ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շրի Լանկայի Ժողովրդավարական Սոցիալիստական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Միգահալանդ Դուրաջ Լամավանսային: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը։
Նախարար Վահրամ Դումանյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ վերջինս իր ներդրումը կունենա Հայաստանի ու Շրի Լանկայի միջև հարաբերությունների ամրապնդման և խորացման գործում: ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է կողմերի միջև փոխգործակցության շրջանակն ընդլայնելու հնարավորություններին՝ առանձնակի կարևորելով միջբուհական համագործակցությունը. «Հատկապես բժշկության և տնտեսագիտության ոլորտներում մենք արդեն իսկ ունենք համագործակցության փորձ: Շատ կարևոր փաստ է, որ Շրի Լանկայի բժշկական խորհուրդը ճանաչում է Մ. Հերացու անվան Երևանի պետական բժշկական համալսարանի դիպլոմը: Բացի դրանից՝ կա համագործակցություն Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի և Շրի Լանկայի Հարավարևելյան համալսարանի միջև: Եղած համագործակցությունն անհրաժեշտ է ընդլայնել և զարգացնել՝ համատեղ ծրագրեր իրականացնելով կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի բնագավառներում»:
Դեսպան Միգահալանդ Դուրաջ Լամավանսան, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, պատրաստակամություն է հայտնել նպաստելու համագործակցության զարգացմանը: Կարևորելով փոխշահավետ ծրագրերի իրականացումը՝ դեսպանը նկատել է, որ կրթական ոլորտում համագործակցությունը կարող է ներառել ուսանողների և հետազոտողների համար ամառային դպրոցները, փոխանակման ծրագրերը: Միգահալանդ Դուրաջ Լամավանսան անդրադարձել է նաև մշակույթի և սպորտի բնագավառներում համագործակցության հեռանկարներին՝ նշելով, որ Հայաստանը բազմադարյա և հարուստ մշակույթ ունի, ուստի հետաքրքիր կլինի փոխգործակցությունն այդ ոլորտում ևս: Դեսպանը նաև ընդգծել է, որ իրենք հետաքրքրված են դպրոցներում շախմատի դասավանդման հայկական բացառիկ փորձով:
ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, դրական արձագանքելով հնչած առաջարկներին, հույս է հայտնել, որ ճանաչողական հանդիպումը շուտով կվերածվի գործնական ծրագրերի:

Министр образования, науки, культуры и спорта РА Ваграм Думанян принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного Посла Демократической Социалистической Республики Шри - Ланка в Республике Армения Мигахаланда Дурадж Ламавансу. Во встрече также принял участие заместитель министра Артур Мартиросян.
Министр Ваграм Думанян поздравил посла Ламавансу со вступлением на ответственную должность, выразив уверенность, что он внесет свой вклад в дальнейшее укрепление и углубление отношений между Арменией и Шри-Ланкой. Министр коснулся возможностей расширения сферы сотрудничества между сторонами, особо подчеркнув межвузовское сотрудничество: “У нас уже есть опыт сотрудничества, особенно в области медицины и экономики. Очень важным фактом является то, что Медицинский совет Шри-Ланки признает диплом Ереванского государственного медицинского университета имени М. Гераци․ Кроме того, существует сотрудничество между Государственным экономическим университетом Армении и Юго-Восточным университетом Шри-Ланки․Существующее сотрудничество должно быть расширено и развито путем реализации совместных программ в области образования, науки, культуры и спорта․”
Посол Мигахаланд Дурадж Ламаванса поблагодарил за прием и выразил готовность содействовать развитию сотрудничества. Подчеркнув важность реализации взаимовыгодных программ, посол отметил, что сотрудничество в сфере образования может включать в себя летние школы для студентов и исследователей; программы обмена. Мигахаланд Дурадж Ламаванса коснулся перспектив сотрудничества в области культуры и спорта, отметив, что Армения имеет многовековую и богатую культуру, поэтому будет интересно сотрудничать и в этой области. Посол также подчеркнул, что они заинтересованы в исключительном армянском опыте преподавания шахмат в школах.
Министр Ваграм Думанян положительно отреагировал на эти предложения, выразив надежду, что ознакомительная встреча вскоре превратится в практические программы.