Սիրելի´ թանգարանագետներ և թանգարանային գործի աշխատակիցներ,
1977 թ. մայիսի 18-ին Թանգարանների միջազգային խորհուրդը (ԻԿՕՄ) իր 11-րդ գլխավոր կոնֆերանսի ժամանակ այդ օրը հռչակեց որպես Թանգարանների միջազգային օր: Այս տարի օրվա կարգախոսն է՝ «Թանգարանների ապագան. վերականգնել և վերաիմաստավորել», որն առավել քան արդիական է մերօրյա տեխնոլոգիական և թվային աշխարհում: Քայլելով ժամանակի պահանջներին համահունչ՝ այսօր թանգարանները կիրառում են հաղորդակցման բազմազան ձևեր ու եղանակներ՝ իրենց հավաքածուները նոր մոտեցումներով և ձևաչափերով հանրությանը ներկայացնելու համար: Հայաստանյան և Արցախի Հանրապետության թանգարանները նույնպես անմասն չեն մնում և չեն մնալու հիշյալ՝ շարունակաբար փոփոխվող նորագույն մարտահրավերներին արձագանքելու կարևոր գործից:
Շնորհավորում եմ ձեզ Թանգարանների միջազգային օրվա առթիվ, մաղթում բեղուն աշխատանքային գործունեություն և նորանոր ձեռքբերումներ: Թանգարանները մշակութային ժառանգությունը պահպանող, սերունդներին փոխանցող և հանրայնացնող կարևորագույն այն հաստատություններն են, որոնց առաքելությունը միտված է ազգային և համամարդկային մշակույթի պահպանմանն ու տարածմանը: Անկարելի է թերագնահատել թանգարանների դերն ազգի պատմության կերտման, կայացման, քաղաքացիական և ազգային դաստիարակության գործում:

Дорогие музееведы и музейные сотрудники
В 1977 году 18 мая Международный совет музеев (ИКОМ) на своей 11-ой Генеральной конференции провозгласил этот день Международным днем музеев.
В этом году девизом Дня стал слоган «Будущее музеев: восстановление и переосмысление», что более чем актуально в современном технологическом и цифровом мире.
Шагая в соответствии с требованиями времени, сегодня музеи применяют различные формы и способы общения для представления своих коллекций общественности в новых подходах и форматах.
Музеи Армении и Республики Арцах также не остаются в стороне и продолжают заниматься важным делом по реагированию на постоянно меняющиеся новейшие вызовы.
Поздравляю вас с Международным днем музеев, желаю плодотворной трудовой деятельности и новых достижений. Музеи - это те важнейшие учреждения, которые сохраняют культурное наследие, передают и пропагандируют поколениям, чья миссия направлена на сохранение и распространение национальной и общечеловеческой культуры.
Нельзя недооценивать роль музеев в деле создания, становления, гражданского и национального воспитания нации.