ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանն ու Լիբանանի Հանրապետության երիտասարդության և մարմնակրթության նախարար Վարդինե Օհանյանն այսօր ստորագրել են երկու գերատեսչությունների միջև երիտասարդության ու սպորտի ոլորտում համագործակցության մասին մտադրությունների նամակ: ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ այդ փաստաթուղթը նոր խթան է Հայաստանի և Լիբանանի միջև երիտասարդության ու սպորտի ոլորտում փոխգործակցության զարգացման համար:
«Հարգարժա՛ն տիկին նախարար, ողջունում եմ Ձեզ Հայաստանի Հանրապետությունում՝ Ձեր պատմական հայրենիքում: Ուրախ եմ, որ կարողացանք արձանագրել հայ-լիբանանյան հարաբերությունները երիտասարդության և սպորտի ոլորտում զարգացնելու մեր մտադրությունը, ինչին, համոզված եմ, շուտով կհաջորդեն գործնական քայլերը: Այսպիսով՝ մենք վերահաստատում ենք Լիբանանի Հանրապետության հետ մեր բարեկամական հարաբերությունները և վաղեմի սերտ կապերն առավել ամրապնդելու և զարգացնելու պատրաստակամությունը»,- ասել է Վ. Դումանյանը և վստահություն հայտնել, որ փաստաթղթի ստորագրումը կնպաստի նաև լիբանանահայ համայնքի հետ կապերի ամրապնդմանը:
Վարդինե Օհանյանը շեշտել է, որ հպարտ է որպես Լիբանանի Հանրապետության նախագահ Միշել Աունի հատուկ ներկայացուցիչ Հայաստան այցելելու, Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու և ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ մտադրությունների նամակ ստորագրելու կապակցությամբ:
«Շնորհակալ եմ և շատ ուրախ այս առիթի համար: Ցանկանում եմ ընդգծել մտադրությունների նամակի ստորագրման կարևորությունը և վստահեցնել, որ երկու պետությունների ու ժողովուրդների պատմական բարեկամությունը երկկողմանի համագործակցությամբ շատ ավելի կամրապնդվի հատկապես երիտասարդության և սպորտի ոլորտում: Այժմ Լիբանանի երիտասարդությունը լուրջ մարտահրավերներ և դժվարություններ ունի հատկապես աշխատաշուկայում. շատերը, չկարողանալով հայրենի երկրում օգտագործել իրենց ներուժը, արտագաղթում են: Ուստի հույս ունեմ, որ մեր երկրների միջև փորձառության փոխանակումը և այս փաստաթղթի գործնական կիրառումը երիտասարդներին կօգնեն հաղթահարել նաև այդ դժվարությունները»,- ասել է Վ. Օհանյանը և շնորհակալություն հայտնել գործընկերային հարաբերությունների համար:
ԿԳՄՍ նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Դումանյանը և Լիբանանի Հանրապետության երիտասարդության և մարմնակրթության նախարար Վարդինե Օհանյանը վստահեցրել են, որ մտադրությունների նամակի ստորագրման արդյունքները երկար սպասեցնել չեն տա:
Մտադրությունների նամակի ստորագրմամբ նախարարներն արտահայտում են երիտասարդության և սպորտի ոլորտում առկա համագործակցությունն ընդլայնելու իրենց մտադրությունը՝ հիմք ընդունելով փոխադարձության, փոխըմբռնման և փոխշահավետության սկզբունքները: Մտադրության նամակի իրագործման հետագա պայմանավորվածությունները լրացուցիչ կքննարկվեն կողմերի միջև:

RA Acting Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan and Minister of Youth and Sports of Lebanese Republic Vartine Ohanian today signed a letter of intent on cooperation between the two departments in the field of youth and sports. According to ESCS Acting Minister Vahram Dumanyan, this document is a new incentive for the development of cooperation between Armenia and Lebanon in the field of youth and sports.
“Dear Madam Minister, welcome to the Republic of Armenia, to your historical homeland I am glad that we have managed to register our intention to develop the Armenian-Lebanese relations in the field of youth and sports, which I am sure will further be followed by practical steps. Thus, we reaffirm our willingness to strengthen and develop our friendly relations with the Lebanese Republic and our long-standing close ties,” said V. Dumanyan and expressed confidence that the signing of the document will also contribute to the advancement of relations with the Armenian community of Lebanon.
Vartine Ohanian emphasized that she is proud to visit Armenia as the special representative of the President of the Republic of Lebanon Michel Aoun, to participate in the commemoration of the 106th anniversary of the Armenian Genocide, and to sign a letter of intent with the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports.
“Thank you. I am very happy for this occasion. I would like to highlight the importance of signing the letter of intent and assure that the historical friendship of the two states and peoples will be further strengthened in bilateral cooperation, in particular in the field of youth and sports. The youth of Lebanon are now facing serious challenges and difficulties, especially in the labor market. Many, unable to use their potential in their home country, emigrate. Therefore, I hope that the exchange of experience between our countries and the practical implementation of this document will help young people overcome these difficulties,” stated V. Ohanian and thanked for the partnership.
ESCS Acting Minister Vahram Dumanyan and Minister of Youth and Sports of the Lebanese Republic Vartine Ohanian assured that the results of signing the letter of intent will not be long in coming.
By signing the letter of intent, the Ministers express their intention to expand cooperation in the field of youth and sports, based on the principles of reciprocity, mutual understanding and mutual benefit. Further arrangements for the implementation of the letter of intent will further be discussed between the parties.