ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի գլխավորած պատվիրակության հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Վահրամ Դումանյանը կարևորել է կրթության, գիտության, մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներում ԵՄ-ի աջակցությամբ և գործընկերությամբ իրականացվող ծրագրերը:
Անդրադառնալով արցախյան վերջին պատերազմին՝ նախարարը փաստել է, որ դրա հետևանքով Արցախի մշակութային ժառանգության մի զգալի հատված, հայտնվելով հայկական վերահսկողությունից դուրս, այսօր գտնվում է անմիջական վտանգի ներքո:
«Այս պահին օրհասական և առաջնային է համամարդկային այդ արժեքների պահպանությունը, և մենք ակնկալում ենք ԵՄ աջակցությունը՝ կանխելու այդ արժեքներին սպառնացող ցանկացած վտանգ»,- շեշտել է Վ. Դումանյանը՝ ընդգծելով, որ վերջին իրադարձությունների համատեքստում ՀՀ կառավարության համար գերակա են կրթության ոլորտի բարեփոխումները՝ որպես երկրի անվտանգության երաշխիք:
«Այս հարցում ևս ակնկալում ենք ԵՄ աջակցությունը՝ բարձրագույն կրթության ոլորտում երկարաժամկետ կտրվածքով միջազգային մակարդակի հետազոտություններ իրականացնելու համար՝ թե՛ մասնագիտությունների, թե՛ բուհական համակարգի կառուցվածքի մասով»,- շեշտել է նախարարը և տեղեկացրել, որ ընթանում են Կրթության զարգացման ռազմավարության մշակման աշխատանքները, որոնք այժմ վերանայման փուլում են: Վահրամ Դումանյանի խոսքով՝ դա պայմանավորված է պատերազմական և հետպատերազմական փուլերի հետևանքներով. վերանայման ընթացքում կվերագնահատվեն ոլորտների զարգացման հիմնական գերակա ուղղությունները, և կսահմանվեն դրանց լուծմանը միտված քայլերը:
Դեսպան Անդրեա Վիկտորինն իր հերթին նշել է, որ ԵՄ-ն կիսում է Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները. «2020 թվականն իրավամբ ծանր տարի էր. COVID-ը բոլորիս սովորեցրեց առավել զարգացնել մեր թվային կարողությունները և ենթակառուցվածքները: Այդ նպատակով Եվրամիությունն օժանդակություն է տրամադրել ԿԳՄՍ նախարարությանը՝ հեռավար ուսուցման կազմակերպման համար: ԵՄ-ն կիսում է նաև Արցախի մշակութային ժառանգության վերաբերյալ մտահոգությունը՝ այդ հարցում բարձր գնահատելով ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փաստահավաք գործունեությունը»:
Դեսպանը շեշտել է ՄԿՈՒ ոլորտի զարգացման «Որակավորումների բարելավում ավելի լավ աշխատատեղերի համար» բյուջետային աջակցության ծրագրի կարևորությունը: Այդ համատեքստում նա ընդգծել է ծրագրին պատերազմի հետևանքով հաշմանդամ դարձած քաղաքացիների ներգրավվածության խնդիրը՝ նրանց սոցիալական վերաինտեգրումն ապահովելու տեսանկյունից:
Անդրեա Վիկտորինն անդրադարձել է նաև «Հայաստանում ԵՄ-ն նորարարության համար», միջբուհական համագործակցության Erasmus+ և «Հորիզոն-2020» ծրագրերին՝ որպես համագործակցության լավ օրինակներ: Նա տեղեկացրել է, որ ԵՄ-ն սկսել է առաջիկա 7 տարիներին նախատեսվելիք ծրագրերի նախանշման գործընթացը՝ կարևորելով դրանք ՀՀ կառավարության հետ իրականացնելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ավարտին նախարար Վահրամ Դումանյանը ևս մեկ անգամ կարևորել է Եվրամիության աջակցությունը և ակնկալել սերտ համագործակցություն՝ որպես ԿԳՄՍ ոլորտների զարգացման առանցքային գործընկեր:

Министр НОКС РА Ваграм Думанян принял главу делегации ЕС в Армении посла Андреа Викторин. На встрече присутствовал также заместитель министра Артур Мартиросян.
Приветствуя посла, Ваграм Думанян отметил важность программ, реализуемых при содействии ЕС, а также партнерство в области образования, науки, культуры и молодежи.
Коснувшись недавней Арцахской войны, министр заявил, что в результате этого значительная часть культурного наследия Арцаха, находящаяся вне контроля Армении, сейчас оказалась под прямой угрозой.
«В настоящее время защита этих общечеловеческих ценностей является критической и приоритетной задачей, и мы ожидаем помощи от ЕС для предотвращения любой опасности, угрожающей этим им», - отметил Думанян, подчеркнув, что в контексте последних событий реформы в области образования являются приоритетом для правительства РА, как гарантия безопасности страны.
«В этой связи мы также ожидаем помощи ЕС в проведении долгосрочных исследований на международном уровне в области высшего образования, как с точки зрения профессий, так и структуры системы высшего образования»,-отметил министр, подчеркнув, что идет разработка Стратегии развития образования, которая в настоящее время находится на рассмотрении. По словам Ваграма Думаняна, это связано с последствиями военного и послевоенного этапов:в ходе обзора будут пересмотрены основные приоритеты для развития, а также определены шаги, направленные на их решение
Посол Андреа Викторин, в свою очередь, отметила, что ЕС разделяет вызовы, стоящие перед Арменией:«2020 год был действительно тяжелым. Пандемия COVID научила нас дальнейшему развитию наших цифровых возможностей и инфраструктуры. С этой целью Европейский Союз оказал помощь министерству НОКС РА в организации дистанционного обучения. ЕС также разделяет озабоченность культурным наследием Арцаха, высоко оценивая деятельность ЮНЕСКО по установлению фактов в этом отношении».
Посол подчеркнула важность бюджетной поддержки программы развития «Лучшие навыки для лучших рабочих мест». В этом контексте она подчеркнула вопрос вовлечения граждан с ограниченными возможностями в результате войны в процесс обеспечения их социальной реинтеграции.
Андреа Викторин также назвала хорошими примерами сотрудничества программы межуниверситетского сотрудничества «EU4Innovation in Armenia», «Erasmus+» и «Horizon 2020». Она сообщила, что ЕС начал процесс определения программ, которые запланированы на ближайшие 7 лет, подчеркнув необходимость их реализации совместно с правительством Армении.
В завершение встречи министр Ваграм Думанян еще раз подчеркнул важность помощи ЕС, отметив, что рассчитывает на тесное сотрудничество в качестве ключевого партнера в развитии сфер науки, образования, культуры и спорта.