ՌԴ մայրաքաղաք Մոսկվայում տեղի է ունեցել Մեգապոլիսների 5-րդ միջազգային օլիմպիադան, որը, Covid-19 համավարակով պայմանավորված, կայացել է առցանց ձևաչափով: Օլիմպիադան անցկացվել է «Մաթեմատիկա», «Ինֆորմատիկա», «Ֆիզիկա» և «Քիմիա» առարկաներից:
Երևանի թիմը հերթական անգամ գրանցել է բարձր արդյունքներ. անհատական մրցույթում մեր դպրոցականները նվաճել են 4 արծաթե, 1 բրոնզե մեդալ, թիմային հաշվարկում արժանացել 2-րդ կարգի գավաթի, իսկ բլից-տուրում ստացել են խրախուսական գավաթ:
Երևանի թիմը ներկայացրել են Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցի (5 աշակերտ), «Քվանտ» վարժարանի (2 աշակերտ) և «Հերացի» ավագ դպրոցի (1 աշակերտ) սաները:
Մեգապոլիսների առցանց օլիմպիադային մասնակցել է 31 խոշոր քաղաքի 224 աշակերտ: Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցի աշակերտներ Մհեր Կարագուլյանը («Մաթեմատիկա»), Արտաշես Գյոլեցյանը («Ֆիզիկա»), Էմիլ Կոստանյանը («Ինֆորմատիկա») և «Քվանտ» վարժարանի սան Ալեքսանդր Աբելյանը («Ինֆորմատիկա») նվաճել են արծաթե մեդալ: «Քվանտ» վարժարանի աշակերտ Լեոնիդ Ասատրյանն էլ «Քիմիա» առարկայից արժանացել է բրոնզե մեդալի:
Տեղեկացնենք, որ մինչ միջազգային ստուգատեսն օլիմպիադան, ըստ առարկաների, անցկացվել է նաև Երևանում. մաթեմատիկայի օլիմպիադան տեղի է ունեցել Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի և ինֆորմատիկայի ֆակուլտետում (ղեկավար՝ Գ․ Ասատրյան), ֆիզիկայի օլիմպիադան՝ Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում (ղեկավար՝ Բ․ Կուրղինյան), ինֆորմատիկան՝ «Քվանտ» վարժարանում (ղեկավար՝ Ա․ Անդրեասյան), քիմիան՝ Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետում (ղեկավար՝ Ա․ Դավինյան)։ Օլիմպիադայի կազմակերպումը համակարգել է Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցից ՏՏ կոորդինատոր-պատասխանատու Դավիթ Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ Երևանի թիմը 2019 թ.-ին նույն օլիմպիադայում արժանացել էր 4 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալի, իսկ թիմային հաշվարկում նվաճել 3-րդ կարգի գավաթը։
Մեգապոլիսների օլիմպիադայից 2018 թվականին մեր աշակերտները վերադարձել էին 3 արծաթե, 5 բրոնզե մեդալով, իսկ թիմային հաշվարկում արժանացել 2-րդ կարգի գավաթի։

The 5th International Olympiad of Metropolises was held in Moscow, the capital of Russia, which, due to the Covid-19 pandemic, was organized remotely. The Olympiad covered four disciplines: Mathematics, Informatics, Physics and Chemistry.
The Yerevan team once again registered high results: in the individual competition, our schoolchildren won 4 silver and 1 bronze medal; in the team competition they were awarded the cup of the 2nd category; and in the blitz round they won an incentive Cup.
The Yerevan team was represented by the schoolchildren of A. Shahinyan Physics and Mathematics Specialized School (5 schoolchildren), the “Quantum” College (2 schoolchildren) and “Heratsi” High School (1 schoolchild).
224 schoolchildren from 31 metropolises participated in the online Olympiad. The schoolchildren of Physics and Mathematics Specialized School after A. Shahinyan: Mher Karagulyan (Mathematics), Artashes Gyoletsyan (Physics), Emil Kostanyan (Informatics), and Aleksander Abelyan(Informatics) from “Quantum” College won a silver medal. Leonid Asatryan from “Quantum” College won a bronze medal in Chemistry.
It should be noted that before the international review, the Olympiad, according to the subjects, was also held in Yerevan. The Mathematics Olympiad was held at the Faculty of Mathematics, Physics and Informatics of the Armenian State Pedagogical University (supervisor: G. Asatryan), the Physics Olympiad was held at Physics and Mathematics Specialized School after A. Shahinyan (supervisor: B. Kurghinyan), Informatics was held at “Quantum” College (supervisor: A. Andreasyan), Chemistry - at the Faculty of Chemistry of Yerevan State University (supervisor: A. Davinyan). The organization of the Olympiad was coordinated by Davit Minasyan - IT Coordinator of Physics and Mathematics Specialized School after A. Shahinyan
It should be reminded that at the same Olympiad in 2019 the team of Yerevan won 4 silver and 3 bronze medals, and in the team competition won the Cup of the 3rd category.
In 2018, our schoolchildren returned from the Olympiad of Metropolises with 3 silver and 5 bronze medals, and won the Cup of the 2nd category in the team contest.