ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն ընդունել է Հայաստանի կոմպոզիտորների միության և Հայկական երաժշտական համաժողովի ղեկավար անձնակազմին ու մի խումբ անդամների: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ Վ. Դումանյանը նշել է, որ մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումները դրական լիցքեր են հաղորդում և մշտապես սպասված են: Այնուհետև նախարարն անդրադարձել է համավարակի և պատերազմի հարուցած դժվարություններին ու վստահություն հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր է հաղթահարել այդ խնդիրները:
«Բավականին բարդ շրջան ենք ապրում. համավարակ, պատերազմ, դրանցից բխող հետևանքներ: Մեր ժողովուրդն այսօր հոգևոր-մշակութային լիցքերի կարիք ունի: Ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ցանկությունը միայն բավարար չէ. դա պետք է դառնա նպատակ և համառ, հետևողական քայլերով հասնենք արդյունքի: Ես վստահ եմ, որ ձեր օգնությամբ ու համատեղ գործուն ջանքերով կարող ենք իրականացնել այդ ամենը»,- ընդգծել է Վ. Դումանյանը և այդ նպատակին հասնելու համար ցանկացած ուղիներ գտնելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հաջորդիվ ԿԳՄՍ նախարարն անդրադարձել է կրթության, այդ թվում՝ նաև գեղարվեստական կրթության կարևորությանն ու այն դիտարկել ազգային անվտանգության տեսանկյունից. «Կրթությունից է սկսվում մեր անվտանգությունը: Գեղարվեստական կրթությունը կրթության անբաժանելի մասն է: Մենք պետք է հստակորեն ձևակերպենք մեր նպատակները, անելիքները և ինտելեկտի բարձրագույն ճանապարհով կրթենք ու զարգացնենք մեր երիտասարդներին: Մեր անվտանգությունը կարող ենք ամրացնել և ապահովել՝ միայն գիտելիքներ փոխանցելով ու մտավոր բարձր կարողություններով անհատներ ձևավորելով: Եվ այդ գործում անգնահատելի է ձեր աջակցությունն ու ներդրումը»:
Ի պատասխան՝ կոմպոզիտորները տեղեկացրել են, որ նախորդ տարիներին կրթական տարբեր ծրագրեր են իրականացրել և այժմ էլ պատրաստ են դասընթացների, վարպետության դասերի, հանդիպում-քննարկումների միջոցով շարունակել իրենց ներդրումն այդ կարևոր գործում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև հոբելյանական միջոցառումների կազմակերպմանը և իրականացմանն ուղղված մի շարք հարցեր:
«Այս տարի նշում ենք հայ մեծանուն կոմպոզիտորներ Առնո Բաբաջանյանի, Էդվարդ Միրզոյանի և մեր մյուս մեծերի հոբելյանները: Չնայած բոլոր դժվարություններին և խնդիրներին՝ մենք պետք է հոբելյանական միջոցառումները կազմակերպենք և իրականացնենք պատշաճ մակարդակով: Այս գործում ևս ակնկալում ենք ձեր մասնագիտական աջակցությունը»,- ընդգծել է նախարարը:
Խոսելով երաժշտական կյանքի ակտիվացման մասին՝ Վահրամ Դումանյանը ներկաներին հորդորել է այցելել սահմանամերձ մարզեր, համայնքներ և Արցախ: Նախարարը համոզմունք է հայտնել, որ այժմ, առավել քան երբևէ, սահմանամերձ շրջաններում ապրող մեր հայրենակիցները մշակույթի հետ հաղորդակցվելու կարիք ունեն, և բոլոր ջանքերը պետք է ուղղել մարզային համայնքներում մշակութային կյանքի ակտիվացմանն ու գեղարվեստական կրթության զարգացմանը: Գերատեսչության ղեկավարն առաջարկել է արդեն իսկ սկսել աշխատանքներն այդ ուղղությամբ՝ ձևավորելով հստակ ժամանակացույց և համապատասխան ծրագրեր:
Հանդիպման ընթացքում նախարարի տեղակալ Արա Խզմալյանն անդրադարձել է ոլորտի կարևոր, ռազմավարական խնդիրներին՝ մշակույթի ապակենտրոնացմանը, գեղարվեստական կրթությանը, ստեղծագործական խմբերում՝ արվեստագետ- գործատու, սերնդափոխությանը և մասնագիտական այլ հարցերի:
Հայաստանի կոմպոզիտորների միության և Հայկական երաժշտական համաժողովի ղեկավարներն ու անդամները հակիրճ ներկայացրել են իրականացրած և առաջիկա ծրագրերը: Նրանք խոսել են նաև առկա խնդիրների մասին և լուծումներ առաջարկել այդ ուղղությամբ:
Հանդիպման ավարտին Հայկական երաժշտական համաժողովի ղեկավար Լևոն Չաուշյանը նախարարին նվիրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության աջակցությամբ իրենց կազմակերպության կողմից հրատարակված «Հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների» ձայնագրությունների հավաքածուն, որը ներառում է Երվանդ Երկանյանի սիմֆոնիկ, Լևոն Չաուշյանի կամերային և սիմֆոնիկ, Մարտին Վարդազարյանի էստրադային և կինոերաժշտության ընտրանին, Վահրամ Բաբայանի կամերային, Կոնստանտին Պետրոսյանի կամերային, խմբերգային և ջազային, Սուրեն Զաքարյանի կամերային և սիմֆոնիկ, Արմենուհի Կարապետյանի խմբերգային ստեղծագործությունները:

RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan received the management staff and a group of members of the Composers Union of Armenia and the Armenian Musical Assembly. The meeting was also attended by Deputy Minister Ara Khzmalyan.
Greeting the participants, V. Dumanyan noted that meetings with the representatives of the cultural sector give positive impulses and are always long-awaited. The Minister then referred to the difficulties caused by the pandemic and the war and expressed confidence that joint efforts can overcome these problems.
“We are going through a rather difficult period - a pandemic, a war, and the consequences arising from them. Today, our people are in need of spiritual and cultural charges. The desire to get out of this situation is not enough - it should be a goal and persistent, consistent steps to achieve results. I am sure that with your help and joint efforts, we can achieve all this," noted V. Dumanyan, and expressed his willingness to find ways to achieve this goal.”
Then the ESCS Minister highlighted the importance of education, including Fine Arts education, from the point of view of national security: “Our security begins with education. Fine Arts education is an integral part of education. We must clearly define our goals and objectives and use the higher path of intelligence to educate and develop our youth. We can only strengthen our security by imparting knowledge and developing individuals with higher mental abilities. And in this regard your support and contribution in that activities are invaluable.”
In response, the composers noted that they had implemented various educational programs in previous years, and are now ready to continue their contribution to these important activities through courses, master classes, meetings and discussions.
A number of issues related to the organization and implementation of anniversary events were also discussed during the meeting.
“This year we are celebrating the anniversaries of the great Armenian composers Arno Babajanyan, Edward Mirzoyan and other renowned people. Despite all the difficulties and problems, we must organize and hold the anniversary events at the proper level. We also expect your professional support in this matter, " underlined the Minister.
Speaking about the re-activation of musical life, Vahram Dumanyan called on those present to visit the border regions, communities and Artsakh. The Minister expressed confidence that now, more than ever, our compatriots living in the border communities need to communicate with culture, and all efforts should be targeted at the re-activation of cultural life and the development of art education in the regional communities. The head of the Ministry recommended starting the activities in this direction, forming a clear schedule and corresponding programs.
During the meeting, Deputy Minister Ara Khzmalyan touched upon important, strategic issues of the field, namely: decentralization of culture, Fine Arts education, artist-employer generation change in creative groups, and other professional tasks.
The management staff and members of the Composers Union of Armenia and the Armenian Musical Assembly briefly presented the implemented and upcoming projects. They also talked about the current issues and suggested solutions in this direction.
At the end of the meeting, the head of the Armenian Musical Assembly Levon Chaushyan gave the Minister a collection of records of “Contemporary Armenian Composers", published by their organization with the assistance of the RA ESCS Ministry, which comprises the works of Yervand Yerkanyan symphony orchestra, Levon Chaushyan chamber and symphony orchestra, Martin Vardazaryan pop and film, chamber works by Vahram Babayan, chamber, choral and jazz works by Konstantin Petrosyan, chamber and symphonic works by Suren Zakaryan, choral works by Armenuhi Karapetyan.