Դպրոցական բաժանորդային (աբոնեմենտային) համակարգի ներդրման ծրագիրը կիրականացվի նաև 2021 թ.-ին: Համաձայն ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի 2021 թվականի հունվարի 14-ի N 24-Ա/2 հրամանի՝ 2021 թ.-ին հանրակրթական դպրոցներում սովորող յուրաքանչյուր աշակերտի հնարավորություն է ընձեռվում մինչև հրամանով սահմանված ժամանակահատվածի ավարտն անվճար հիմունքներով այցելել մշակութային երեք հաստատություն՝ թանգարան, թատրոն, համերգասրահ (ցանկը կցվում է): Ծրագիրը նախատեսված է պետական հանրակրթական դպրոցների 1-12-րդ դասարանների աշակերտների և ուսուցիչների համար:
Բաժանորդային համակարգի միջոցով Հայաստանի Հանրապետության հանրակրթական դպրոցներում սովորող ավելի քան 386.000 աշակերտներ կարող են մասնակցել իրենց համայնքի կամ ՀՀ ցանկացած այլ քաղաքի մշակութային միջոցառմանը: Ծրագիրը երաշխավորում է դպրոցահասակների մշակութային կրթության իրավունքի իրացման հնարավորությունը:
Ծրագրի նպատակն է մշակութային միջոցառումներին աշակերտների ներգրավվածության բարձրացումը, մշակութային հաստատություն այցելելու ավանդույթի, գեղարվեստական ճաշակի և լայն աշխարհայացքի ձևավորումը:

The program of introduction of the school subscription system will be implemented in 2021. According to the RA ESCS Minister Order №24-A/2 of January 14, 2021, in 2021 every secondary schoolchild is given a free access to three cultural institutions – a museum, a theater and a concert hall (list attached). The program is intended for schoolchildren and teachers of 1-12 grades of public schools.
Via the subscription system, more than 386,000 schoolchildren of secondary schools of the Republic of Armenia can participate in a cultural event of their community or any other city of the Republic of Armenia. The program ensures the opportunity of exercising the schoolchildren’s right to cultural education.
The objective of the program is to increase the involvement of students in cultural events, to develop the tradition of visiting a cultural institution, artistic taste and a broader worldview.