ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանն այսօր այցելել է Երևանի օլիմպիական հերթափոխի պետական մարզական քոլեջ, որտեղ ընթանում են կապիտալ շինարարության և արդիականացման աշխատանքներ:
Նախարարի տեղակալը քոլեջի տնօրեն Վաղինակ Գալուստյանի հետ շրջել է շինհրապարակում և ծանոթացել ընթացող աշխատանքներին: Վ. Գալուստյանը նշել է, որ հանրակացարանային նոր մասնաշենքի շինարարական աշխատանքներն ավարտական փուլում են, նախատեսվում է կառույցը շահագործման հանձնել սեպտեմբերին: Այն լինելու է ժամանակակից լուծումներով, միջազգային չափանիշներին համապատասխան կահավորված և հաշմանդամություն ունեցող մարզիկներին հարմարեցված շինություն. առաջին հարկում կգործեն գրադարանը, բուժկետը, քոլեջի թանգարանը, իսկ մյուս չորս հարկերում կլինի 44 սենյակ՝ շուրջ 150 մարզիկի համար, նախատեսվում է ունենալ նաև ամֆիթատրոն:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը նկատել է, որ աշխատանքները բարեհաջող ավարտելու դեպքում քոլեջը կարող է ընդունել ինչպես Հայաստանի հավաքական թիմերի, այնպես էլ արտասահմանյան ուսումնամարզական հավաքներ, իրականացնել միջազգային ծրագրեր. «Միջազգային չափանիշներին համապատասխան մարզական քոլեջ ունենալու անհրաժեշտության և կարևորության մասին խոսելն իսկ ավելորդ է: Քոլեջն իր մեծ ավանդն ունի հայկական սպորտի զարգացման գործում, բայց չպետք է կանգ առնենք, անհրաժեշտ է քայլել ժամանակին համընթաց: Ակնկալում եմ, որ մոտ ապագայում այստեղ կլինեն բարձրակարգ մարզիկ դառնալու և մրցունակ կրթություն ստանալու համար ժամանակակից բոլոր պայմանները»:
Քոլեջի տնօրեն Վաղինակ Գալուստյանը վստահեցրել է, որ շինարարական աշխատանքների ավարտից հետո էլ քոլեջի զարգացման և տարածքի բարեկարգման ուղղությամբ աշխատանքները շարունակական բնույթ են կրելու:
ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալը եղել է նաև քոլեջի ուսումնական մասնաշենքում և մարզադահլիճներում, հետևել դասապրոցեսին: Հաջորդիվ Կարեն Գիլոյանը հանդիպել է մարզօջախի աշխատակիցների հետ: Աշխատանքային քննարկման ընթացքում նախարարի տեղակալը պատասխանել է նրանց սոցիալական փաթեթ տրամադրելու, ֆինանսական, սպորտային բժշկության վերաբերյալ և աշխատակիցներին հետաքրքրող մի շարք այլ հարցերի:
«Կորոնավիրուսի համավարակով և հետպատերազմական իրավիճակով պայմանավորված՝ այս տարին ֆինանսական տեսանկյունից բարդ է լինելու, բայց աշխատանքները կանգ չեն առնի, իսկ եղած միջոցները կօգտագործվեն խելամիտ: Բոլոր ուղղություններով ծավալուն աշխատանքներ ենք իրականացնում. մոտ ապագայում Երևանում կգործի սպորտի բարձրագույն վարպետության դպրոց, աշխատանքներ են տարվում նաև մարզիչներին սոցիալական փաթեթ տրամադրելու ուղղությամբ»,- ասել է Կ. Գիլոյանը և հավելել՝ մի շարք ծրագրեր, կանոնակարգեր վերանայման փուլում են, իսկ հնարավոր փոփոխությունները լինելու են բացառապես ի նպաստ հայկական սպորտի:

Заместитель министра НОКС РА Карен Гилоян посетил Ереванский государственный спортивный колледж олимпийского резерва, где ведутся капитальные строительные и ремонтные работы.
Заместитель министра вместе с директором колледжа Вагинаком Галустяном осмотрели строительную площадку и ознакомились с проводимыми работами. В. Галустян отметил, что строительные работы нового здания общежития находятся на завершающей стадии, ввод здания в эксплуатацию запланирован на сентябрь. Здание будет оснащено современными решениями в соответствии с международными стандартами и адаптировано для спортсменов с ограниченными возможностями. На первом этаже разместятся библиотека, медицинский центр и музей колледжа, а на остальных четырех этажах разместятся 44 комнаты для 150 спортсменов, а также амфитеатр.
Заместитель министра Карен Гилоян отметил, что после успешного завершения работ колледж сможет принимать как сборные Армении, так и зарубежные учебно-тренировочные сборы, а также реализовывать международные программы: “Излишне говорить о необходимости и важности наличия спортивного колледжа в соответствии с международными стандартами. Колледж внес большой вклад в развитие армянского спорта, но мы не должны останавливаться, мы должны идти в ногу со временем.Я рассчитываю, что в ближайшем будущем здесь будут созданы все современные условия для того, чтобы стать спортсменом мирового класса и получить конкурентоспособное образование.”
Директор колледжа Вагинак Галустян заверил, что даже после завершения строительных работ деятельность колледжа по развитию и благоустройству территории будет продолжена.
Заместитель министра также посетил учебный корпус колледжа и спортивные залы, проследил за учебным процессом. Карен Гилоян встретился с коллективом колледжа. В ходе рабочей дискуссии заместитель министра ответил на вопросы, касающиеся предоставления социального пакета, финансовой, спортивной медицины и ряда других вопросов, представляющих интерес для сотрудников.
"В связи с пандемией коронавируса и послевоенной ситуацией этот год будет сложным с финансовой точки зрения, но работы не будут прерваны, а имеющиеся средства будут использованы разумно. По всем направлениям ведется большая работа. В ближайшее время в Ереване будет действовать Высшая школа мастерства, и ведется работа по предоставлению социальных пакетов тренерам”, - сказал Гилоян, добавив, что в настоящее время пересматриваются некоторые программы и регламенты, и возможные изменения будут исключительно на благо армянского спорта.