Ճապոնիայի կառավարությունը դրամաշնորհային աջակցության երկու ծրագրեր կիրականացնի Մարգահովիտ և Նոյեմբերյան համայնքներում: Այդ նպատակով այսօր ԿԳՄՍ նախարարությունում տեղի է ունեցել դրամաշնորհների պայմանագրերի ստորագրման արարողություն:
Պայմանագրերը ստորագրել են ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպան Ջուն Յամադան, «Մարգահովիտի երիտասարդական կենտրոն» ՀԿ-ի տնօրեն Էմիլիա Մարտիրոսյանը և Հայ Առաքելական Եկեղեցու Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստյանը:
Միջոցառմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը՝ ընդգծելով, որ երկու նախաձեռնություններն էլ կարևոր են տարածքային համաչափ զարգացման, մարզերում աղքատության հաղթահարման, ՀՀ գյուղական և մարզային համայնքներում կրթական հնարավորությունների ու սոցիալական ծառայությունների ընդլայնման, մարզական կյանքի աշխուժացման տեսանկյունից: Դրանք, ըստ փոխնախարարի, ՀՀ կառավարության որդեգրած մոտեցումներն են:
«Հաջորդ կարևոր գործոնն այն է, որ Ճապոնիայի կառավարությունը շարունակական աջակցություն է տրամադրում մեր երկրին: Հատկանշական է նաև, որ նախաձեռնությունների կրողը տեղի կառույցներն են: Մարգահովիտում իրականացվելիք ծրագրի միջոցով կաշխուժանա ոչ միայն տվյալ համայնքի, այլև հարակից համայնքների կյանքը: Նոյեմբերյանում իրականացվելիք ծրագրի նախաձեռնությունը պատկանում է Հայ Առաքելական Եկեղեցու Տավուշի թեմի առաջնորդարանին: Այս ծրագիրը կարևոր է սոցիալական ծառայությունների տրամադրման, կանանց աշխատանքի տեղավորման հեռանկարների, ինչպես նաև լրացուցիչ և շարունակական, մասնավորապես, արհեստագործական կրթության ընդլայնման տեսանկյունից, որի շնորհիվ երիտասարդները հնարավորություն կունենան ստանալու համապատասխան հմտություններ և աշխատանք գտնելով հայրենի մարզում՝ արարել, ստեղծագործել ու ամրացնել այն»,- նշել է Արթուր Մարտիրոսյանը և հավելել, որ ԿԳՄՍ նախարարությունը մշտապես պատրաստակամ է հնարավորինս աջակցել նախագծերի հաջող իրականացմանը:
ՀՀ-ում Ճապոնիայի դեսպան Ջուն Յամադան իր հերթին ընդգծել է, որ երկու ծրագրերը կիսում են մեկ ընդհանուր նպատակ՝ աջակցել մարդկանց կյանքի բարելավմանը, որն անչափ կարևորում է Ճապոնիայի կառավարությունը:
«Հույս ունեմ, որ այս երկու ծրագրերը կմարմնավորեն մեր երկու երկրների միջև բարեկամությունը և հարաբերությունների ամրապնդումը»,- նշել է դեսպանը՝ հաջողություն մաղթելով նախագծերում ներգրավված բոլոր կողմերին:
Հայ Առաքելական Եկեղեցու Տավուշի թեմի առաջնորդ Տեր Բագրատ եպիսկոպոս Գալստյանն ասել է, որ սա երկրորդ նմանօրինակ նախաձեռնությունն է Տավուշի մարզում. առաջինն Իջևանի կենտրոնն է, որը բավականին հաջողություններ է գրանցել, և այդ գործընթացում մեծ մասնակցություն ունի Ճապոնիայի դեսպանությունը:
«Այս նախաձեռնության շնորհիվ իրականանում է մի ամբողջ գյուղի երազանք, որովհետև յուրաքանչյուր երեխա ավելի լավ կյանքի իրավունք ունի: Խաղահրապարակը նաև ներառական է լինելու, և հաշմանդամություն ունեցող երեխաները ևս այցելելու և իրենց առողջ ապրելակերպն այնտեղ կազմակերպելու հնարավորություն կունենան»,- նշել է «Մարգահովիտի երիտասարդական կենտրոն» ՀԿ-ի տնօրեն Էմիլիա Մարտիրոսյանը:
«Մարգահովիտ գյուղի դպրոցին մարզասարքերի տրամադրման» դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում 21.300 ԱՄՆ դոլար կտրամադրվի «Մարգահովիտի երիտասարդական կենտրոն» ՀԿ-ին՝ աշակերտների և մեծահասակների համար Մարգահովիտի դպրոցում խաղահրապարակ ու մարզվելու տարածք կառուցելու, համայնքում առողջ ապրելակերպը խրախուսելու և աշակերտների համար առավել նպաստավոր կրթական միջավայր ապահովելու նպատակով: Խաղահրապարակը և մարզվելու տարածքը նախատեսված են համայնքի՝ ավելի քան 400 աշակերտների և 3000 մեծահասակների համար:
«Նոյեմբերյանում կանանց և երիտասարդների համայնքային կենտրոնի ստեղծման» ծրագրի շրջանակում 70.955 ԱՄՆ դոլար կտրամադրվի Հայ Առաքելական Եկեղեցու Տավուշի թեմին՝ Նոյեմբերյանում համայնքային սոցիալական-կրթական կենտրոն ստեղծելու նպատակով: Այն կծառայի քաղաքի և շրջակա գյուղերի բնակչությանը: Արդյունքում՝ ավելի քան 200 երեխա և երիտասարդ կստանան մասնագիտական (արհեստագործական) վերապատրաստման հնարավորություններ, իսկ շուրջ 50 մեծահասակ՝ սոցիալական աշխատանքի ծառայություններ: Կենտրոնը կմատուցի նաև կրթական և սոցիալ-հոգեբանական ծառայություններ` ներգրավելով տարեկան առնվազն 1000 շահառուի՝ ներառյալ երեխաներին, երիտասարդներին, կանանց և անապահով ընտանիքներին:

Правительство Японии осуществит две программы грантовой поддержки в общинах Маргаовит и Ноемберян. С этой целью в министерстве НОКС РА состоялась церемония подписания грантовых договоров.
Договоры подписали посол Японии в РА Джун Ямада, директор ОО» «Молодежный центр Маргаовита» Эмилия Мартиросян и предстоятель Тавушской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Баграт Галстян.
С приветственной речью на мероприятии выступил заместитель министра Артур Мартиросян, подчеркнув, что обе инициативы важны с точки зрения пропорционального территориального развития, преодоления бедности в областях, расширения образовательных возможностей и социальных услуг в сельских и областных общинах РА, активизации спортивной жизни. Это, по словам замминистра, подходы правительства РА.
«Следующим важным фактором является то, что правительство Японии оказывает постоянную поддержку нашей стране. Примечательно также, что носителями инициатив являются местные структуры. Посредством программы в Маргаовите оживится жизнь не только данной общины, но и прилегающих районов. Инициатива программы, которая будет реализована в Ноемберяне, принадлежит Предстоятельству Тавушской епархии Армянской Апостольской Церкви. Эта программа важна с точки зрения предоставления социальных услуг, перспектив трудоустройства женщин, а также расширения дополнительного и продолжительного, в частности, ремесленного образования, благодаря чему молодые люди получат возможность получить соответствующие навыки и найти работу в родной области-созидать,творить и укреплять ее»,- отметил Артур Мартиросян и добавил, что министерство НОКС РА всегда готово по возможности содействовать успешной реализации проектов.
Посол Японии в Армении Джун Ямада, в свою очередь, подчеркнул, что две программы разделяют одну общую цель-содействовать улучшению жизни людей, чему правительство Японии придает большое значение. «Надеюсь, что эти две программы будут ориентированы на дружбу и укрепление отношений между двумя нашими странами», - отметил посол, пожелав успехов всем вовлеченным в проекты сторонам.
Глава Тавушской епархии Армянской Апостольской Церкви епископ Баграт Галстян сказал, что это вторая подобная инициатива в Тавушской области. Первым был центр Иджевана, который добился больших успехов, и в этом процессе большое участие принимает посольство Японии.
«Благодаря этой инициативе реализуется мечта целого села, поскольку каждый ребенок имеет право на лучшую жизнь. Детская игровая площадка будет инклюзивной, и дети с инвалидностью также смогут посещать и организовывать свой здоровый образ жизни»,-отметила директор ОО «Молодежный центр Маргаовита» Эмилия Мартиросян.
В рамках грантовой программы на приобретение тренажеров для школы в селе Маргаовит ОО «Молодежный центр Маргаовита» будет предоставлено 21.300 долларов США, чтобы построить игровую и тренировочную площадки для учеников школы и взрослых жителей общины и стимулировать здоровый образ жизни в общине, а также обеспечить более благоприятную образовательную среду для учащихся. Игровая и тренировочная площадки предназначены для более чем 400 учеников и 3000 взрослых общины.
В рамках программы «Создание общинного центра женщин и молодежи в Ноемберяне» 70,955 долларов США будет предоставлено Тавушской епархии Армянской Апостольской Церкви с целью создания общинно-социального образовательного центра в Ноемберяне. Он будет служить населению города и окрестных деревень. В результате более 200 детей и молодых людей получат возможности профессиональной (ремесленной) переподготовки, а около 50 взрослых-услуги социальной работы. Центр будет предоставлять также образовательные и социально-психологические услуги, привлекая не менее 1000 бенефициаров в год, включая детей, молодежь, женщин и необеспеченные семьи.