ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը երկրորդ շրջաբերական գրությունն է ուղարկել Երևանի քաղաքապետարանին և ՀՀ մարզպետարաններին:
Շրջաբերականով նշված կառույցներին առաջարկվել է իրենց ենթակա ուսումնական հաստատություններին տեղեկացնել առ այն, որ ատեստավորման ենթակա ուսուցիչներն ազատ են երաշխավորված կազմակերպությունների ցանկից վերապատրաստող կազմակերպություն ընտրելու հարցում: Նույնաբովանդակ գրություն է ուղարկվել նաև ԿԳՄՍ նախարարության ենթակայության հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների տնօրեններին:
ԿԳՄՍՆ-ն ևս մեկ անգամ զգուշացրել է, որ դպրոցի կողմից ցանկացած ուղղորդում անթույլատրելի է, և պետք է բացառել որևէ ճնշում այս գործընթացում: Ճնշման դեպքում առաջարկվել է դիմել նախարարություն, որը հետևողական է լինելու ուսուցիչների՝ կազմակերպության ընտրության իրավունքի իրացման հարցում։
«Հարգելի՛ կազմակերպություններ, վաստակե՛ք ուսուցիչների ընտրությունը լավ կազմակերպված և բարձրորակ վերապատրաստմամբ, որը ձեր շարունակական գործունեության լավագույն հիմքն է։ Մյուս բոլոր հիմքերը բերելու են հակառակ ազդեցության»,- նշել է ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը։
Շրջաբերականին կցվել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի հրամանով հաստատված ատեստավորման ենթակա ուսուցչին վերապատրաստող երաշխավորված կազմակերպությունների և դասընթացների ցանկը, դիմումի ձևը, համապատասխան պայմանագրի կնքման նախապատրաստական աշխատանքների կազմակերպման ուղեցույցը և պայմանագրի օրինակելի ձևը՝ դրանց մասին սահմանված ժամկետում վերապատրաստման և ատեստավորման ենթակա ուսուցիչներին տեղեկացնելու նպատակով:
Գրության մեջ նշվել է, որ տնօրենը վերապատրաստումը սկսվելուց առնվազն 10 օր առաջ պարտավոր է ուսուցչին գրավոր տեղեկացնել վերապատրաստող կազմակերպության, վերապատրաստման ժամկետի, վերապատրաստման ձևի և վայրի (հեռավարի դեպքում՝ հարթակի) մասին, ինչպես նաև ուսուցիչներին հատկացնել ոչ պակաս, քան 2 շաբաթ ժամանակ՝ դիմումները ներկայացնելու և դրանց հիման վրա կազմակերպության հետ համապատասխան պայմանագիր կնքելու նպատակով:

Министерство образования, науки, культуры и спорта РА направило второй циркуляр мэрии Еревана и областным администрациям РА. Структурам, указанным в циркуляре, было предложено информировать подчиненные им учебные заведения о том, что подлежащие аттестации учителя свободны в выборе организации, которая переподготовит из списка гарантированных организаций. Аналогичное письмо было направлено директорам общеобразовательных учебных заведений, подведомственных НОКС РА.
Министерство образования и науки еще раз предупредило, что любое руководство со стороны школы недопустимо, и необходимо исключить какое-либо давление в этом процессе.
В случае давления было предложено обратиться в министерство, которое будет последовательным в вопросе реализации права учителей на выбор организации.
«Уважаемые организации, приобретайте выбор учителей с хорошо организованной и высококвалифицированной переподготовкой, которая является лучшей основой вашей непрерывной деятельности. Все остальные основания приведут к обратному влиянию», - отметила заместитель министра Жанна Андреасян.
К циркуляру прилагаются утвержденные приказом министра НОКС РА список гарантированных организаций и курсов, форма заявления, руководство по организации подготовительных работ к заключению соответствующего договора и примерная форма договора с целью информирования о них в установленные сроки учителей, подлежащих переподготовке и аттестации.
В письме отмечено, что директор обязан не менее чем за 10 дней до начала переподготовки письменно уведомить учителя об организации переподготовки, сроках, форме и месте переподготовки (в случае использования удаленной платформы), а также предоставить учителям не менее 2 недель для представления заявлений и заключения соответствующего договора с организацией на их основании.
Со списком гарантированных организаций можно ознакомиться по следующей ссылке https://bit.ly/3jmmJa3.