ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանի այցը նախարարություն և կարևորելով երկու երկրների միջև բարեկամական համագործակցությունը՝ Վահրամ Դումանյանը համոզմունք է հայտնել, որ հանդիպման արդյունքում կնախանշվեն մի շարք գործնական քայլեր: Նախարարի պաշտոնակատարը շեշտադրել է կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համատեղ նախագծերի իրականացումը և փորձի փոխանակման հնարավորությունը:
Անդրադառնալով միջբուհական և գիտական համագործակցությանը՝ Վահրամ Դումանյանը կարևորել է կրթական և գիտահետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերի իրականացումը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում սերտ համագործակցությունը:
Նախարարի պաշտոնակատարը նաև մշակույթի ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել՝ նշելով, որ 2018 թվականին ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարության և Բելառուսի Հանրապետության մշակույթի նախարարության միջև 2019-2022 թվականների մշակութային համագործակցության մասին» ծրագիրը, համաձայն որի՝ 2019 թվականի մայիսի 16-19-ը կազմակերպվել է «Բելառուսի մշակույթի օրեր Հայաստանում» ծրագիրը: Ըստ Վահրամ Դումանյանի՝ 2020 թվականին Բելառուսում նախատեսվում էր կազմակերպել Հայաստանի մշակույթի օրերը, ինչը, ցավոք, չի կայացել՝ հաշվի առնելով COVID-19 համավարակը և պատերազմով պայմանավորված իրավիճակը: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ծրագիրը գործում է մինչև 2022 թվականի ավարտը, նախարարի պաշտոնակատարն առաջարկել է Բելառուսում Հայաստանի մշակույթի օրերի կազմակերպման հնարավորությունը դիտարկել 2022 թվականին: Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է նաև առաջիկա 4 տարիների համար երկու երկրների միջև համագործակցության նոր ծրագիր ստորագրելու հնարավորությանը:
Նա դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին և առաջարկել դիտարկել մոնիթորինգային խմբի ստեղծման հնարավորությունը, որի արդյունքում Ադրբեջանը զերծ կմնա տարածաշրջանում գտնվող շուրջ 4000 հայկական վանքերը և մշակութային հուշարձանները ոչնչացնելուց կամ աղավաղելուց:
Երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում համագործակցության համատեքստում նախարարի պաշտոնակատարն առաջարկել է դիտարկել երկու երկրների երիտասարդների շրջանում համատեղ ամառային ճամբարների, օլիմպիադաների, հավաքների և այլ փոխանակման ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը:
ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկը շնորհակալություն է հայտնել իրենց նախաձեռնություններին և առաջարկներին արագ արձագանքելու համար: Նա Վահրամ Դումանյանին հրավիրել է Բելառուս՝ տեղում ծանոթանալու այդ երկրի գիտակրթական և մշակութային հաստատությունների գործունեությանը, հատկապես՝ ՏՏ ոլորտում բելառուսական փորձին:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր և գործնական քայլերի անցնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություն ձեռք բերել:

Исполняющий обязанности министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял делегацию во главе с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Беларусь в Армении Александром Конюком. На встрече также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя визит посла в министерство и отметив важность дружественного сотрудничества между двумя странами, В. Думанян выразил уверенность, что в результате встречи будет отмечен ряд практических шагов. И. о. министра подчеркнул реализацию совместных проектов в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи и возможность обмена опытом.
Коснувшись межвузовского и научного сотрудничества, Ваграм Думанян отметил важность реализации образовательных и научно-исследовательских программ, а также программ по обмену студентами и преподавателями, тесного сотрудничества в сфере информационных технологий.
И. о. министра также выразил готовность развивать сотрудничество в сфере культуры, отметив, что в 2018 году была подписана программа «О культурном сотрудничестве между Министерством культуры Республики Армения и Министерством культуры Республики Беларусь на 2019-2022 годы», согласно которой 16-19 мая 2019 года была организована программа «Дни культуры Беларуси в Армении».
По словам В. Думаняна, в 2020 году в Беларуси планировалось организовать Дни культуры Армении, что, к сожалению, не состоялось с учетом контекста COVID-19 и ситуации, обусловленной войной. Учитывая то обстоятельство, что программа действует до конца 2022 года, и. о. министра предложил рассмотреть возможность организации Дней культуры Армении в Беларуси в 2022 году. Ваграм Думанян коснулся также возможности подписания новой программы сотрудничества между двумя странами на ближайшие 4 года.
Он обратил внимание посла на проблему сохранения армянского культурного наследия на подконтрольных Азербайджану территориях и предложил рассмотреть возможность создания мониторинговой группы, в результате которой Азербайджан воздержится от уничтожения или искажения около 4000 армянских монастырей и культурных памятников в регионе. В контексте сотрудничества в сфере молодежи и спорта и. о. министра предложил рассмотреть возможность реализации совместных летних лагерей, олимпиад, сборов и других программ обмена среди молодежи двух стран.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Беларусь в Армении Александр Конюк выразил благодарность за быстрое реагирование на их инициативы и предложения. Он пригласил Ваграма Думаняна в Беларусь, чтобы на месте ознакомиться с деятельностью научно-образовательных и культурных учреждений этой страны, особенно с белорусским опытом в сфере ИТ.
В ходе встречи стороны обсудили также другие вопросы, представляющие взаимный интерес, и достигли договоренности о переходе к практическим шагам.