ՀՀ Սյունիքի, Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ 9 համայնքների դպրոցներ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Ապահով դպրոց» ծրագրի շրջանակում ստացել են դրամաշնորհ՝ անվտանգության ենթակառուցվածքների բարելավման, այդ թվում՝ ապաստարանների բարեկարգման, անվտանգության պատի կառուցման և այլ նպատակներով։
«Դպրոցների համալիր անվտանգության ապահովում» միջոցառման իրականացման նպատակով հայտարարված դրամաշնորհի մրցույթին դիմած 13 դպրոցից 9-ը հաղթող է ճանաչվել։
- Գեղարքունիքի մարզի Արտանիշի միջնակարգ դպրոց
- Սյունիքի մարզի Մուցքի հիմնական դպրոց
- Տավուշի մարզի Այգեպարի միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Մովսես գեղի Պ. Ավալյանի անվան միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Բերդավանի միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Ոսկեպարի Հ. Բարսեղյանի անվան միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Ն. Ծաղկավանի միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Վազաշենի միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Սևքարի միջնակարգ դպրոց։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ կնքված պայմանագրերի շրջանակում հաստատությունները սահմանված ժամկետներում կիրականացնեն աղետների ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումները։ Աշխատանքների իրականացման համար յուրաքանչյուր դպրոց կստանա առավելագույնը 2 մլն 372.200 դրամ։
«Ապահով դպրոց» ծրագիրը մեկնարկել է անցյալ տարվանից. 2019 թվականին հանրապետության 6 դպրոցների անվտանգության պայմանների բարելավման նպատակով պետական միջոցներից տրամադրվել է 13 մլն 589.800 դրամ։
2020 թվականի ՀՀ պետական բյուջեով նույն նպատակի համար նախատեսվել է ավելի քան 23 մլն դրամ /նախնական ծրագրով դրամաշնորհ պետք է ստանար 10 դպրոց, սակայն մրցույթի պայմանները բավարարել է 9-ը/։ Ծրագիրը շարունակվելու է նաև 2021 թվականին։
«Ապահով դպրոց» ծրագրի նպատակն է աջակցել մարզերի հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ոչ կառուցվածքային ռիսկերի նվազեցման գործողություններին՝ օժանդակելով հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների աղետների ռիսկի կառավարման պլանների և արտակարգ իրավիճակներում գործելու բարելավմանը։

Within the framework of the "Safe School" program of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sports, schools of 9 borderline communities of Syunik, Tavush and Gegharkunik regions of the Republic of Armenia received a grant for improving security infrastructure, including renovation of shelters, building a security wall and other purposes.
9 out of 13 schools that applied for the grant competition for the event "Ensuring Comprehensive School Safety" were recognized as winners.
- Artanish Secondary School of Gegharkunik region
- Mutsk Basic School of Syunik region
- Aygepar Secondary School of Tavush region
- Secondary School after P. Avalyan, Movses village, Tavush region
- Secondary School of Tavush region
- Secondary School after H. Barseghyan, Voskepar, Tavush region
- N. Tsaghkavan Secondary School, Tavush region
- Vazashen Secondary School of Tavush region
- Sevqar Secondary School of Tavush region
Within the framework of the agreements signed with the RA ESCS Ministry, the institutions will implement disaster risk reduction measures within the established timeframe. Each school will receive a maximum of 2 million 372.200 drams for the implementation of the work.
The "Safe School" program was launched last year, in 2019: 13 million 589,800 drams were allocated from the state funds to improve the security conditions of 6 schools in the country.
23 million drams are allocated for the same purpose by the RA state budget for 2020 /initially the grant was meant for 10 schools, but 9 of them met the conditions of the competition/.
The objective of the "Safe School" project is to support non-structural risk reduction activities in the regional educational institutions by fostering the improvement plans of disaster risk management of secondary schools and for emergency situations.