ՀՀ Սյունիքի, Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ 9 համայնքների դպրոցներ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության «Ապահով դպրոց» ծրագրի շրջանակում ստացել են դրամաշնորհ՝ անվտանգության ենթակառուցվածքների բարելավման, այդ թվում՝ ապաստարանների բարեկարգման, անվտանգության պատի կառուցման և այլ նպատակներով։
«Դպրոցների համալիր անվտանգության ապահովում» միջոցառման իրականացման նպատակով հայտարարված դրամաշնորհի մրցույթին դիմած 13 դպրոցից 9-ը հաղթող է ճանաչվել։
- Գեղարքունիքի մարզի Արտանիշի միջնակարգ դպրոց
- Սյունիքի մարզի Մուցքի հիմնական դպրոց
- Տավուշի մարզի Այգեպարի միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Մովսես գեղի Պ. Ավալյանի անվան միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Բերդավանի միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Ոսկեպարի Հ. Բարսեղյանի անվան միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Ն. Ծաղկավանի միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Վազաշենի միջնակարգ դպրոց
- Տավուշի մարզի Սևքարի միջնակարգ դպրոց։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ կնքված պայմանագրերի շրջանակում հաստատությունները սահմանված ժամկետներում կիրականացնեն աղետների ռիսկերի նվազեցմանն ուղղված միջոցառումները։ Աշխատանքների իրականացման համար յուրաքանչյուր դպրոց կստանա առավելագույնը 2 մլն 372.200 դրամ։
«Ապահով դպրոց» ծրագիրը մեկնարկել է անցյալ տարվանից. 2019 թվականին հանրապետության 6 դպրոցների անվտանգության պայմանների բարելավման նպատակով պետական միջոցներից տրամադրվել է 13 մլն 589.800 դրամ։
2020 թվականի ՀՀ պետական բյուջեով նույն նպատակի համար նախատեսվել է ավելի քան 23 մլն դրամ /նախնական ծրագրով դրամաշնորհ պետք է ստանար 10 դպրոց, սակայն մրցույթի պայմանները բավարարել է 9-ը/։ Ծրագիրը շարունակվելու է նաև 2021 թվականին։
«Ապահով դպրոց» ծրագրի նպատակն է աջակցել մարզերի հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների ոչ կառուցվածքային ռիսկերի նվազեցման գործողություններին՝ օժանդակելով հանրակրթական ուսումնական հաստատությունների աղետների ռիսկի կառավարման պլանների և արտակարգ իրավիճակներում գործելու բարելավմանը։

В рамках программы «Безопасная школа» министерства образования, науки, культуры и спорта РА школы 9 приграничных общин Сюникской, Тавушской и Гегаркуникской областей РА получили грант для улучшения инфраструктур безопасности, в том числе на благоустройство убежищ, строительство стены безопасности и другие цели. 9 из 13 школ, подавших заявку на конкурс грантов на проведение мероприятия «Обеспечение комплексной безопасности школ», были признаны победителями.
• Средняя школа Артаниша Гегаркуникской области
• Основная школа Муцка Сюникской области
• Средняя школа Айгепара Тавушской области
• Средняя школа имени П.Аваляна Мовсес Гехи Тавушской области
• Средняя школа Бердавана Тавушской области
• Средняя школа имени О. Барсегяна Воскепара Тавушской области
• Средняя школа Цахкавана Тавушской области
• Средняя школа Вазашена Тавушской области
• Средняя школа Севкара Тавушской области
В рамках договоров, заключенных с министерством НОКС РА, учреждения в установленные сроки будут осуществлять мероприятия по снижению рисков катастроф. Для осуществления работ каждая школа получит максимум 2 млн. 372.200 драмов.
Программа «Безопасная школа» стартовала в прошлом году. В 2019 году с целью улучшения условий безопасности 6 школ республики из государственных средств было выделено 13 млн 589.800 драмов.
В 2020 году госбюджетом РА на ту же цель предусмотрено более 23 млн драмов (по предварительной программе грант должны были получить 10 школ, однако условиям конкурса соответствовали только 9). Программа продолжится и в 2021 году.
Цель программы «Безопасная школа» - содействовать общеобразовательным учебным заведениям областей РА для снижения неструктурных рисков, улучшать планы по управлению рисками бедствий общеобразовательных учебных заведений и проведение мероприятий в чрезвычайных ситуациях.