Մարտի 20-21-ը կայացել է Կրասնոդարի երկրամասի հայոց լեզվի և հայրենագիտության ուսուցիչների համառուսական 3-րդ խորհրդակցությունը՝ «Դասավանդում եմ Հայաստան» խորագրով: Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը ողջունել է մասնակիցներին Կրասնոդարում խորհրդակցության մեկնարկի առիթով, մաղթել արդյունավետ աշխատանք և կարևորել նախաձեռնությունը երկխոսության միջոցով աշխարհասփյուռ հայության առջև ծառացած կրթական հիմնախնդիրներին միասնաբար լուծումներ գտնելու առումով:
«Ապրում ենք պատմական բարդ ժամանակներ և ունենք լուրջ մարտահրավերներ. մեկը, անշուշտ, համավարակն է, մյուսը՝ մեզ պատուհասած պատերազմը, և հիմա, ավելի քան երբևէ, մենք կարիք ունենք միասնության, սփյուռքում հայկական կառույցների ուժեղացման: Համոզված եմ՝ գործընթացը պետք է սկսել կրթությունից: Այստեղ առանձնահատուկ դերակատարում ունեն սփյուռքի մեր կրթության, դպրության մշակները, որոնք կատարում են մատաղ սերնդին հայեցի կրթություն տալու հայրենանվեր գործը: Ամեն դժվարություն նաև հնարավորություն է: Արցախյան վերջին պատերազմը մղում է մեզ էլ ավելի խորամուխ լինել համայն հայության համախմբման գործում: Այդ առումով պետք է ավելի միասնական լինենք, դասեր քաղենք ու կարողանանք առերեսվել իրականությանը: Համավարակի պայմաններն էլ կրթական նոր ռեսուրսների ստեղծման ու հեռավար ուսուցման գործիքների ընդլայնման հնարավորություն են տվել: Ուզում եմ նշել, որ թե՛ պատերազմը, թե՛ համավարակը իրենց անդրադարձն են գտնում ՀՀ կրթության զարգացման ռազմավարությունում, որը հիմա վերանայման փուլում է»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը նաև խորհրդակցության մասնակիցներին տեղեկացրել է, որ մեկնարկել է հեռավար ուսուցման նոր հարթակի ստեղծման աշխատանքը, որի նպատակն է ապահովել համընդհանուր հասանելիություն, նոր որակի հեռավար կրթություն՝ կրթության իրավունքի իրացման, կրթության անընդհատության ապահովման տեսանկյունից. «Այն նաև դառնալու է այն ռեսուրս-հարթակը, որի հիման վրա մենք կարող ենք հաջորդաբար կրթական ծառայություններ առաջարկել նաև սփյուռքին: Այստեղ շատ ենք կարևորելու երկխոսությունը ձեզ հետ, որպեսզի այդ կրթական ռեսուրսներն առավելագույնը հարմարեցված լինեն ձեր կարիքներին: Ձեզ մաղթում եմ բեղմնավոր աշխատանք և շնորհակալություն եմ հայտնում «Կրասնոդարի երկրամասի տարածաշրջանային հայկական ազգային-մշակութային ինքնավարություն» կազմակերպությանը նման նախաձեռնություն կյանքի կոչելու համար»:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են ՌԴ հայկական դպրոցներում, կենտրոններում և լրացուցիչ կրթության օջախներում ուսուցողական ու մշակութային գործընթացների իրականացման միասնական ծրագրերի և մեթոդների ստեղծման հարցերը։
Խորհրդակցության նպատակն էր ձևավորել և զարգացնել ներդպրոցական կապեր, համախմբվածություն ընդհանուր հայրենասիրական իդեալների, ազգային գաղափարախոսության, հավատի և եկեղեցու շուրջ, «Կրասնոդարի երկրամասի տարածաշրջանային հայկական ազգային-մշակութային ինքնավարություն» կազմակերպության հիմքի վրա ստեղծել հայեցի կրթության և դաստիարակության կենտրոն՝ երկրամասի լրացուցիչ կրթության մանկավարժների համար։
Խորհրդակցության օրակարգային հարցերից էին այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են՝ «Ժամանակակից ինտերակտիվ մեթոդների օգտագործումը հայոց լեզվի դասերին», «Նախադպրոցականների հայերեն խոսքի ձևավորման առանձնահատկությունները օտարախոս միջավայրում», «Կրթության և դաստիարակության դերը սփյուռքում ազգային ինքնագիտակցության արթնացման և հայի տեսակի պահպանման գործում», «Հայկական թատրոնի դերը հայեցի հոգեկերտվածքի ձևավորման գործում» և այլն։
«Դասավանդում եմ Հայաստան» խորագիրը կրող խորհրդակցությունը փորձի փոխանակման հնարավորություն է տվել մասնակից ուսուցիչներին, որոնք ներկայացրել են իրենց դպրոցի և խմբակի պայմանների, կառուցվածքի, հաջողությունների և դժվարությունների, հայոց լեզվի և հայրենագիտության դասավանդման արդյունավետ մեթոդների կիրառման մասին:

On March 20-21, the 3rd All-Russian conference of teachers of Armenian language and Armenian studies of Krasnodar Krai was held under the motto “Teaching Armenia”. RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan delivered a welcoming speech at the event.
The ESCS Deputy Minister welcomed the participants on the launch of the meeting in Krasnodar, wished them efficient work and underlined the importance of the initiative in terms of finding common solutions to the educational issues faced by Armenians scattered around the world through dialogue.
“We are living in difficult historical times and have serious challenges. One is undoubtedly the pandemic, and the other is the war that has befallen us, and now, more than ever, we need unity, strengthening of the Armenian structures in Diaspora. I am confident that the process should start with education. At this point, especially emphasized is the role of our Diaspora officials of education, who carry out the patriotic work of providing Armenian education to the younger generation. Every difficulty is also an opportunity. The recent Artsakh war strives us to make every effort for the consolidation of all Armenians. In this regard, we must be more unified, learn lessons and be able to face the reality. The conditions of the pandemic enabled us to develop new educational resources and to enhance the tools of distance learning. I would like to note that both the war and the pandemic have an impact on Armenia's education development strategy, which is currently under revision,” noted Arthur Martirosyan.
The ESCS Deputy Minister also informed the participants of the conference that the activities of creating a new distance learning platform have started, the purpose of which is to ensure universal access, new quality distance education in terms of exercising the right to education and ensuring the continuity of education. “It is also going to become the resource-platform based on which we can successively offer educational services to the Diaspora. At this point we attach great importance to the dialogue with you, so that these educational resources are best adapted to your needs. I wish you fruitful work and I want to thank the "Regional Armenian National-Cultural Autonomy of the Krasnodar Krai" Organization for realizing this initiative”.
During the meeting, the issues of creating unified programs and methods of implementing educational and cultural activities in Armenian schools, educational centers of the Russian Federation were discussed.
The aim of the meeting is to form and develop inter-school ties, unity on common patriotic ideals, national ideology, faith and the church, and to create a center for Armenian education and upbringing for teachers of supplementary education in the Krasnodar Krai on the basis of the organization "Regional Armenian National-Cultural Autonomy of the Krasnodar Krai."
The issues of the conference agenda included the following topics: “The use of modern interactive methods in Armenian language lessons, “Features of the formation of the Armenian discourse of preschool children in a foreign-speaking environment, “The role of education and upbringing in awakening national self-consciousness in the Diaspora and preserving the Armenian identity”, “The role of Armenian theater in the formation of the Armenian mentality, etc.
The conference themed "Teaching Armenia" has provided an opportunity for the participating teachers to share experiences, who presented the conditions, structure, success, and difficulties of their school and education club, the application of effective methods of teaching the Armenian language and Armenian studies.