ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Թուրքմենստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամետգելդի Այազովի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահրամ Դումանյանը կարևորել է Հայաստանի և Թուրքմենստանի միջև առկա բարեկամական կապերը՝ համոզմունք հայտնելով, որ երկու երկրների հարաբերություններում կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի և երիտասարդության ոլորտներում համագործակցությունը հատուկ տեղ է գրավում: Նրա խոսքով՝ համատեղ նախագծերի իրականացումը և փորձի փոխանակման հնարավորությունն ուղղակիորեն նպաստում են երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանը:
«Այդ կապակցությամբ ցանկանում եմ ընդգծել նաև մեր երկրում Թուրքմենստանի դեսպանության կարևոր դերը և շնորհակալություն հայտնել մեր համագործակցությունն ընդլայնելու և խորացնելու համար»,- շեշտել է նախարարի պաշտոնակատարը:
Միջբուհական համագործակցության զարգացման համատեքստում Վահրամ Դումանյանը կարևորել է դրա կայուն զարգացման ապահովման հնարավորությունը՝ համատեղ կրթական և հետազոտական, ինչպես նաև ուսանողների և դասախոսների փոխանակման ծրագրերի իրականացման միջոցով՝ ընդգծելով, որ ՀՀ բուհերում ներկայում սովորում են Թուրքմենստանի 30 քաղաքացիներ: Նախարարի պաշտոնակատարը նաև գիտության ոլորտում համագործակցությունը զարգացնելու պատրաստակամություն է հայտնել՝ Թուրքմենստանի գործընկեր կառույցների հետ համատեղ գիտահետազոտական ծրագրեր կյանքի կոչելու միջոցով: Այդպիսի համագործակցությունը, ըստ Վահրամ Դումանյանի, հեռանկարային է գիտության ոլորտում նոր ծրագրեր և նախաձեռնություններ իրականացնելու համար:
ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը կարևորել է նաև մշակույթի և ստեղծագործական ոլորտում համագործակցությունը՝ երկու երկրներում անցկացվող միջազգային միջոցառումներին թատերական արվեստի վարպետների, անհատ կատարողների, ստեղծագործական խմբերի և մշակութային կազմակերպությունների մասնակցությամբ: Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է քննարկել Հայաստանում և Թուրքմենստանում արհեստների և կերպարվեստի ցուցահանդեսներ կազմակերպելու, ինչպես նաև 2020 թվականին համատեղ մշակված մշակույթի և արվեստի բնագավառում երկու երկրների կառավարությունների միջև համագործակցության ծրագիրը ստորագրելու հնարավորությունը:
Նախարարի պաշտոնակատարը դեսպանի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության խնդրին և առաջարկել է դիտարկել այդ ժառանգության պահպանության նպատակով մոնիթորինգային խմբի ստեղծման հնարավորությունը: Վահրամ Դումանյանը նշել է, որ մոնիթորինգային խմբի գործառույթներից կլինեն նաև զինված հակամարտության ընթացքում թույլ տրված խախտումների արձանագրումը և հումանիտար ճգնաժամի ծավալների գնահատումը՝ հույս հայտնելով, որ խմբի ստեղծման արդյունքում Ադրբեջանը զերծ կմնա տարածաշրջանում գտնվող շուրջ 4000 հայկական վանքերը և մշակութային հուշարձանները ոչնչացնելուց և դրանց ծագումն աղավաղելուց:
Երիտասարդության և սպորտի ոլորտներում համագործակցության համատեքստում նախարարի պաշտոնակատարն առաջարկել է դիտարկել երկու երկրների երիտասարդների շրջանում համատեղ ճամբարների, օլիմպիադաների և այլ փոխանակման ծրագրերի իրականացման հնարավորությունը՝ կարևորելով երիտասարդ սերունդների միջև շփումների համար անհրաժեշտ նոր հարթակների և հնարավորությունների ստեղծումը: Վահրամ Դումանյանն առաջարկել է նաև զարգացնել համագործակցությունը սպորտի ոլորտում՝ համատեղ հավաքների և փոխանակման ծրագրերի իրականացման միջոցով: Նախարարի պաշտոնակատարը նաև շնորհակալություն է հայտնել Թուրքմենստանում մեր հայրենակիցների հանդեպ դրսևորված ջերմ վերաբերմունքի համար:
ՀՀ-ում Թուրքմենստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամետգելդի Այազովն իր հերթին նշել է, որ կարևորում և մեծ ուշադրություն են դարձնում ԿԳՄՍ նախարարության հետ համագործակցությանը և շնորհակալություն հայտնել թուրքմենական կողմի նախաձեռնություններին արագ արձագանքելու և աջակցելու համար: Նա անդրադարձել է երկու երկրների համատեղ միջոցառումներին, մասնավորապես նշվել է, որ 2019 թ. նոյեմբերի 5-7-ը Թուրքմենստանում կայացել են Հայաստանի մշակույթի օրեր, որի շրջանակում տեղի են ունեցել մի շարք ցուցադրություններ, փորձի փոխանակման և վարպետության դասեր: 2020 թ. մայիսի 4-6-ը նախատեսվում էր իրականացնել «Թուրքմենստանի մշակույթի օրերը Հայաստանում» ծրագիրը, սակայն կորոնովիրուսի համաճարակով պայմանավորված՝ ծրագիրը հետաձգվել է: Դեսպանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում այն կյանքի կկոչվի:
Մուհամետգելդի Այազովն անդրադարձել է նաև Երևանի Կոմիտասի անվան պետական և Թուրքմենստանի ազգային կոնսերվատորիաների, Հայաստանի ազգային ագրարային և Թուրքմենստանի Ս. Ա. Նիյազովի անվան գյուղատնտեսական համալսարանների, ՀՀ ԳԱԱ Ա. Նազարովի անվան երկրաֆիզիկայի և ինժեներային սեյսմաբանության և Թուրքմենստանի գիտությունների ակադեմիայի սեյսմաբանության և ֆիզիկայի ինստիտուտների, ինչպես նաև երկու երկրների մայր բուհերի միջև համագործակցության ընդլայնման հարցերին:

Исполняющий обязанности министра образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян принял делегацию, возглавляемую Чрезвычайным и Полномочным Послом Туркменистана в Армении Мухаметгельди Аязовым. На встрече также присутствовал заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя посла, Ваграм Думанян отметил важность дружественных связей между Арменией и Туркменистаном, выразив уверенность, что в отношениях двух стран сотрудничество в сферах образования, науки, культуры, спорта и молодежи занимает особое место. По его словам, реализация совместных проектов и возможность обмена опытом напрямую способствуют укреплению двусторонних отношений.
«В этой связи хочу также подчеркнуть важную роль посольства Туркменистана в нашей стране и выразить благодарность за расширение и углубление нашего сотрудничества», - подчеркнул и. о. министра.
В контексте развития межвузовского сотрудничества Ваграм Думанян отметил важность обеспечения его стабильного развития посредством реализации совместных образовательных и исследовательских программ, а также программ по обмену студентами и преподавателями, подчеркнув, что в вузах Армении в настоящее время обучаются 30 граждан Туркменистана.
И. о. министра также выразил готовность развивать сотрудничество в сфере науки посредством реализации совместных научно-исследовательских программ с партнерскими структурами Туркменистана. Такое сотрудничество, по словам Думаняна, перспективно для реализации новых программ и инициатив в сфере науки.
И. о. министра придал важность сотрудничеству в сфере культуры и творчества с участием мастеров театрального искусства, сольных исполнителей, творческих групп и культурных организаций на проводимых в обеих странах международных мероприятиях. Ваграм Думанян предложил обсудить возможность организации выставок ремесел и изобразительного искусства в Армении и Туркменистане, а также подписания совместно разработанной в 2020 году программы сотрудничества между правительствами двух стран в сфере культуры и искусства.
И. о. министра обратил внимание посла на проблему сохранения армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, и предложил рассмотреть возможность создания мониторинговой группы с целью сохранения этого наследия. Ваграм Думанян отметил, что функциями мониторинговой группы будут также констатация нарушений, допущенных в ходе вооруженного конфликта, и оценка объемов гуманитарного кризиса, выразив надежду, что в результате создания группы Азербайджан воздержится от уничтожения около 4000 армянских монастырей и памятников культуры в регионе или искажения их происхождения.
В контексте сотрудничества в сфере молодежи и спорта и. о. министра предложил рассмотреть возможность реализации совместных лагерей, олимпиад и других программ обмена среди молодежи двух стран, отметив важность создания новых платформ и возможностей для общения между молодыми поколениями.
В. Думанян предложил также развивать сотрудничество в сфере спорта посредством реализации совместных программ по проведению собраний и обмену. И. о. министра также выразил благодарность за теплое отношение к нашим соотечественникам в Туркменистане.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Туркменистана в Армении Мухаметгельди Аязов, в свою очередь, отметил, что придает большое значение сотрудничеству с министерством НОКС РА и выразил благодарность за быстрое реагирование и содействие инициативам туркменской стороны. Он сослался на совместные мероприятия двух стран, в частности, было отмечено, что в 2019 году 5-7 ноября в Туркменистане состоялись Дни культуры Армении, в рамках которых состоялся ряд выставок, обмен опытом и мастер-классов. В 2020 году 4-6 мая планировалось реализовать программу «Дни культуры Туркменистана в Армении», однако в связи с эпидемией короновируса программа была отложена. Посол выразил надежду, что в ближайшее время проект будет реализован.
Мухаметгельди Аязов коснулся вопросов сотрудничества государственной консерватории им. Комитаса в Ереване и Национальной консерватории Туркменистана, национального аграрного университета Армении и туркменского университета им.Ниязова, расширения сотрудничества между институтами сейсмологии и физики РА и Академии наук Туркменистана, а также контактов между вузами двух стран.