ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը նամակ է հղել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին՝ մտահոգություն հայտնելով Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարում իրականացվող գործողությունների վերաբերյալ:
Նամակում նշվում է, որ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի դեմ սանձազերծած լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի ընթացքում, ի թիվս այլ ռազմական հանցագործությունների, Ադրբեջանը դիտավորյալ թիրախավորել է Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց մայր տաճարը, ինչի արդյունքում ոչնչացվել է տաճարի երկու գմբեթներից մեկը՝ խախտելով «Զինված ընդհարման դեպքում մշակութային արժեքների պաշտպանության մասին» 1954 թ. Հաագայի կոնվենցիայի երկրորդ արձանագրությունը: Ավելին, համացանցում շրջանառվող բազմաթիվ լուսանկարներ և տեսանյութեր ապացուցում են, որ ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո տաճարը վանդալիզմի է ենթարկվել, և ադրբեջանական ուժերի կողմից վնասվել է երկրորդ գմբեթը:
Վերջերս Ադրբեջանը «շինարարական աշխատանքների» պատրվակով հանել է տաճարի գմբեթը` փորձելով փոխել հուշարձանի պատմական և ճարտարապետական ամբողջականությունը և աղավաղել դրա հայկական ինքնությունը:
Վահրամ Դումանյանը շեշտել է, որ բազում հիմքեր կան հավատալու, որ Ադրբեջանը կանխամտածված արգելափակում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների մուտքը հայկական մշակութային ժառանգության վայրեր` իր կատարած ռազմական հանցագործությունները թաքցնելու համար: Ընդ որում՝ Ադրբեջանն ակտիվորեն իրականացնում է պատմական փաստերի կեղծման քաղաքականություն` Արցախում հայկական մշակութային ժառանգության վայրերն անվանելով «կովկասյան ալբանական»:
Բարձր գնահատելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կարևոր դերը մշակութային ժառանգության պաշտպանության գործում՝ ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատարը գլխավոր տնօրենին կոչ է արել դատապարտել հայկական մշակութային ժառանգության վայրերը ոչնչացնելու և յուրացնելու փորձերը:

Исполняющий обязанности министра НОКС РА Ваграм Думанян направил письмо генеральному директору ЮНЕСКО, выразив обеспокоенность действиями Азербайджана в кафедральном соборе Сурб Аменапркич Казанчецоц в Шуши.
В письме отмечается, что в ходе широкомасштабной военной агрессии, развязанной против Арцаха 27 сентября 2020 года, в числе других военных преступлений Азербайджан преднамеренно нацелился на Кафедральный собор Сурб Аменапркич Казанчецоц, в результате чего был уничтожен один из двух куполов храма, тем самым нарушив закон «О защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта» от 1954 года Второго протокола Гаагской конвенции. Более того, многочисленные фотографии и видеоматериалы, распространяемые в интернете, доказывают, что после прекращения военных действий храм подвергся вандализму, а азербайджанскими силами был поврежден второй купол.
Недавно Азербайджан под предлогом «строительных работ» снял купол храма, пытаясь изменить историческую и архитектурную целостность памятника и исказить его армянскую идентичность.
Ваграм Думанян подчеркнул, что есть множество оснований полагать, что Азербайджан преднамеренно блокирует доступ экспертов ЮНЕСКО в места армянского культурного наследия для сокрытия совершенных им военных преступлений.
При этом Азербайджан активно проводит политику фальсификации исторических фактов, называя места армянского культурного наследия в Арцахе «албано-кавказскими».
Высоко оценив важную роль ЮНЕСКО в деле защиты культурного наследия, и. о. министра НОКС призвал генерального директора осудить попытки уничтожения и присвоения объектов армянского культурного наследия.