ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Որակի ապահովման ազգային կենտրոնի (ՈԱԱԿ) տնօրեն Ռուբեն Թոփչյանին և հավատարմագրման հանձնաժողովի անդամներին: Աշխատանքային հանդիպմանը ներկա են եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալներ Ժաննա Անդրեասյանը, Կարեն Թռչունյանը:
Քննարկվել են կրթության ոլորտի զարգացմանը, մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների ու դրանց մասնագիտությունների հավատարմագրմանը և այդ ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին առնչվող հարցեր:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը կարևորել է ՈԱԱԿ-ի հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով, որ երկրի զարգացման հիմնաքարը կրթության բարձր մակարդակն է: ԿԳՄՍ նախարարի խոսքով՝ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենքի ընդունումը ենթադրում է հավատարմագրման կարգի վերանայում և որոշակի փոփոխություններ՝ ի նպաստ կրթական համակարգի արդյունավետ կառավարման և բարելավման: Այդ համատեքստում քննարկվել են բուհերի և նախնական (արհեստագործական) և միջին մասնագիտական ուսհաստատությունների հավատարմագրման առանձնահատկությունները, որոնք պետք է հաշվի առնել նոր կարգ մշակելիս:
Վահրամ Դումանյանը, կարևորելով ՈԱԱԿ-ի և մասնագիտական կրթական ծրագրեր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների միջև փոխադարձ վստահության ձևավորումը, առաջարկել է հընթացս կազմակերպել ընդլայնված քննարկում նաև ուսհաստատությունների ներկայացուցիչների հետ և ստեղծել համապատասխան աշխատանքային խմբեր:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received head of National Center for Professional Education Quality Assurance Foundation (ANQA) Ruben Topchyan and the Accreditation Committee members. The working meeting was also attended by ESCS Deputy Ministers Zhanna Andreasyan and Karen Trchunyan.
Issues related to the education sector development, accreditation of educational institutions implementing professional educational programs, their specialties and the work carried out in this direction were discussed
Minister Vahram Dumanyan highlighted the importance of effective cooperation with the ANQA, emphasizing that the cornerstone of the country's development lies in the high level of education. According to the ESCS Minister, the adoption of the law on Higher Education and Science" implies a review of the accreditation procedure and certain changes for the benefit of good governance and advancement of the education system. In this regard, the accreditation specifics of the universities and the primary (craftsmanship) and vocational educational institutions were discussed, which should be considered when developing the new procedure.
Underlining the importance of building mutual trust between the educational institutions implementing professional educational programs, Vahram Dumanyan suggested organizing an extended discussion with representatives of educational institutions and creating corresponding working groups.