:
Ծրագրի նպատակն է չեզոքացնել խոցելի երիտասարդների (տեղահանված անձինք, փախստականներ, սոցիալապես խոցելի և այլն) սոցիալական մեկուսացումը՝ նպաստելով նրանց զբաղվածության, տնտեսական և քաղաքացիական մասնակցությանը:
Ծրագրի կարևոր փուլերից մեկն օրերս տեղի է ունեցել Ծաղկաձորում կայացած եռօրյա սեմինարի շրջանակում։ Երիտասարդական ոլորտի փորձագետ Թամարա Թորոսյանի խոսքով՝ ծրագրի բոլոր բաղադրիչները կարևոր են երիտասարդների կարիերայի աջակցման և աշխատաշուկայում ինտեգրման տեսանկյունից. «Այս 3 հագեցած օրերի ընթացքում արցախցի երիտասարդները ծանոթացել են երիտասարդական մասնակցությանը և աշխատանքին, որոնք հանդիսանում են երիտասարդական քաղաքականության առաջնահերթություններ՝ տեղական և միջազգային մակարդակներում: Հաջորդ 2 փուլերը կամրացնեն մասնակիցների տեսական և գործնական գիտելիքները, ինչը լավ հիմք կհանդիսանա հետագա կարիերայի աջակցման գործում»։
Սեմինարի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են «Ի՞նչ է առաջնորդությունը», «Երիտասարդական մասնակցություն. հայեցակարգ և մարտահրավերներ», «Երիտասարդական աշխատանք և ներգրավվածություն» և այլ հետաքրքիր թեմաների:

При содействии Европейского молодежного фонда Совета Европы молодежная общественная организация «Мандат будущего» совместно с центром выпускников и карьеры ЕГУ осуществляет программу «Стимулирование молодежного вовлечения посредством занятости и участия».
Цель программы-нейтрализовать социальную изоляцию уязвимой молодежи (перемещенных лиц, беженцев, социально уязвимых и т.д.), способствуя их занятости, экономическому и гражданскому участию.
Один из важных этапов программы на днях состоялся в Цахкадзоре в рамках трехдневного семинара. По словам эксперта молодежной сферы Тамары Торосян, все компоненты программы важны с точки зрения поддержки карьеры молодежи и интеграции на рынке труда: «В течение этих трех насыщенных дней молодежь Арцаха ознакомилась с молодежным участием и работой, которые являются приоритетами молодежной политики на местном и международном уровнях. Следующие два этапа укрепят теоретические и практические знания участников, что станет хорошей основой для поддержки дальнейшей карьеры».
В ходе семинара были представлены доклады на интересные темы, такие как «Что такое лидерство?», «Молодежное участие. Концепция и вызовы», «Молодежная работа и вовлеченность» и т.д.