ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Լին Թրեյսիին:
Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը, USAID/Հայաստան առաքելության նորանշանակ տնօրեն Ջոն Ալլեոն, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության քաղաքական և տնտեսական պատասխանատու Օլեգ Սոկոլան:
Նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը, կարևորելով կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի ոլորտներում հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների շարունակական զարգացումը, շեշտել է առկա համագործակցության ծրագրերի արդյունավետության բարձրացումն ու նոր նախագծերի իրականացումը:
Վահրամ Դումանյանը կրթության և գիտության ոլորտներում ամերիկյան կողմի աջակցությամբ իրականացվող նախագծերից առանձնահատուկ կարևորել է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) ֆինանսավորմամբ իրականացվող «Ներառական կրթության համակարգի հզորացում Հայաստանում» ծրագիրը, որի նպատակն է համընդհանուր ներառական կրթության ներդրման գործընթացում աջակցել ԿԳՄՍ նախարարությանը: Կարևորելով ծրագրի մինչև 2023 թվականը երկարաձգումը՝ նախարարի պաշտոնակատարը շեշտել է, որ ներառական կրթության բարեփոխումները ՀՀ կրթության քաղաքականության առանցքային ուղղություններից են:
Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է նաև ԱՄՆ Օդային և տիեզերական ազգային գործակալության (ՆԱՍԱ) հետ համագործակցությանը, մասնավորապես հունիս ամսին GLOBE ծրագրի հուշագրի ստորագրմանը: Նախարարի պաշտոնակատարը վստահություն է հայտնել, որ GLOBE ծրագիրը, լինելով գիտական և կրթական բնապահպանական միջազգային ծրագիր, լավագույնս կներգրավի Հայաստանի սովորողներին և գիտնականներին միջազգային ցանցի մեջ՝ համաշխարհային շրջակա միջավայրն ուսումնասիրելու առումով, և կնպաստի համատեղ նոր նախաձեռնությունների իրականացմանը՝ դրանով իսկ նպաստելով տեխնոլոգիական կրթության զարգացմանը Հայաստանի Հանրապետությունում:
Դեսպան Լ. Թրեյսին, վերահաստատելով բազմակողմ համագործակցությունը շարունակելու և զարգացնելու պատրաստակամությունը, նույնպես շեշտել է Հայաստանի ներգրավումը ԱՄՆ Օդային և տիեզերական ազգային գործակալության (ՆԱՍԱ) «Համաշխարհային ուսուցում և դիտարկումներ հօգուտ շրջակա միջավայրի» (GLOBE) ծրագրում:
«Հաշվի առնելով աշխարհի առաջ ծառացած բազմակի կլիմայական մարտահրավերները՝ այսօր առավել քան երբևէ արդիական են շրջակա միջավայրը ճանաչելու ու այն պաշտպանելու նորարարական ու ինտերակտիվ մեթոդները, որ առաջարկվում են GLOBE ծրագրով»,- մասնավորապես նշել է դեսպանը:
Անդրադառնալով մշակութային ոլորտում համագործակցությանը` նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ դեսպանին հայկական մշակութային ժառանգության պահպանությանն ուղղված աջակցության համար` նշելով, որ այդ ոլորտում գլխավոր մտահոգությունը շարունակում է մնալ 2020 թվականին ադրբեջանական կողմի սանձազերծած պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանությունը:
«Վստահ ենք, որ Ձեր կողմից ձեռնարկվող հնարավոր միջոցառումները լավագույնս կնպաստեն այս զգայուն և չափազանց կարևոր խնդրի կարգավորմանը»,- նշել է Վ. Դումանյանը:
ԱՄՆ դեսպանը փաստել է, որ խնդիրը մտահոգիչ է և գտնվում է իրենց ուշադրության կենտրոնում:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև EducationUSA, FLEX կրթական ծրագրերը, անդրադարձ է եղել բարձրագույն կրթության բարեփոխումներին, Հայաստանում ամերիկյան համալսարանի գործունեությանը, ինչպես նաև ամերիկյան կողմի աջակցությամբ ընթացող պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության ծրագրերին:

Исполняющий обязанности министра образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял Чрезвычайного и полномочного посла Соединенных Штатов Америки в Республике Армения госпожу Линн Трейси. На встрече присутствовали также заместитель министра НОКС РА Артур Мартиросян, новоназначенный директор миссии USAID/Армения Джон Аллео, политический и экономический ответственный посольства США в РА Олег Сокола.
И. о. министра Ваграм Думанян, подчеркнув важность последовательного развития армяно-американских двусторонних отношений в сферах образования, науки, культуры и спорта, отметил повышение эффективности программ сотрудничества и реализацию новых проектов.
Из проектов, осуществляемых при поддержке американской стороны в сфере образования и науки, Ваграм Думанян особо отметил важность программы «Усиление системы инклюзивного образования в Армении», осуществляемой при финансировании Агентства США по международному развитию (USAID), целью которой является содействие министерству образования, науки, культуры и спорта в процессе внедрения всеобщего инклюзивного образования. Подчеркнув важность продления программы до 2023 года, и. о. министра отметил, что реформы инклюзивного образования являются одним из ключевых направлений образовательной политики Армении.
Ваграм Думанян коснулся также сотрудничества с Национальным воздушным и космическим агентством США (НАСА), в частности, подписания в июне меморандума о программе GLOBE. И. о. министра выразил уверенность, что программа GLOBE, будучи международной научной и образовательной природоохранной программой, наилучшим образом привлечет учащихся и ученых Армении в международную сеть для изучения всемирной окружающей среды и будет способствовать реализации новых совместных инициатив, тем самым содействуя развитию технологического образования в Республике Армения.
Посол Л. Трейси, подтвердив готовность продолжать и развивать многостороннее сотрудничество, также подчеркнула вовлечение Армении в программу «Всемирное обучение и наблюдения в пользу окружающей среды» (GLOBE) Национального воздушного и космического агентства США (НАСА).
«Учитывая многочисленные климатические вызовы, стоящие перед миром, сегодня более чем когда-либо актуальны инновационные и интерактивные методы распознавания и защиты окружающей среды, предлагаемые программой GLOBE», - отметила посол.
Коснувшись сотрудничества в сфере культуры, и. о. министра Ваграм Думанян выразил благодарность послу США за содействие в деле сохранения армянского культурного наследия, отметив, что главной заботой в этой сфере продолжает оставаться сохранение армянского культурного наследия на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана после войны, развязанной азербайджанской стороной в 2020 году. «Мы уверены, что предпринятые вами возможные меры наилучшим образом будут способствовать урегулированию этой чувствительной и чрезвычайно важной проблемы», - отметил В. Думанян.
Посол США констатировала, что проблема вызывает беспокойство и находится в центре их внимания.
В ходе встречи стороны обсудили также образовательные программы EducationUSA, FLEX, реформы высшего образования, деятельность американского университета в Армении, а также программы по охране культурно-исторических памятников, осуществляемые при содействии американской стороны.