ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահրամ Դումանյանը կարևորել է կրթության, գիտության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում ԵՄ-ի աջակցությամբ և գործընկերությամբ իրականացվող ծրագրերը:
Անդրադառնալով արցախյան վերջին պատերազմին՝ նախարարը փաստել է, որ դրա հետևանքով Արցախի մշակութային ժառանգության մի զգալի հատված, հայտնվելով հայկական վերահսկողությունից դուրս, այսօր գտնվում է անմիջական վտանգի ներքո:
«Այս պահին օրհասական և առաջնային է համամարդկային այդ արժեքների պահպանությունը, և մենք ակնկալում ենք ԵՄ աջակցությունը՝ կանխելու այդ արժեքներին սպառնացող ցանկացած վտանգ»,- շեշտել է Վ. Դումանյանը՝ ընդգծելով, որ վերջին իրադարձությունների համատեքստում ՀՀ կառավարության համար գերակա են կրթության ոլորտի բարեփոխումները՝ որպես երկրի անվտանգության երաշխիք:
«Այս հարցում ևս ակնկալում ենք ԵՄ աջակցությունը՝ բարձրագույն կրթության ոլորտում երկարաժամկետ կտրվածքով միջազգային մակարդակի հետազոտություններ իրականացնելու համար՝ թե՛ մասնագիտությունների, թե՛ բուհական համակարգի կառուցվածքի մասով»,- շեշտել է նախարարը և տեղեկացրել, որ ընթանում են Կրթության զարգացման ռազմավարության մշակման աշխատանքները, որոնք այժմ վերանայման փուլում են: Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ դա պայմանավորված է պատերազմական և հետպատերազմական փուլերի հետևանքներով. վերանայման ընթացքում կվերագնահատվեն ոլորտների զարգացման հիմնական գերակա ուղղությունները, և կսահմանվեն դրանց լուծմանը միտված քայլերը:
Դեսպան Անդրեա Վիկտորինն իր հերթին նշել է, որ ԵՄ-ն կիսում է Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները. «2020 թվականն իրավամբ ծանր տարի էր. COVID-ը բոլորիս սովորեցրեց առավել զարգացնել մեր թվային կարողությունները և ենթակառուցվածքները: Այդ նպատակով Եվրամիությունն օժանդակություն է տրամադրել ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ հեռավար ուսուցման կազմակերպման համար: ԵՄ-ն կիսում է նաև Արցախի մշակութային ժառանգության վերաբերյալ մտահոգությունը՝ այդ հարցում բարձր գնահատելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք գործունեությունը»:
Դեսպանը շեշտել է ՄԿՈՒ ոլորտի զարգացման «Որակավորումների բարելավում ավելի լավ աշխատատեղերի համար» բյուջետային աջակցության ծրագրի կարևորությունը: Այդ համատեքստում նա ընդգծել է ծրագրին պատերազմի հետևանքով հաշմանդամ դարձած քաղաքացիների ներգրավվածության խնդիրը՝ նրանց սոցիալական վերաինտեգրումն ապահովելու տեսանկյունից:
Անդրեա Վիկտորինն անդրադարձել է նաև «Հայաստանում ԵՄ-ն նորարարության համար», միջբուհական համագործակցության Erasmus+ և «Հորիզոն-2020» ծրագրերին՝ որպես համագործակցության լավ օրինակներ: Նա տեղեկացրել է, որ ԵՄ-ն սկսել է առաջիկա 7 տարիներին նախատեսվելիք ծրագրերի նախանշման գործընթացը՝ կարևորելով դրանք ՀՀ կառավարության հետ իրականացնելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին նախարար Վահրամ Դումանյանը ևս մեկ անգամ կարևորել է Եվրամիության աջակցությունը և ակնկալել սերտ համագործակցություն՝ որպես ԿԳՄՍ ոլորտների զարգացման առանցքային գործընկեր:

The RA ESCS Minister Vahram Dumanyan received today head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Victorin. The meeting was also attended by the Deputy Minister Arthur Martirosyan.
Welcoming the Ambassador, Vahram Dumanyan noted the importance of the programs implemented with the assistance of the EU, and the partnership in the fields of education, science, culture and youth.
Touching upon the recent Artsakh war, the Minister stated that as a result of this, a significant part of the cultural heritage of Artsakh, being outside the Armenian oversight, is now under direct threat.
“At present, the protection of these universal values is critical and a priority, and we expect the EU's assistance to prevent any danger that threatens these values,” noted Dumanyan underlining that in the context of recent events, the reforms in the field of education are a priority for the RA Government as a guarantee of the country's security.
“In this regard, we also expect the EU's assistance to conduct long-term research at an international level in the field of higher education, both in terms of professions and the structure of the higher education system,” noted the Minister emphasizing that the development of the Education Development Strategy is underway, which is currently under review. According to Vahram Dumanyan, this is due to the consequences of the war and post-war stages: during the review, the main priorities of the fields development will be re-evaluated, and the steps aimed at their solution will be defined.
Ambassador Andrea Victorin, in her turn, noted that the EU shares the challenges facing Armenia: “2020 was truly a tough year. COVID pandemic has taught us all to further develop our digital capabilities and infrastructure. To this end, the European Union has provided assistance to the ESCS Ministry for the organization of distance learning. The EU also shares the concern about the cultural heritage of Artsakh, highly appreciating the fact-finding activities of the UNESCO in this regard.”
The Ambassador highlighted the importance of the VET Development Budget Support Program “Better Skills for Better Jobs.” In this context, she underlined the issue of the engagement of citizens with disabilities as a result of the war, in terms of ensuring their social reintegration.
Andrea Victorin also referred to "EU4Innovation in Armenia", Erasmus + and "Horizon 2020" inter-university cooperation programs as good examples of cooperation She informed that the EU has started the process of outlining the programs to be planned for the coming 7 years, emphasizing the need to implement them with the Armenian Government.
At the end of the meeting, Minister Vahram Dumanyan once again highlighted the importance of the EU's assistance, noting that he expects close cooperation as a key partner in the development of ESCS fields.