ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այսօր հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության սպորտի նախարարի տեղակալ Քսենիա Մաշկովայի հետ: Կողմերը քննարկել են սպորտի ոլորտում հայ-ռուսական համագործակցության ընդլայնմանն առնչվող հարցեր, երկուստեք կարևորվել է համատեղ մարզական միջոցառումների անցկացումը:
Անդրադարձ է եղել մասնավորապես հակադոպինգային ոլորտում համագործակցությանը, քննարկվել են Հայաստանի և Ռուսաստանի տարբեր մարզաձևերի հավաքականների համատեղ ուսումնամարզական հավաքների, ինչպես նաև մարզիչների համար սեմինարներ և փոխանակման ծրագրեր իրականացնելու հնարավորությունները: Կողմերը կարևորել են նաև փոխգործակցությունն ու փորձի փոխանակումն ադապտիվ և մասսայական սպորտի զարգացման գործում:
Կարեն Գիլոյանը և Քսենիա Մաշկովան հայ-ռուսական սպորտային հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված գործնական քայլեր ձեռնարկելու պայմանավորվածություն են ձեռք բերել:
Հավելենք, որ Կարեն Գիլոյանը ռուս գործընկերոջը հրավիրել է Հայաստան, իսկ Քսենիա Մաշկովան ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալին՝ ներկա գտնվելու աշնանը Կազանում կայանալիք ԱՊՀ երկրների առաջին մարզական խաղերին:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян в рамках рабочего визита в Москву встретился с заместителем министра спорта Российской Федерации Ксенией Машковой. Стороны обсудили вопросы расширения армяно-российского сотрудничества в сфере спорта, обоюдно была отмечена важность проведения совместных спортивных мероприятий.
Стороны коснулись, в частности, сотрудничества в антидопинговой сфере, обсудили возможности проведения совместных учебно-тренировочных сборов сборных Армении и России, а также семинаров и программ обмена для тренеров. Стороны также отметили важность взаимодействия и обмена опытом в деле развития адаптивного и массового спорта.
Карен Гилоян и Ксения Машкова договорились предпринять практические шаги по развитию армяно-российских спортивных отношений.
Добавим, что Карен Гилоян пригласил российского коллегу в Армению, а Ксения Машкова-заместителя министра-присутствовать на первых спортивных играх стран СНГ, которые пройдут осенью в Казани.