ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այսօր հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության սպորտի նախարարի տեղակալ Քսենիա Մաշկովայի հետ: Կողմերը քննարկել են սպորտի ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր, երկուստեք կարևորվել է համատեղ մարզական միջոցառումների անցկացումը:
Անդրադարձ է եղել մասնավորապես հակադոպինգային ոլորտում համագործակցությանը, քննարկվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի տարբեր մարզաձևերի հավաքականների համատեղ ուսումնամարզական հավաքների, ինչպես նաև մարզիչների համար սեմինարներ և փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները: Կողմերը կարևորել են նաև փոխգործակցությունն ու փորձի փոխանակումն ադապտիվ և մասսայական սպորտի զարգացման գործում:
Կարեն Գիլոյանը և Քսենիա Մաշկովան հայ-ռուսական սպորտային հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված գործնական քայլեր ձեռնարկելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել:
Հավելենք, որ Կարեն Գիլոյանը ռուս գործընկերոջը հրավիրել է Հայաստան, իսկ Քսենիա Մաշկովան ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալին՝ ներկա գտնվելու աշնանը Կազանում կայանալիք ԱՊՀ երկրների առաջին մարզական խաղերին:

Within the framework of the working visit to Moscow, RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan had a meeting with Deputy Minister of Sports of the Russian Federation Ksenia Mashkova. The issues related to the expansion of the Armenian-Russian cooperation in the field of sports, and the importance of holding joint sports events were discussed.
A reference was made, in particular, to the cooperation in the field of anti-doping, the possibility of holding joint training camps of the Armenian and Russian national teams, as well as seminars and exchange programs for coaches. The parties also emphasized the importance of interaction and exchange of experience in the development of adaptive and mass sports.
Karen Giloyan and Ksenia Mashkova reached an agreement to take practical steps to develop Armenian-Russian sports relations.
Note that Karen Giloyan invited his Russian colleague to Armenia, and Ksenia Mashkova invited the ESCS Deputy Minister to attend the first sports games of the CIS countries, which is due to be held in Kazan in autumn.