ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրիին: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդգծել է, որ փոխվստահության և դարավոր բարեկամության վրա հիմնված հարաբերությունները մեծ ներուժ ունեն: Վերահաստատելով համատեղ ծրագրերը շարունակելու և ընդլայնելու պատրաստակամությունը՝ նախարարը խոսել է համագործակցության նոր հուշագրեր կազմելու, իսկ եղածների ժամկետները երկարաձգելու, բարձրագույն կրթության որակավորումների և ավարտական փաստաթղթերի փոխճանաչման կարևորությունից: Ընդգծելով նանոտեխնոլոգիաների ոլորտում Իրանի փորձը՝ նախարար Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է նաև այդ բնագավառում համատեղ կրթագիտական ծրագրեր իրականացնելու թեմային:
«Հայաստանի համար անցյալ տարին շատ բարդ էր, բայց մենք վստահ ենք՝ կկարողանանք հաղթահարել պատերազմի և կորոնավիրուսի համավարակի հարուցած դժվարությունները և զարգացման ուղով առաջ ընթանալ: Այս տեսանկյունից կարևորում ենք բարեկամ երկրների, այդ թվում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ համագործակցությունը, որը բազմաշերտ է: Համոզված եմ՝ կան բոլոր նախադրյալները հայ-իրանական փոխհարաբերությունները նոր որակական աստիճանի բարձրացնելու և բոլոր ծրագրերը քայլ առ քայլ կյանքի կոչելու համար»,- ասել է ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը:
Դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, դրական է արձագանքել ԿԳՄՍ նախարարի առաջարկներին և ընդգծել, որ իրանական կողմը պատրաստ է ընդլայնել համագործակցության շրջանակը: Դիվանագետը համոզմունք է հայտնել, որ կրթության և գիտության զարգացումն ինքնըստինքյան դրսևորվում է մյուս ոլորտներում, առհասարակ նպաստում պետության զարգացմանը: Այս համատեքստում դեսպանը նշել է, որ կողմերի՝ կրթագիտական հարաբերություններում եղած բացը հնարավոր է լրացնել միջբուհական համագործակցության ընդլայնման, բուհերի ռեկտորների փոխադարձ այցերի, հարևան երկրներում հայագիտությունն ու իրանագիտությունը զարգացնելու շնորհիվ: Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել նաև համագործակցության համապարփակ հուշագիր ստորագրելու և, ըստ այդմ, երկկողմ փոխգործակցության զարգացման հստակ քայլեր նախանշելու վերաբերյալ:
«Իրանը ջերմ վերաբերմունք ունի Հայաստանի, հայ ժողովրդի նկատմամբ և արժևորում է երկկողմ հարաբերությունները: Իրանում մուսուլմանների կողքին ապրում են քրիստոնյա հայերը, Հայաստանում էլ քիչ չեն Իրանի քաղաքացիները: Մեր ժողովուրդների բարեկամական հարաբերություններն առանձնահատուկ են, և կարծում եմ՝ սա պատմության մեջ խաղաղ համակեցության լավագույն մոդելն է, որը պետք է ներկայացնել ամբողջ աշխարհին՝ այդպիսով նպաստելով բռնությունների կանխարգելմանը»,- ասել է դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին:
Արձագանքելով դեսպանին՝ ԿԳՄՍ նախարարը նկատել է, որ խաղաղ և բարեկամական համակեցության հիմքը պատմամշակութային խորը կապերն են. «Մշակույթ ունեցող երկիրը չի կարող սպառնալիք լինել նույնպիսի արժեքներ ունեցող մեկ այլ երկրի համար: Մշակույթի ուժը վեր է ամեն տեսակ զենքից»:
ԿԳՄՍ նախարարը և ԻԻՀ դեսպանը խոսել են նաև պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո անցած տարածքներում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության մասին:
Հանդիպման ավարտին կողմերն ըստ ոլորտների աշխատանքային խմբեր ստեղծելու և գործնական քայլերի անցնելու նախնական պայմանավորվածություն են ձեռք բերել:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran to the Republic of Armenia Abbas Badakhshan Zohouri. The meeting was also attended by ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Welcoming the Ambassador Minister Vahram Dumanyan noted that relations, based on mutual trust and centuries-old friendship, have a great potential. Reaffirming his willingness to continue and expand the joint programs, the Minister spoke about the importance of signing new memoranda of cooperation, as well as extending the terms of existing ones, on mutual recognition of higher education qualifications and graduation documents. Highlighting Iran's experience in the field of Nanotechnologies, Minister Vahram Dumanyan also made reference to the implementation of joint educational programs in this field.
“The passing year was very difficult for Armenia, but we are confident that we will be able to overcome the difficulties caused by the war and the pandemic, and move forward on the path of development. In this regard we highly appreciate the cooperation with friend countries, including the Islamic Republic of Iran, which is multi-layered. I am sure that there are all preconditions for raising the Armenian-Iranian relations to a qualitatively new level and implementing all the programs step by step, noted ESCS Minister Vahram Dumanyan.
Ambassador Abbas Badakhshan Zohouri, thanked for the reception, positively responded to the proposals of the ESCS Minister and underlined that the Iranian side is ready to expand the scope of cooperation. The diplomat expressed confidence that the development of education and science is reflected in other fields generally contributing to the development of the state. In this context, the Ambassador noted that the gap in the educational and scientific relations between the parties can be filled by expanding inter-university cooperation, mutual visits of university rectors, and the development of Armenian and Iranian studies in the two countries. The Ambassador also expressed his willingness to sign a comprehensive memorandum of cooperation and, in accordance with this, to outline precise steps for the development of bilateral cooperation.
“Iran has a warm attitude towards Armenia and the Armenian people and appreciates the bilateral relations. In Iran, Christian Armenians live next to Muslims, and there are many Iranian citizens in Armenia. The friendly relations between our peoples are unique, and I think that this is the best model of peaceful coexistence in history, which should be presented to the whole world, thus contributing to the prevention of violence,” noted Ambassador Abbas Badakhshan Zohouri.
Responding to the Ambassador, the ESCS Minister noted that the basis for peaceful and friendly coexistence is the deep historical and cultural ties: “A country which has a culture cannot be a threat to another country with the same values. The power of culture is beyond any weapons.”
The ESCS Minister and the Ambassador of Iran also talked about the preservation of the Armenian cultural heritage in the territories that came under the control of Azerbaijan as a result of the war. Ambassador Abbas Badakhsha Zoհօuri noted that the issue is in the center of attention of the Iranian side
At the end of the meeting, the parties reached a preliminary agreement on creating sectoral working groups and undertaking practical steps.