ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակությանը՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Թիերի Ռիբոյին և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Հանդիպման նպատակն էր քննարկել նախարարության հետ համագործակցությամբ իրականացվող և նախանշվող ծրագրերը։
Ողջունելով պատվիրակությանը՝ Վահրամ Դումանյանը կարևորել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի մարդասիրական առաքելությունը և վերջին 30 տարվա ընթացքում Հայաստանում իրականացրած աշխատանքները: Նախարարի պաշտոնակատարը վերահաստատել է իրականացվող համատեղ ծրագրերի շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը և նոր ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամությունը:
Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խնդրին՝ նրանց հայրենիք վերադարձնելու գործում ակնկալելով Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությունը:
«Ադրբեջանում պահվող մեր հայրենակիցների խնդիրը որևէ կերպ չի տեղավորվում ժամանակակից աշխարհի և, առհասարակ, մարդու իրավունքների միջազգային նորմերի շրջանակում: Ի վերջո, կան կանոններ, որոնք 21-րդ դարում պետք է գործեն ողջ երկրագնդի վրա: Ցավոք, այսօր կյանքը հակառակն է ապացուցում, և այս հարցում մենք ապավինում ենք Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գործուն միջամտությանը, որն այս պայքարի առաջամարտիկն է»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը:
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոն իր հերթին ընդգծել է, որ հանդիպումը պատեհ առիթ է՝ ներկայացնելու կառույցի գործունեությունը Հայաստանում և քննարկելու ԿԳՄՍՆ-ի հետ հնարավոր համագործակցությունը:
Անդրադառնալով ռազմագերիների խնդրին՝ նա նշել է, որ կոմիտեի աշխատակիցները պարբերաբար այցելում են ազատազրկման մեջ պահվող անձանց, ինչպես նաև աջակցում են նրանց ընտանիքներին՝ տեղեկատվության փոխանակման առումով: Թիերի Ռիբոն վստահեցրել է, որ կոմիտեի աշխատակիցները մշտադիտարկում են ռազմագերիների ազատազրկման պայմանները: Նրա խոսքով՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն ՀՀ Տավուշի, Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում իրականացնում է մի շարք ծրագրեր՝ մեղմելու պատերազմական գործողությունների անմիջական ազդեցությունը սահմանամերձ համայնքների բնակիչների վրա: Այդ համատեքստում նա շեշտել է, որ ԿԽՄԿ-ի հայաստանյան գրասենյակը ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ և Հանրապետական մանկավարժահոգեբանական կենտրոնի հետ ձեռնարկել է «Օգնի՛ր օգնողներին» պիլոտային ծրագիրը, որի շրջանակում վերապատրաստվում են մարզային մանկավարժահոգեբանական աջակցության կենտրոնների 12 հոգեբաններ: Վերապատրաստում անցած հոգեբաններն իրենց հերթին կվերապատրաստեն սահմանամերձ դպրոցների (Սյունիքի և Տավուշի մարզեր) ուսուցիչներին, որպեսզի նրանք կարողանան առաջին հերթին հոգեբանական պատշաճ աջակցություն տրամադրել երեխաներին՝ հաղթահարելու պատերազմի հետևանքով առաջացած սթրեսը: Ծրագրի մեկնարկին զուգահեռ՝ ԿԽՄԿ հայաստանյան գրասենյակը փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրելու ցանկություն է հայտնել: Թիերի Ռիբոն հույս է հայտնել, որ ծրագիրը կլինի երկարաժամկետ և շարունակական, որպեսզի վերապատրաստում անցած ուսուցիչներն իրենց ստացած հմտություններն ու կարողությունները փոխանցեն համայնքի այլ անձանց: Նա նաև նշել է իրենց բնակության վայրից տեղահանված երեխաներին հոգեբանական աջակցության տրամադրման կարևորության մասին: Թիերի Ռիբոն քննարկման է ներկայացրել միջազգային մարդասիրական իրավունքի դասընթացի՝ համալսարանական ծրագրերում ներառելու հնարավորությունը:
Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը շեշտել է, որ պետությունը ճանաչել է կառույցի աջակցող դերը, և այդ համատեքստում ԿԳՄՍ նախարարության հետ առկա է համագործակցության երկար տարիների լավ փորձ: Հանրապետության դպրոցներում և ուսումնական հաստատություններում ՀԿԽԸ-ն իրականացնում է բազմաբնույթ դասընթացներ աշակերտների, ուսանողների և դասավանդող անձնակազմի համար՝ աղետների ռիսկի նվազեցման, առաջին օգնության, հոգեբանական աջակցության, առողջ ապրելակերպի, մարդասիրական արժեքների տարածման և դիմակայունության բարձրացմանն ուղղված այլ թեմաներով: Նա նշել է, որ սահմանամերձ համայնքների դպրոցականների և ուսուցիչների համար նախարարության հետ իրականացված առաջին օգնության ուսուցման 20 դասընթացը նրանց դարձրել է առավել դիմակայուն՝ հաղթահարելու մի շարք մարտահրավերներ: Աննա Եղիազարյանի խոսքով՝ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը գործընկերների հետ կրթության հասանելիության ապահովման նպատակով շուրջ 400 պլանշետ է տրամադրել դրա կարիքն ունեցող դպրոցականներին. առաջիկայում նախատեսվում է հատկացնել ևս 560 այդպիսի սարք:
Վահրամ Դումանյանը, արձագանքելով գործընկերների ներկայացրած առաջարկներին, նշել է, որ նախարարությունը պատրաստակամ է իր բոլոր հնարավորություններով հանդերձ օժանդակել Կարմիր խաչի մարդասիրական առաքելության իրականացմանը: Նա թե՛ հոգեբանական աջակցության, թե՛ բուհական ծրագրերում միջազգային մարդասիրական իրավունքի դասընթացի հնարավոր ներառման հարցերը քննարկելու և կյանքի կոչելու պատրաստակամություն է հայտնել: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև դպրոցների անվտանգության ապահովման խնդրին:

RA Acting Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received today head of the Delegation of International Committee of the Red Cross to Armenia, Thierry Ribaux. Mr. Ribaux was accompanied by the Secretary-General of the Armenian Red Cross Society Anna Yeghiazaryan. The meeting was also attended by ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Welcoming the delegation, Vahram Dumanyan emphasized the importance of the humanitarian mission of the International Committee of the Red Cross and the activities carried out in Armenia over the past 30 years. The Acting Minister reaffirmed the necessity to ensure the continuity of the implemented joint programs and the willingness to further implement new programs. Vahram Dumanyan referred to the issue of Armenian captives in Azerbaijan after the Second Artsakh War, expecting the assistance of the International Committee of the Red Cross in their return to their homeland.
“The issue of our compatriots, imprisoned in Azerbaijan, is not in line with international human rights norms in the modern world in general. After all, there are rules that should apply to the entire world in the twenty-first century. Unfortunately, today life proves the opposite, and in this regard, we rely on the effective intervention of the International Committee of the Red Cross, which is the leading fighter in this struggle, noted the Acting Minister.
The head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross, Thierry Ribaux, in his turn, underlined that the meeting is a fine opportunity to present the activities of the organization in Armenia and discuss further cooperation.
Referring to the issue of the prisoners of the war, he noted that the Committee's staff periodically visits the detainees and also assists their families in exchanging information. Thierry Ribaux assured that the staff of the Committee is monitoring the detention conditions of prisoners of the war. According to him, the International Committee of the Red Cross is implementing various programs in Tavush, Gegharkunik and Syunik regions of Armenia to mitigate the direct impact of the hostilities on the residents of the border communities. In this context, he stressed that the Armenian ICRC Office, with the assistance of the ESCS Ministry and the Republican Pedagogical-Psychological Center, has launched a "Helping the Helpers" piloting program within the framework of which 12 psychologists of the Regional Pedagogical-Psychological Support Centers currently undergo a training. The trained psychologists, in turn, will train border school teachers (Syunik and Tavush regions) so that they can, first of all, provide corresponding psychological support to children to overcome the stress caused by the war. Parallelly with the launch of the program, the ICRC Armenian Office expressed a desire to sign a Memorandum of Understanding with the Ministry. Thierry Ribaux expressed hope that the program will be long-term and continuous so that the trained teachers will have the opportunity to share their skills and competencies with other specialists of the community. He also underlined the importance of providing psychological support to the displaced children. Thierry Ribaux presented for discussion the possibility of including the course of International Humanitarian law in university programs.
The Secretary-General of the Armenian Red Cross Society Anna Yeghiazaryan stressed that the State has recognized the supporting role of the structure, and in this context, there is a good experience of cooperation with the ESCS Ministry. She noted that 20 courses of first-aid training for schoolchildren and teachers of border communities have made them more resilient to overcome a number of challenges. According to Anna Yeghiazaryan, the Armenian Red Cross Society, together with its partners, has provided about 400 tablets to schoolchildren to ensure the access to education. In the near future, it is planned to provide another 560 such devices.
In response to the proposals of the partners, V. Dumanyan noted that the Ministry is ready to contribute to the implementation of the humanitarian mission of the International Committee of the Red Cross. He expressed willingness to discuss the issues of both psychological support and the possible inclusion of international humanitarian law courses in higher education programs. During the meeting a reference was made to the issue of ensuring the safety of schools.