ԵՊՀ ռեկտորատի նիստում Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն անդրադարձել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից նոյեմբերի 9-ը տեղի ունեցած պատերազմական գործողությունների մասնակիցների համար պետության սահմանած ուսման վարձավճարի փոխհատուցման ծրագրին:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Կառավարության աջակցության ծրագրով փոխհատուցվում է միայն 2020-21 ուստարվա առաջին կիսամյակի վարձավճարը, ԵՊՀ ուսխորհրդի նախագահը հարց է ուղղել նախարարին, թե արդյոք աջակցության ծրագրից օգտվելու են այս պահին պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող այն ուսանողները, որոնք զորացրվելու են հետագա երկու տարիներին, երբ վերը նշված կիսամյակն արդեն անցած կլինի, իսկ վարձավճարի հատուցումը` ժամանակավրեպ: Բացի դրանից՝ կա մտահոգություն, որ պատերազմական գործողությունների որոշ մասնակիցներ համապատասխան փաստաթղթային ձևակերպումներ չունենալու պատճառով կարող են զրկվել աջակցությունից:
Նախարար Վ. Դումանյանի պարզաբանմամբ` պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող բոլոր ուսանողները, եթե նրանք մասնակցել են մարտական գործողություններին, աջակցության ծրագրի շահառու են:
«Եթե ուսանողն ընդհատել է կրթությունը, զորակոչվել է բանակ, որտեղ մասնակցել է պատերազմի, հետևաբար զորացրվելուց հետո, եթե նա զինգրքույկում կունենա մարտական գործողության մասնակցության մասին գրառում և համապատասխան կնիք, ապա նա միանշանակ Կառավարության աջակցության ծրագրից կօգտվի: Մինչև 2022 թվականի ավարտը մենք դեռ ունենալու ենք պատերազմին մասնակից զորացրված ուսանողներ, նրանք մեկ կիսամյակի ուսման վարձի չափով փոխհատուցում անպայման ստանալու են: Եթե ուսանողը մինչև զորակոչվելն արդեն վճարել է 2020-21 ուստարվա առաջին կիսամյակի վարձը, ապա Կառավարության փոխհատուցումը կհամարվի գերավճար և կփոխանցվի որպես հաջորդ կիսամյակի վարձավճար: Նույնիսկ, եթե ուսանողի կրթությունն արդեն ավարտվել է, և նա արդեն վճարել է, առաջին կիսամյակի վարձավճարը կվերադարձվի նրան: Իհարկե, սա նվազագույնն է, որ պետությունը կարող է անել նրանց համար»,- նշել է Վ. Դումանյանը և հավելել, որ աջակցության ծրագրով ուսման վարձի փոխհատուցման գումարը կտրվի պետական բյուջեի միջոցներից:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ովքեր կարող են լինել աջակցության ծրագրի շահառու, ապա այս դեպքում կա հստակ մոտեցում. պետք է լինի հիմք, այսինքն` գրառում, որ տվյալ անձը մասնակցել է մարտական գործողություններին:

На заседании ректората ЕГУ министр образования, науки, культуры и спорта Ваграм Думанян коснулся программы компенсации платы за обучение, установленной государством для участников военных действий, имевших место с 27 сентября по 9 ноября 2020 года.
Учитывая то обстоятельство, что по программе содействия правительства компенсируется только плата за первый семестр 2020-21 учебного года, председатель студсовета ЕГУ задал вопрос министру, будут ли пользоваться программой содействия студенты, находящиеся на данный момент на обязательной военной службе, которые будут демобилизованы в последующие два года, когда вышеуказанный семестр завершится, а оплата станет несвоевременной. Кроме того, есть опасения, что некоторые участники военных действий из - за отсутствия соответствующих документальных формулировок могут лишиться поддержки.
По словам министра В. Думаняна, все студенты, находящиеся на обязательной военной службе, если они принимали участие в боевых действиях, являются бенефициарами программы содействия.
«Если студент прервал обучение, был призван в армию, где принимал участие в войне, следовательно, после демобилизации, если у него будет запись об участии в боевых действиях и соответствующая печать, то он однозначно воспользуется программой поддержки правительства. До конца 2022 года у нас еще будут демобилизованные студенты, которые были участниками войны, они обязательно получат компенсацию в размере платы за обучение за один семестр. Если студент до призыва уже оплатил обучение за первое полугодие 2020-21 учебного года, то компенсация правительства будет считаться сверхвыплатой и будет перечислена в качестве оплаты за следующее полугодие. Даже если образование студента уже закончено, и он уже заплатил, плата за первое полугодие будет возвращена ему. Конечно, это наименьшее, что государство может сделать для них»,- отметил В. Думанян и добавил, что сумма компенсации оплаты за обучение по программе содействия будет предоставлена из средств госбюджета.
Что касается вопроса о том, кто может стать бенефициаром программы поддержки, то в этом случае есть четкий подход: неоходимо основание, то есть запись о том, что данное лицо принимало участие в боевых действиях.