Հայաստանում լիցենզավորման դաշտ են բերվում նախադպրոցական ծառայությունները, այդ թվում՝ զարգացման կենտրոնները։
Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունվել է ««Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը։
Նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը՝ ընդգծելով, որ օրենքների ընդունման նպատակն է նախադպրոցական կրթության բնագավառում պետական քաղաքականության միասնական չափանիշներ ունենալը, նախադպրոցական կազմակերպությունների համար լիցենզավորման պայմանների ու պահանջների հավասար դաշտ ապահովելը:
«Նախագիծը նպատակ է հետապնդում կարգավորել նախադպրոցական կրթության ոլորտում վերահսկողության մեխանիզմները: Նախադպրոցական կրթական ծրագրերից բացի՝ լիցենզավորման դաշտ կբերվեն նախադպրոցական ծառայությունները, ինչը թույլ կտա լիցենզավորման քաղաքականություն կիրառել նաև, այսպես կոչված, զարգացման կենտրոնների և տարաբնույթ ծառայությունների նկատմամբ»,- նշել է Ժաննա Անդրեասյանը:
Նրա խոսքով՝ դա կնպաստի կրթության բնագավառում իրականացվող նախադպրոցական կրթության նկատմամբ պատասխանատվության բարձրացմանը` էապես բարձրացնելով նախադպրոցական կրթության համակարգում առկա հիմնախնդիրների լուծման արդյունավետությունը:
Գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը հարակից զեկուցմամբ ներկայացրել է ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Ասլանյանը:
«Նախադպրոցական կրթության մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն՝ այն կենտրոնները, որոնք նոր պետք է սկսեն իրենց գործունեությունը, կլիցենզավորվեն մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 30-ը։ Գործող կենտրոնները պետք է դիմեն լիցենզիայի վերաձևակերպման օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում։ Լիցենզիայի վերաձևակերպման դեպքում պետական տուրք չի գանձվում։

В Армении в поле лицензирования вводятся дошкольные службы, в том числе центры развития.
На внеочередном заседании НС во втором чтении полностью был принят пакет проектов законов «О внесении дополнения в Закон РА о лицензировании» и пакет прилагаемых проектов законов.
Проект представила заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, подчеркнув, что целью принятия законов является наличие единых критериев государственной политики в области дошкольного образования, обеспечение равных условий и требований лицензирования для дошкольных организаций.
«Проект направлен на регулирование механизмов контроля в сфере дошкольного образования. Помимо дошкольных образовательных программ, в поле лицензирования будут приведены дошкольные службы, что позволит применять политику лицензирования также в отношении так называемых центров развития и различных услуг», - отметила Жанна Андреасян.
По ее словам, это будет способствовать повышению ответственности за дошкольное образование, существенно повысив эффективность решения проблем в системе дошкольного образования. Положительное заключение комиссии с содокладом представил депутат НС А. Асланян.
Согласно закону РА «О дошкольном образовании», центры, которые только сейчас начнут свою деятельность, будут лицензироваться до 30 декабря 2022 года. Действующие центры должны обращаться в течение шести месяцев после вступления в силу закона о переоформлении лицензии. При переоформлении лицензии государственная пошлина не взимается.