ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանն այսօր ընդունել է Մասնավոր նախադպրոցական հաստատությունների ասոցիացիայի ներկայացուցիչներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են մասնավոր հատվածում նախադպրոցական կրթական ծրագրերի լիցենզավորման գործընթացի կարգավորման հարցերը, հաստատությունների կողմից ներկայացված առաջարկներն ու դիտարկումները:
Նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը ողջունել է ներկաներին՝ շնորհակալություն հայտնելով երկխոսության և դաշտի խնդիրներն ու կարիքները համակարգված ներկայացնելու համար:
«Ունենք գործող լիցենզավորման կարգ, և առաջիկայում՝ օրենքի փոփոխությունից հետո, մեր առջև լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակներն ընդլայնելու խնդիր կա: Դա ոչ միայն նախադպրոցական կրթական ծրագիրն է, այլև ծառայությունները: Միասին պետք է որոշենք, թե ինչպիսին պետք է լինեն լիցենզավորման չափորոշիչները: Մեր հանդիպման նպատակն է, որ դուք մեզ ներկայացնենք այն առանձնահատկությունները, որոնք այս խնդրին են վերաբերում: Արդյունքները պետք են լինեն լիցենզավորման կարգի հիմնավոր փոփոխությունը, դաշտի կարգավորումը՝ առանց սահմանափակելու որակյալ ծառայությունների տրամադրումը: Միաժամանակ պետք է պետական հոգածություն և վերահսկողություն ունենանք երեխաներին ուղղված ծառայությունների նկատմամբ՝ բացառելով կասկածելի որակի և բովանդակության ծառայությունների տրամադրումը»,- ասել է նախարարի տեղակալը:
Ասոցիացիայի ներկայացուցիչները խոսել են իրենց մտահոգող խնդիրների մասին, այդ թվում՝ ընթացակարգերի պարզեցման, չափանիշների վերանայման, մանկավարժական կադրերի ընտրության ու վերապատրաստման, առողջապահական նորմերի և այլնի մասին:
Ժ. Անդրեասյանի խոսքով՝ նախադպրոցական կրթության չափորոշիչները ներկայումս ամբողջությամբ լրամշակվում են՝ մանկավարժական բուհերի, մասնագիտացված կառույցների ներկայացուցիչների, հոգեբանների և այլ մասնագետների ներգրավմամբ։ Չափորոշիչը բխելու է կարողունակությունների վրա հիմնված մոտեցումից՝ ապահովելով հարթ անցում տարրական դպրոց։
«Խնդիրն այն է, որ ինչ ծրագիր էլ իրականացնեք, դուք պետք է ապահովեք այդ կարողունակությունները. դրանց հասնելու ճանապարհին ձեզ տրվում է մանկավարժական ազատության հնարավորությունը»,- ընդգծել է նախարարի տեղակալը:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ կողմերը պայմանավորվել են ուսումնասիրել, քննարկել ներկայացվող նախագիծը և հավելյալ դիտարկումների դեպքում դրանք փոխանցել ԿԳՄՍ նախարարություն, ինչի արդյունքում առաջարկները հնարավորինս հաշվի կառնվեն:

Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян сегодня приняла представителей Ассоциации частных дошкольных учреждений.
На повестке дня были вопросы регулирования процесса лицензирования дошкольных образовательных программ в частном секторе, а также предложения и замечания, представленные учреждениями.
Заместитель министра Жанна Андреасян поприветствовала собравшихся, выразив благодарность за диалог и систематическое представление вопросов и потребностей сферы.
“У нас действует лицензионный порядок, и в ближайшее время, после внесения изменений в закон, мы столкнемся с вопросами расширения видов деятельности, подлежащих лицензированию. Это касается не только дошкольной программы, но и услуг. Мы должны совместно решить, какими должны быть стандарты лицензирования.Цель нашей встречи-ознакомиться с особенностями этого вопроса. Результатом должно стать существенное изменение порядка лицензирования, регулирования сферы без ограничения предоставления качественных услуг. В то же время мы должны осуществить государственную заботу и контроль над услугами для детей, исключив предоставление услуг сомнительного качества и содержания”, - отметила замминистра.
Представители ассоциации рассказали о своих проблемах, в том числе об упрощении процедур, пересмотре критериев, отборе и подготовке учителей, санитарных нормах и т. д.
По словам Ж. Андреасян, стандарты дошкольного образования в настоящее время полностью пересматриваются с привлечением сотрудников педагогических вузов, представителей профильных структур, психологов и других специалистов. Стандарт будет основан на компетентностном подходе, обеспечивающем плавный переход в начальную школу.
"Вопрос в том, что какую бы программу вы ни реализовывали, вы должны обеспечить эти возможности: на пути их достижения вам предоставляется возможность педагогической свободы”, - отметила замминистра.
Завершая совещание, стороны договорились изучить и обсудить представленный проект и в случае возникновения дополнительных замечаний представить их в министерство НОКС РА, в результате чего предложения будут приняты во внимание при необходимости.