Եվրոպայի խորհրդի եվրոպական երիտասարդական հիմնադրամի աջակցությամբ «Ապագայի մանդատ» երիտասարդական հասարակական կազմակերպությունը ԵՊՀ շրջանավարտների և կարիերայի կենտրոնի հետ իրականացնում է «Երիտասարդական ներառման խթանում՝ զբաղվածության և մասնակցության միջոցով» խորագրով ծրագիրը:
Ծրագրի նպատակն է չեզոքացնել խոցելի երիտասարդների (տեղահանված անձինք, փախստականներ, սոցիալապես խոցելի և այլն) սոցիալական մեկուսացումը՝ նպաստելով նրանց զբաղվածության, տնտեսական և քաղաքացիական մասնակցությանը:
Ծրագրի կարևոր փուլերից մեկն օրերս տեղի է ունեցել Ծաղկաձորում կայացած եռօրյա սեմինարի շրջանակում։ Երիտասարդական ոլորտի փորձագետ Թամարա Թորոսյանի խոսքով՝ ծրագրի բոլոր բաղադրիչները կարևոր են երիտասարդների կարիերայի աջակցման և աշխատաշուկայում ինտեգրման տեսանկյունից. «Այս 3 հագեցած օրերի ընթացքում արցախցի երիտասարդները ծանոթացել են երիտասարդական մասնակցությանը և աշխատանքին, որոնք հանդիսանում են երիտասարդական քաղաքականության առաջնահերթություններ՝ տեղական և միջազգային մակարդակներում: Հաջորդ 2 փուլերը կամրացնեն մասնակիցների տեսական և գործնական գիտելիքները, ինչը լավ հիմք կհանդիսանա հետագա կարիերայի աջակցման գործում»։
Սեմինարի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են «Ի՞նչ է առաջնորդությունը», «Երիտասարդական մասնակցություն. հայեցակարգ և մարտահրավերներ», «Երիտասարդական աշխատանք և ներգրավվածություն» և այլ հետաքրքիր թեմաների:

With the assistance of the European Youth Foundation of the Council of Europe, the "Mandate of the Future" youth NGO, together with the YSU Alumni and Career Center, is implementing the program "Promoting Youth Inclusion through Employment and Participation”
The objective of the program is to neutralize the social isolation of vulnerable young people (displaced people, refugees, socially vulnerable, etc.) by promoting their employment, economic and civic participation.
One of the important phases of the project recently took place within the framework of a three-day seminar in Tsakhkadzor. According to youth expert Tamara Torosyan, all components of the program are important in terms of promoting the career of young people and integration in the labor market: “During these 3 productive days, the youth of Artsakh got acquainted with youth participation and work, which are priorities of the youth policy at the local and international levels. The next two stages will advance the theoretical and practical knowledge of the participants, which will serve as a good basis for supporting further careers.”
During the seminar, the participants got knowledge on “What is Leadership”, “Youth Participation: Concept and Challenges”, “Youth Work and Engagement” and other interesting topics.