Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է վերջերս Եվրոպայի ծանրամարտի առաջնությունում և Բուդապեշտում կայացած ըմբշամարտի վարկանիշային մրցաշարում մեդալներ նվաճած մարզիկներին՝ հավաքականների մարզիչների գլխավորությամբ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը, Ն. Փաշինյանի գլխավոր խորհրդական Արայիկ Հարությունյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Ողջունելով մարզաշխարհի ներկայացուցիչներին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ նրանց հրավիրել է ոչ այնքան շնորհավորելու, որքան շնորհակալություն հայտնելու համար. «Հատկապես այս ժամանակաշրջանում այն հաղթանակները, հաղթանակի այն զգացողությունը, որ դուք պատճառեցիք մեզ բոլորիս, Հայաստանի ժողովրդին, կրկնակի ավելի կարևոր և կրկնակի մեծ արժեք ունեն, որովհետև հետպատերազմական այս շրջանում վստահությունը սեփական ուժերի նկատմամբ շատ կարևոր է, և ձեր հաղթանակներով, կարծում եմ, շատ էական դերակատարում ունեք»:
Շեշտելով, որ թե՛ պետությունը, թե՛ հասարակությունը բարձր են գնահատում հայ մարզիկների հաջողությունները միջազգային մրցաշարերում, վարչապետի պաշտոնակատարը հետաքրքրվել է առկա խնդիրներով՝ դրանց արագ լուծում տալու և Օլիմպիական խաղերին հավուր պատշաճի պատրաստվելու համար: Շոշափվել են, մասնավորապես, մարզական ենթակառուցվածքների բարելավմանը, անհրաժեշտ մարզագույքի, մարզավիճակի պահպանման համար պահանջվող դեղորայքի ձեռքբերմանը, այդ նպատակով գնումների գործընթացը մեկ անձից գնման ընթացակարգով արագ կազմակերպելուն, ինչպես նաև Օլիմպիական խաղերին մասնակցող մարզիկների համար սահմանված նպաստների չափաքանակի ավելացմանը, սպորտային ավանի կառուցմանը վերաբերող և այլ հարցեր:
«Գիտեմ՝ շատ դեպքերում, ցավոք, ամենալավը չեն այն պայմանները, որոնցում դուք մարզվում եք, բայց նաև ուզում եմ ասել, որ մենք մարզական ենթակառուցվածքների մասով շատ լուրջ աշխատանք ենք իրականացնում: Հիմա առնվազն 2 նախագիծ ունենք, երբ մեր նշանավոր և հաջողությունների հասած մարզիկների անուններով արդեն մարզադպրոցներ ենք ստեղծում՝ Գյումրիում Արթուր Ալեքսանյանի անվան մարզադպրոցը, իսկ Սիմոն Մարտիրոսյանի անվան մարզադպրոցի նախագիծն արդեն պատրաստ է: Հույս ունեմ, որ բոլորիդ անուններով դպրոցներ կառուցելու առիթ կունենանք, օլիմպիական մեդալներ նույնպես կնվաճեք և մեր ռազմավարական խնդիրները կլուծենք»,- ասել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայաստանի ծանրամարտի և ազատ ոճի ըմբշամարտի հավաքականների ներկայացուցիչները կարևորել են նմանօրինակ ձևաչափով հանդիպումները՝ ձեռքբերումները գնահատելու, առկա խնդիրները վերհանելու և արդյունավետ լուծումները համատեղ քննարկելու տեսանկյունից:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է պատասխանատուներին՝ քննարկման արդյունքներով մշակել և հաստատման ներկայացնել որոշումների նախագծեր:

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan received the athletes who recently won medals at the European Weightlifting Championships and the ranking wrestling tournament held in Budapest, accompanied by the national team coaches. The meeting was also attended by the RA Acting Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan, ESCS Deputy Minister Karen Giloyan, and Chief Adviser to N. Pashinyan Arayik Harutyunyan, and other officials.
Welcoming the representatives of the sports world, Nikol Pashinyan stated that he invited them not only for congratulation, but also to express his gratitude: “Especially in this period the victories, the feeling of victory that you imparted to all of us, the people of Armenia, are twice as important, twice as worthwhile, because in this post-war period the self-confidence is very important, and I think you have a very significant role with your victories.”
Stressing that both the state and the society highly appreciate the success of the Armenian athletes in the international tournaments, the Acting Prime Minister inquired about the existing issues in order to give them prompt solutions and properly prepare for the Olympic Games. In particular, issues related to the improvement of sports infrastructure, the acquisition of necessary sports equipment, medicine required for maintaining fitness, the quick organization of the procurement process through the single-person procurement procedure, as well as the increase of the amount of allowances for the athletes participating in the Olympic Games, the construction of a sports town and other issues were discussed.
“I know that in many cases, unfortunately, the training conditions are not the best, but I also want to say that we are carrying out very serious work regarding the sports infrastructure. We currently have two ongoing projects. We are founding sports schools named after our outstanding and successful athletes - the Sports School after Arthur Aleksanyan in Gyumri, and the project of the Sports School after Simon Martirosyan is already complete. I hope that we will have a reason to build schools with the names of all of you, you will win Olympic medals and we will solve our strategic tasks,” stated Acting Prime Minister Nikol Pashinyan.
Representatives of the Armenian national weightlifting and freestyle wrestling teams highlighted the importance of such meetings in terms of assessing the achievements, identifying existing problems and jointly discussing effective solutions.
Nikol Pashinyan instructed thօse responsible to develop and submit draft decisions for approval based on the results of the discussion.