ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանն այսօր մասնակցել է Եվրոպայի խորհրդի սպորտի համար պատասխանատու նախարարների 16-րդ համաժողովի շրջանակում կայացած կլոր սեղանին, որի ընթացքում ընդունվել է Եվրոպական մարզական խարտիայի լրամշակված տարբերակը:
Առցանց միջոցառմանը մասնակցել են Սպորտի մասին ընդլայնված մասնակի համաձայնագրի (Enlarged Partial Agreement on Sport՝ EPAS) անդամ երկրների ոլորտի համար պատասխանատու պաշտոնատար անձինք և միջազգային մարզական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Կլոր սեղանը նախագահել և ողջույնի խոսքով հանդես է եկել Հունաստանի մշակույթի և սպորտի նախարար Լեֆտերիս Ավգենակիսը: Այնուհետև ելույթ են ունեցել EPAS-ի անդամ երկրների պատվիրակության ղեկավարները:
Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանը, բարձր գնահատելով EPAS-ի հանձնառությունն ու կամքը միջազգային համագործակցությունը խթանելու գործում, վերահաստատել է այն փաստը, որ Հայաստանը սատարում է ՄԱԿ-ի 2030-ի կայուն զարգացման օրակարգի իրագործմանը և ընդունում է արդար խաղի, հարգանքի և համագործակցության վրա հիմնված սպորտը` որպես զարգացման և խաղաղության կարևոր խթանիչ: Նախարարը նաև ներկայացրել է Հայաստանի մարզական քաղաքականության հիմնական գերակայությունները և կատարած աշխատանքները. «Որպես սպորտի ոլորտի պատասխանատու՝ մենք 2019 թվականին փոփոխություններ և լրացումներ ենք կատարել «Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի մասին» ՀՀ օրենքում՝ առավելապես ուշադրություն դարձնելով ներառական սպորտի, հաշմանդամություն ունեցող և հատուկ կարիքներով անձանց, կանանց ինտեգրման, մարզիկների իրավունքների պաշտպանության, հանրային առողջության հարցերին: Ներկայումս մշակվում է սպորտի զարգացման պետական ռազմավարությունը՝ 2021-2025 տարվա գործողությունների ծրագրով հանդերձ: Մենք կարևորում ենք բազմակողմ համագործակցությունը, այդ պատճառով բոլոր շահագրգիռ կողմերը, ներառյալ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները, մասնակցում են սպորտում քաղաքականության բարեփոխումների մշակմանը: Եվրոպական մարզական խարտիայում շարադրված սկզբունքները մեր կողմից լրջորեն դիտարկվում են որպես սպորտի ռազմավարության մշակման ուղենիշային սկզբունքներ»:
Նախարար Վահրամ Դումանյանը նաև տեղեկացրել է, որ նախարարությունը մշակել և իրականացնում է սպորտի զարգացմանը միտված մեկ տասնյակից ավելի միջոցառումներ, որոնք ընդգրկում են ՀՀ բնակչության բոլոր տարիքային խմբերը՝ նախադպրոցական հասակի երեխաներից մինչև տարեցներ և հաշմանդամություն ունեցող անձինք: Ելույթի ավարտին ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարը հույս է հայտնել, որ համատեղ ջանքերով հնարավոր կլինի Եվրոպայում հաղթահարել COVID-19-ի համավարակով պայմանավորված ոլորտի մարտահրավերները:
Նշենք, որ կլոր սեղանին նախորդել են առցանց նիստեր, որոնց ընթացքում քննարկվել են Եվրոպական մարզական խարտիայի՝ որպես ԵԽ անդամ երկրների համար սպորտի ոլորտում քաղաքականությունների մշակման առանցքային փաստաթղթի վերանայման հարցերը: Այդ շրջանակում դիտարկվել են մի շարք խնդիրներ՝ սպորտում մարդու իրավունքների պաշտպանությունը, մարզիկների իրավունքների պաշտպանությունը, մարզական կառույցների կողմից արդյունավետ կառավարման սկզբունքների որդեգրումը, սպորտային շարժումների միջև համերաշխության ամրապնդումը և այլն: Քննարկումներին Հայաստանը ներկայացրել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը:
Հավելենք նաև, որ Հայաստանը 2008 թվականից անդամակցում է Սպորտի մասին ընդլայնված մասնակի համաձայնագրին, որը վերահսկողություն է իրականացնում համաձայնագրի մասնակից պետություններում Եվրոպական մարզական խարտիայի և Սպորտային էթիկայի օրենսգրքի կիրառման նկատմամբ: Համաձայնագիրն ապահովում է մասնակից պետություններում և նրանց միջև մարզական քաղաքականությունների ու չափանիշների ներդաշնակեցումը, ինչպես նաև հնարավորություն է տալիս առաջարկություններ ներկայացնել միջազգային սպորտում արդիական խնդիրների լուծմանն ուղղված անհրաժեշտ քաղաքականության վերաբերյալ:

The RA Minister of Education, Science, Culture and Sports Vahram Dumanyan today participated in the round table of the 16th Council of Europe Conference of Ministers Responsible for Sport, in the frame of which the revised version of the European Sports Charter was adopted.
The online event was attended by officials from the member states of the Enlarged Partial Agreement on Sport (EPAS) and representatives of international sports organizations. The round table was chaired by the Minister of Culture and Sports of Greece Lefteris Avgenakis. Afterwards, speeches were made by the heads of the delegations of the EPAS member states.
Head of the Armenian Delegation, RA ESCS Minister Vahram Dumanyan, highly appreciating the commitment and will of EPAS in promoting international cooperation, confirmed the fact that Armenia supports the implementation of the UN 2030 Agenda for Sustainable Development and accepts sports based on fair play, respect and cooperation as an important incentive for development and peace. The Minister also presented the main priorities of Armenia's sports policy and the work carried out: “As responsible for the field of sports, in 2019 we made amendments and additions to the RA Law "On Physical Culture and Sports", paying special attention to the issues of inclusive sports, people with disabilities and special needs, the integration of women, the protection of athletes' rights, and public health. Currently the state strategy for the development of sports is currently being developed, together with the action plan for 2021-2025. We attach importance to multilateral cooperation, thus all the stakeholders, including representatives of civil society, are involved in the development of sports policy reforms. We seriously consider the principles set out in the European Sports Charter as guidelines for developing a sports strategy.”
Minister Vahram Dumanyan also informed that the Ministry has developed and implemented more than a dozen activities aimed at the development of sports, which cover all age groups of the population of Armenia - from preschool children to the elderly and people with disabilities. At the end of his speech, the RA ESCS Minister expressed hope that with joint efforts it will be possible to overcome the challenges caused by the Covid-19 pandemic in Europe.
It should be noted that the round table was preceded by online sessions, during which the issues of revision of the European Sports Charter as a key document for the development of sports policy for the CE member states were discussed. In this context, several issues were considered: the protection of human rights in sports, the protection of the rights of athletes, the adoption of principles of good governance by sports organizations, the strengthening of solidarity between sports movements, etc. Armenia was represented at the discussions by the RA ESCS Deputy Minister Arthur Martirosyan.
It should be added that Armenia has been a member of the Extended Partial Agreement on Sport since 2008, which monitors the implementation of the European Sports Charter and the Code of Sports Ethics in the member states. The Agreement provides for the harmonization of sports policies and criteria in the participating states and between them, as well as provides an opportunity to submit proposals on the necessary policies aimed at solving current issues in international sports․